Dziś mamy 16 grudnia 2017, sobota, imieniny obchodzą:
04 października 2017

Nadleśnictwo likwiduje szkody po nawałnicy. Prace będą trwały miesiącami

fot. Paweł Dobies

fot. Paweł Dobies

Największa klęska w historii Lasów Państwowych w znacznym stopniu dotknęła #również Nadleśnictwo Szubin.

Przeprowadzona przez leśników inwentaryzacja drzewostanów uszkodzonych przez silny wiatr wykazała szkody na obszarze całego Nadleśnictwa. Szacowana masa drewna, która będzie sukcesywnie pozyskiwana z tych obszarów to 438 250 m3. Największe zniszczenia powstały w leśnictwie Wieszki, gdzie zanotowano je na obszarze 1000 hektarów (powierzchnia leśnictwa to 1337,70 ha) a masa drewna do pozyskania to 150 000 m3 oraz w leśnictwie Nakło - zniszczenia na powierzchni 500 hektarów (powierzchnia leśnictwa to 1042,32) i 90 000 m3 drewna do pozyskania. Podkreślamy jednak, że uszkodzenia wystąpiły na terenie wszystkich leśnictw, wchodzących w skład Nadleśnictwa Szubin.

Ogólna masa drewna przeznaczonego do uprzątnięcia przekracza wielokrotnie ilość drewna, którą Nadleśnictwo pozyskuje w ciągu roku. W związku z tym zdecydowaliśmy się wstrzymać cięcia planowane na 2017 i 2018 rok.

W ramach wykonywanych prac przy likwidacji szkód w pierwszej kolejności usuwaliśmy drzewa z dróg, pól, linii energetycznych oraz ogrodzeń. Ze względu na duże rozdrobnienie terenów leśnych wyzwaniem dla służb leśnych było uprzątnięcie drzew na granicy polno - leśnej i umożliwienie rolnikom wykonywania prac polowych. Prace przy udrażnianiu dróg prowadziliśmy łącznie na odcinku ponad 300 kilometrów. Zanotowaliśmy również bardzo duże szkody w ogrodzeniach upraw. Do naprawy kwalifikuje się 186 kilometrów siatki grodzeniowej.

Aby zapewnić sprawne uprzątanie zniszczonych powierzchni wprowadziliśmy ograniczenia w wykonywaniu innych prac np. z hodowli czy ochrony lasu, realizując niezbędne czynności.

Aktualnie zwiększyliśmy zatrudnienie w leśnictwach, które najbardziej ucierpiały w wyniku wichury. W te miejsca skierowaliśmy również kilka zespołów maszyn wielooperacyjnych, które sprawnie, ale przede wszystkim w sposób bezpieczny dla operatorów prowadzą prace porządkowe. Jednak poruszanie się i praca w takich warunkach wymaga od operatorów dodatkowego skupienia i ostrożności. W pierwszej kolejności pozyskujemy najcenniejsze sortymenty, równolegle na terenie całego Nadleśnictwa.
W wielu miejscach prace związane z pozyskaniem drewna powalonego przez wiatr będą trwały miesiącami. Całkowite zakończenie tych czynności, łącznie z odnowieniem lasu planowane jest za kilka lat.

Dla bezpieczeństwa osób chcących przebywać w lesie, Nadleśniczy Nadleśnictwa Szubin wprowadził czasowy zakaz wstępu do lasu. W miarę postępu prac, w tym usuwania drzew niebezpiecznych, powierzchnię udostępnioną społeczeństwu będziemy sukcesywnie powiększać. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.

Materiał: Paweł Dobies

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Piękna na mikołajki – oczaruj go swoim wyglądem!

Mikołajki to przede wszystkim dzień obdarowywania najbliższych podarunkami. Możesz jednak sprawić, by ukochany zapamiętał ten moment na dłużej za sprawą Twojego niebanalnego wizerunku. Zadbaj o odpowiednią stylizację oraz piękny makijaż!

(czytaj więcej)
0

Wydatki w gospodarstwach domowych. Na co wydaliśmy najwięcej pieniędzy?

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy zebrał informacje dotyczące wydatków przeciętnych #gospodarstw domowych w województwie kujawsko-pomorskim w 2016 roku. Jak dane te różnią się od tych w roku wcześniejszym?

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Świąteczne bony podarunkowe do Studia Urody Lidii Gwóźdź

Nie masz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? Nasz salon proponuje zakup specjalnego zaproszenia za dowolną kwotę, na usługi w naszym gabinecie.

(czytaj więcej)