Dziś mamy 17 lipca 2018, wtorek, imieniny obchodzą:
04 października 2017

Nadleśnictwo likwiduje szkody po nawałnicy. Prace będą trwały miesiącami

fot. Paweł Dobies

fot. Paweł Dobies

Największa klęska w historii Lasów Państwowych w znacznym stopniu dotknęła #również Nadleśnictwo Szubin.

Przeprowadzona przez leśników inwentaryzacja drzewostanów uszkodzonych przez silny wiatr wykazała szkody na obszarze całego Nadleśnictwa. Szacowana masa drewna, która będzie sukcesywnie pozyskiwana z tych obszarów to 438 250 m3. Największe zniszczenia powstały w leśnictwie Wieszki, gdzie zanotowano je na obszarze 1000 hektarów (powierzchnia leśnictwa to 1337,70 ha) a masa drewna do pozyskania to 150 000 m3 oraz w leśnictwie Nakło - zniszczenia na powierzchni 500 hektarów (powierzchnia leśnictwa to 1042,32) i 90 000 m3 drewna do pozyskania. Podkreślamy jednak, że uszkodzenia wystąpiły na terenie wszystkich leśnictw, wchodzących w skład Nadleśnictwa Szubin.

Ogólna masa drewna przeznaczonego do uprzątnięcia przekracza wielokrotnie ilość drewna, którą Nadleśnictwo pozyskuje w ciągu roku. W związku z tym zdecydowaliśmy się wstrzymać cięcia planowane na 2017 i 2018 rok.

W ramach wykonywanych prac przy likwidacji szkód w pierwszej kolejności usuwaliśmy drzewa z dróg, pól, linii energetycznych oraz ogrodzeń. Ze względu na duże rozdrobnienie terenów leśnych wyzwaniem dla służb leśnych było uprzątnięcie drzew na granicy polno - leśnej i umożliwienie rolnikom wykonywania prac polowych. Prace przy udrażnianiu dróg prowadziliśmy łącznie na odcinku ponad 300 kilometrów. Zanotowaliśmy również bardzo duże szkody w ogrodzeniach upraw. Do naprawy kwalifikuje się 186 kilometrów siatki grodzeniowej.

Aby zapewnić sprawne uprzątanie zniszczonych powierzchni wprowadziliśmy ograniczenia w wykonywaniu innych prac np. z hodowli czy ochrony lasu, realizując niezbędne czynności.

Aktualnie zwiększyliśmy zatrudnienie w leśnictwach, które najbardziej ucierpiały w wyniku wichury. W te miejsca skierowaliśmy również kilka zespołów maszyn wielooperacyjnych, które sprawnie, ale przede wszystkim w sposób bezpieczny dla operatorów prowadzą prace porządkowe. Jednak poruszanie się i praca w takich warunkach wymaga od operatorów dodatkowego skupienia i ostrożności. W pierwszej kolejności pozyskujemy najcenniejsze sortymenty, równolegle na terenie całego Nadleśnictwa.
W wielu miejscach prace związane z pozyskaniem drewna powalonego przez wiatr będą trwały miesiącami. Całkowite zakończenie tych czynności, łącznie z odnowieniem lasu planowane jest za kilka lat.

Dla bezpieczeństwa osób chcących przebywać w lesie, Nadleśniczy Nadleśnictwa Szubin wprowadził czasowy zakaz wstępu do lasu. W miarę postępu prac, w tym usuwania drzew niebezpiecznych, powierzchnię udostępnioną społeczeństwu będziemy sukcesywnie powiększać. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.

Materiał: Paweł Dobies

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Ludność, urodzenia, zgony, małżeństwa... Sprawdzamy statystyki za 2017 rok

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 20,9 tys. urodzeń żywych. #Było to o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. Jednocześnie wzrosła liczba zgonów. W 2017 r. zmarło 21,3 tys. osób – o 727 osób więcej niż w 2016 r.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)