Dziś mamy 29 stycznia 2022, sobota, imieniny obchodzą:

02 grudnia 2021

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

fot. WSS-E w Bydgoszczy

fot. WSS-E w Bydgoszczy

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

U osób z autyzmem obok specyficznych cech diagnostycznych występuje często szereg innych objawów czy schorzeń takich jak epilepsja, depresja, fobie, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, a także trudne zachowania, zaburzenia snu i odżywiania, napady złości i (auto)agresji.

Szacuje się, że na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Poziom funkcjonowania intelektualnego osób z autyzmem jest bardzo zróżnicowany. Podczas, gdy niektóre osoby z autyzmem mogą żyć samodzielnie, inne są poważnie niepełnosprawne i wymagają opieki i wsparcia przez całe życie. Szeroki zakres interwencji, od wczesnego dzieciństwa i przez całe życie, może zoptymalizować rozwój, stan zdrowia, samopoczucie i jakość życia osób z autyzmem. Szybki dostęp do wczesnych interwencji psychospołecznych może poprawić zdolność osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu do skutecznej komunikacji i interakcji społecznych. Ważne, aby po zdiagnozowaniu autyzmu, osobie chorej oraz opiekunom zostały zaoferowane odpowiednie informacje, usługi, skierowania i praktyczne wsparcie, zgodnie z ich indywidualnymi i ewoluującymi potrzebami i preferencjami.

Osoby z autyzmem są często napiętnowane i dyskryminowane, bardziej narażone na przemoc, obrażenia czy nadużycia, niesprawiedliwe pozbawianie opieki zdrowotnej, edukacji, możliwości angażowania się i uczestniczenia w ich społecznościach. Postawy społeczne i poziom wsparcia udzielanego przez władze lokalne i krajowe są ważnymi czynnikami determinującymi jakość życia osób z autyzmem i ich rodzin. Potrzeby zdrowotne osób z autyzmem są złożone i wymagają szeregu zintegrowanych usług, które obejmują promocję zdrowia, opiekę i rehabilitację. Ważna jest współpraca między sektorem zdrowia a innymi sektorami, zwłaszcza edukacją, rynkiem pracy i opieką społeczną.

Opracowano na podstawie:

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/autism-spectrum-disorders
https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/icd10/pdf/ICD10TomI.pdf

Materiał: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Ocetix majonez Pomorski 620g
6,99PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
Fotobombki
19,90PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)