Dziś mamy 17 października 2017, wtorek, imieniny obchodzą:
10 sierpnia 2017

"Na Górze" to coś więcej niż towar. Niebawem zespół zagra w Nakle

fot. Eugenia Wasylczenko

fot. Eugenia Wasylczenko

24 sierpnia na nakielskiej przystani odbędzie się piknik #integracyjny "DRZWI OTWARTE". Jednym z występujących zespołów będzie "Na Górze".

Impreza organizowana jest w ramach projektu "Aktywni - szansą na rozwój i pracę przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Nakle wraz ze Starostwem Powiatowym w Nakle i przy udziale zaproszonych instytucji, które działają w obszarze pomocy społecznej.

Wśród występujących zobaczyć będzie można zespół Na Górze. Kim są? Zespół od 23 lat bezkompromisowo pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami. Pablopavo tak mówi o Na Górze: „Grałem z nimi i są rewelacyjni! Na żywo petarda i wulkan energii!” Litza z Luxtorpedy komentuje: "To, co oni grają i śpiewają jest dla mnie dużo głębsze i więcej warte od tego, co robią gwiazdy lansowane przez wielkie koncerny płytowe. Dla nich muzyka jest wyłącznie towarem do sprzedania. Na Górze to coś więcej niż towar. To prawdziwy underground." Kodym z Apteki określa to w swoim stylu: „Brawa dla zajebistego zespołu!”.

W skład grupy Na Górze wchodzą m.in. osoby, które przez wyrozumiałe społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne. Obok nich, równorzędnie występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich. Nie jest to zespół stworzony dla terapii. Chyba, że mówimy o terapii dla publiczności.

Najmocniejszą stroną Na Górze są koncerty, na których ujawnia się ekspresja, żywiołowość jego członków. Z ważniejszych występów warto wymienić koncert w Pradze na festiwalu poświęconym respektowaniu praw człowieka na świecie (dochód przeznaczony na pomoc dzieciom w Czeczenii oraz uchodźcom z różnych państw), a także koncert na Marszu Równości w Poznaniu (demonstracji przeciwko dyskryminacji ze względu na rasę, wyznanie, płeć, ubóstwo, niepełnosprawność, organizowanej przez Skłot Rozbrat).

W sierpniu 2016 grupa Na Górze w otrzymała na okres roku Złotego Gołębia. Jest to przechodnia statuetka Organizacji Narodów Zjednoczonych, stworzona w 60. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Otrzymują ją osoby, organizacje, grupy, które poprzez swoją działalność zwracają publiczną uwagę na podstawowe prawa godności i szacunku dla każdego człowieka. Po świecie wędruje 30 takich gołębi - przez pewien czas gościły m.in. u Dalajlamy, a w Polsce u Lecha Wałęsy.

Grupa powstała w 1994 roku (w 2008. dwóch muzyków przeszło z niej do zespołu Strachy Na Lachy). Działa niezależnie, ma swoją bazę w Pile, w woj. wielkopolskim. Grała m.in. z zespołami Hey, Kult, Armia, VooVoo… Na jej płytach słychać m.in. Cz. Mozila, Budynia (Pogodno), M. Cieślaka (Ścianka), A. Koreckiego (Tilt), D. Portasza (Jafia)…

Na temat rodzaju muzyki granej przez Na Górze trwają spory muzykologów. Jedni twierdzą, że to free rock, inni, że punk'n'roll… Zespołowi najbardziej podoba się bezpretensjonalne określenie „ogniskowy punk”. Grupa wydaje płyty sama, niezależnie, dzięki społecznościowym finansowaniom.

Na swoim koncie mają już siedem krążków:
Kolorowomowa (1997) – kaseta wydana niezależnie przez grupę Na Górze;
Rre generacja (2001) – płyta wydana przez Roberta Lizę Friedricha;
Satysfakcja (2003) – płyta wydana niezależnie przez grupę Na Górze (dzięki dofinansowaniu z funduszy Programu Młodzież);
Samotność (2014) – płyta wydana niezależnie przez grupę Na Górze (dzięki społecznościowemu finansowaniu);
Nie ma dwóch światów (2015) - 6 utworów do fragm. wierszy Jana Twardowskiego - płyta wydana niezależnie przez grupę Na Górze (dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury i Samorządu Województwa Wielkopolskiego);
Mieszanka wybuchowa (2016)

Obecni członkowie:
• Adam Kwiatkowski – śpiew
• Krzysztof Nowicki – instrumenty klawiszowe
• Wojciech Retz – gitara akustyczna
• Robert Wasiak – perkusja
• Jacek Wiczyński – gitara basowa "

Piknik już 24 sierpnia od godz. 13.00.

materiał: Środowiskowy Dom Samopomocy w Nakle nad Notecią

Oceń artykuł: 13 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  zielony, w dniu 10-08-2017 22:15:02 napisał:

  super :D będę !!!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Mag , w dniu 21-08-2017 18:54:56 napisał:

  Żeby tylko w czwartek pogoda nam dopisala :)

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Baterie
od 0,90PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Wagi sklepowe
700PLN 500PLN
Konstrukcje stalowe
Remonty mieszkań
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Fotokubek magiczny
29,90PLN
0

Kriolipoliza – pozbądź się tkanki tłuszczowej

Kriolipoliza jest to najskuteczniejsza metoda trwałego usuwania tkanki tłuszczowej, którą można wykonać w Studio Urody i Odnowy Biologicznej.

(czytaj więcej)
0

Rok szkolny 2017/2018. Sprawdź, kiedy wypadają dni wolne

Ferie, zimowa, wiosenna przerwa świąteczna – ile wolnego czeka uczniów w roku #szkolnym 2017/2018? Sprawdziliśmy.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak wybrać odpowiedni ekspres do kawy

Smak kawowego naparu zależy nie tylko od rodzaju i jakości kawy ziarnistej (mielonej), ale także od sposobu jej przygotowania i naszych umiejętności. Najprostszym sposobem na szybkie rozkoszowanie się ulubionym napojem jest zakup odpowiedniego ekspresu do kawy. Nie oznacza to jednak, że sprawa jest zakończona.

(czytaj więcej)