Dziś mamy 20 września 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

11 sierpnia 2020

Modernizacja roku i budowa XXI wieku. Wizytacja w powiecie nakielskim

fot. Emilia Marach

fot. Emilia Marach

W miniony piątek (7 sierpnia br.) Powiat Nakielski gościł u# siebie niezwykłych gości – członków Komisji Konkursowej Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego pn. „MODERNIZACJA ROKU & BUDOWA XXI w.”. Wizytacja była związana ze zgłoszeniem budynku Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku do w/w konkursu w kategorii modernizacja roku budynku użyteczności publicznej.

Jak sami pamiętamy budynek ten, wcześniej opuszczony i zapomniany, niegdyś stanowiący mury tzw. „białej szkoły”, przekształcono w nowoczesne i przestronne miejsce skupiające ludzi potrzebujących z całego powiatu. Odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na liczbę miejsc Środowiskowego Domu Samopomocy, a także Warsztatów Terapii Zajęciowych stworzono miejsce, które zapewnia pomoc dla większej ilości osób. W gmachu Centrum powstał również Dzienny Dom Pobytu, miejsce dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, niesamodzielnych, a także dla otoczenia tych osób. Po dokonaniu szerokiego zakresu prac budowlanych – zewnętrznych oraz wewnętrznych ten powiatowy ośrodek aktywności społecznej wzbudza niezwykłe zainteresowanie, ale też niedowierzanie i zachwyt. Celem przyświecającym przez cały okres trwania prac, było stworzenie ośrodka rehabilitacji i wsparcia społecznego. Miejsce to pozwala również na integrację mieszkańców: wspólne rozwijanie swoich pomysłów, wzajemną pomoc, spotkania w zakresie profilaktyki zdrowotnej i zajęcia aktywizujące, czy warsztaty rozwoju umiejętności życiowych. Powiat Nakielski na inwestycję przeznaczył ponad 6 mln złotych. Dzięki staraniom pracowników starostwa oraz bardzo dobrej współpracy m.in. z LGD Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” na budowę Centrum w Paterku, udało się pozyskać znaczące środki zewnętrzne.

Piątkowe spotkanie było kolejnym etapem konkursu, w którym spośród prawie 400 zgłoszonych obiektów, wyłoniono finałowych 76, które osobiście odwiedza komisja konkursowa. W skład Jury wchodzą m.in. przedstawiciele Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowalnego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz Politechnik m.in. Łódzkiej, Wrocławskiej, Gdańskiej. Czteroosobowa reprezentacja podczas wideokonferencji prezentowała obiekt pozostałym członkom komisji, którzy z zainteresowaniem zadawali pytania dot. budynku. Szczegółowych odpowiedzi udzielał Pan Tomasz Miłowski – wicestarosta nakielski, Pani Izabela Felcyn – projektantka budynku, Pan Andrzej Niedbała – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowalnego w Nakle nad Notecią oraz Pan Łukasz Starzyński – pracownik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Ideą konkursu jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów i urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych.

Podsumowaniem konkursu będzie uroczysta gala w Warszawie, podczas której wręczone zostaną nagrody główne oraz wyróżnienia w każdej kategorii konkursowej. Trzymamy kciuki !

Materiał: Emilia Marach, Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)