Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

20 sierpnia 2019

Młodzi w województwie kujawsko-pomorskim. Dane z IV kwartału 2018 roku

fot. archiwum

fot. archiwum

Sytuacja ludzi młodych na kujawsko-pomorskim rynku pracy w # IV kwartale 2018 r. była trudniejsza niż ogółu populacji w wieku produkcyjnym. Świadczyły o tym niższe wartości współczynnika aktywności zawodowej oraz wskaźnika zatrudnienia, a także wyższa stopa bezrobocia.

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności w IV kwartale 2018 r. województwo kujawsko-pomorskie zamieszkiwało 1171 tys. osób w wieku produkcyjnym, tj. mężczyzn liczących od 18 do 64 lat i kobiet w wieku 18-59 lat. Blisko ¼ tej populacji (282 tys.) stanowiły osoby młode, zdefiniowane jako ludność w wieku od 18 do 29 lat. Wśród tej grupy nieco więcej było mężczyzn (51,4%) oraz osób mieszkających w miastach (52,8%). Najczęściej głównym źródłem utrzymania osób młodych była praca najemna. Utrzymywało się z niej 45,7% młodych ludzi. Liczna była także grupa osób pozostająca na utrzymaniu (31,6%).

Aktywni zawodowo

W ostatnim kwartale 2018 r. mianem aktywnych zawodowo można było określić 167 tys. młodych ludzi. Wyraźnie zarysowała się przewaga mężczyzn (59,9%) i, w mniejszym stopniu, osób mieszkających w miastach (52,7%). Współczynnik aktywności zawodowej, czyli udział aktywnych zawodowo w ogólnej liczbie ludności, w grupie osób w wieku 18-29 lat wyniósł 59,2%.

Częściej aktywnością zawodową wykazywali się mężczyźni, co potwierdza wartość współczynnika aktywności. Dla mężczyzn wyniósł on 69,0%, a dla kobiet 48,6%. Jednak w porównaniu z pozostałą częścią ludności w wieku produkcyjnym były to wartości niższe. Aktywni zawodowo stanowili 83,3% mężczyzn w wieku 30-64 lata i 74,4% kobiet liczących od 30 do 59 lat. Współczynnik aktywności zawodowej tej grupy był wyższy od współczynnika osób młodych o 20,0 p. proc.

Wśród aktywnych zawodowo ludzi młodych najliczniejszą grupę tworzyli absolwenci szkół wyższych (28,1%). Oni też odznaczali się najwyższym, bo wynoszącym 78,3%, współczynnikiem aktywności zawodowej. Najmniej było osób z wykształceniem gimnazjalnym, podstawowym lub niepełnym podstawowym (7,8%). Mogło to wynikać z faktu, że blisko połowa z ogólnej liczby osób z tym wykształceniem, kontynuowała naukę i w związku z tym nie aktywizowała się na rynku pracy. To z kolei wpłynęło na niską wartość współczynnika aktywności zawodowej, wynoszącą dla tej grupy 20,3%.

W IV kwartale 2018 r. w województwie kujawsko-pomorskim więcej aktywnych zawodowo osób w wieku 18-29 lat zamieszkiwało miasta — 88 tys., wobec 79 tys. mieszkańców wsi. Trudno jednak doszukiwać się wpływu miejsca zamieszkania na aktywność zawodową. Obydwie grupy charakteryzowały się niemal identyczną wartością współczynnika aktywności zawodowej, wynoszącą 59,1% w miastach i 59,0% na wsi.

Pracujący

W IV kwartale 2018 r. w województwie kujawsko-pomorskim pracowało 151 tys. osób liczących 18-29 lat. Większość stanowili mężczyźni (60,3%) oraz mieszkańcy miast (55,0%). Wskaźnik zatrudnienia, czyli udział pracujących w ogólnej liczbie ludności, w analizowanej grupie wyniósł 53,5%.

Znacznie lepiej na rynku pracy radzili sobie młodzi mężczyźni, z których ponad połowa (62,8%) posiadała pracę. W przypadku kobiet było to zaledwie 43,5%. Wyższym udziałem pracujących charakteryzowała się ludność w wieku produkcyjnym licząca 30 lat i więcej. Wskaźnik zatrudnienia dla tej grupy wyniósł 76,6%.

Wynikało to z faktu posiadania pracy przez 81,2% mężczyzn w wieku 30-64 lata i 71,2% kobiet w wieku 30-59 lat. Większym udziałem pracujących w ogólnej liczbie osób młodych charakteryzowały się miasta – 55,7%, podczas gdy na wsi było to 50,7%.

Ze względu na status zatrudnienia, wśród populacji w wieku 18-29 lat dominowali pracownicy najemni. W grupie tej, liczącej 135 tys. osób, przeważali mężczyźni (57,8%) oraz mieszkańcy miast (57,0%). Zdecydowana większość, bo aż 85,9% pracowników najemnych, pracowała w sektorze prywatnym, w którym częściej zatrudniano mężczyzn (59,5%).

W sektorze publicznym natomiast pracowało więcej kobiet (57,9%). Niemalże połowa (49,6%) pracowników najemnych miała podpisaną umowę na czas nieokreślony. Liczna była jednak grupa osób, która z powodu braku możliwości znalezienia stałego zatrudnienia pracowała na czas określony (28,9%). Co 10 pracujący młody człowiek prowadził własną działalność gospodarczą. Na taki krok decydowali się głównie mężczyźni (86,7%) oraz mieszkańcy wsi (60,0%).

Pracę w pełni zgodną z posiadanym wykształceniem wykonywała około 1/3 młodych pracujących. Drugą pod względem liczebności, była grupa pracujących w zawodach całkowicie niezgodnych z ich wykształceniem. Takich osób było 36 tys. (23,8% pracujących w wieku 18-29 lat).

Bezrobotni

W województwie kujawsko-pomorskim w ostatnim kwartale 2018 r. bezrobotnymi pozostawało 16 tys. młodych ludzi. W grupie tej przeważali mężczyźni (62,5%). Jednak stopa bezrobocia, liczona jako udział bezrobotnych w liczbie aktywnych zawodowo, wyższa była w zbiorowości kobiet. Wyniosła 10,4% wobec 10,0% w przypadku mężczyzn.

Relatywnie wysoka stopa bezrobocia osób młodych (9,6%) świadczyła o ich problemach z wejściem na rynek pracy. Pod tym względem znacznie lepiej przedstawiała się sytuacja pozostałych osób w wieku produkcyjnym, dla których stopa bezrobocia wyniosła 3,3%. Bezrobotnymi było 2,5% aktywnych zawodowo mężczyzn w wieku 30-64 lata oraz 4,3% aktywnych zawodowo kobiet w wieku 30-59 lat. W IV kwartale 2018 r. pracę łatwiej znajdowali młodzi mieszkający w miastach.

Potwierdza to niższa, wynosząca 5,7%, stopa bezrobocia. Udział bezrobotnych w liczbie aktywnych zawodowo mieszkańców wsi był aż o 8,2 p. proc. wyższy. Spośród bezrobotnych liczących od 18 do 29 lat połowę w województwie kujawsko-pomorskim stanowiły osoby poprzednio pracujące.

Bierni zawodowo

Wielu młodych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w IV kwartale 2018 r. nie podjęło żadnej aktywności zawodowej. Było ich 115 tys., z czego 61,7% stanowiły kobiety. Udział biernych zawodowo wśród osób w wieku 18-29 lat wyniósł 40,8% i był aż o 15,1 p. proc. wyższy niż dla całej populacji w wieku produkcyjnym.

Wśród młodych nieaktywnymi zawodowo pozostawało 30,3% mężczyzn (o 13,6 p. proc. więcej niż w zbiorowości mężczyzn w wieku 30-64 lata) i 51,4% kobiet (o 25,8 p. proc. więcej niż w grupie kobiet liczących od 30 do 59 lat). W przeciwieństwie do płci, miejsce zamieszkania nie miało wpływu na brak aktywności zawodowej osób młodych. Bierni zawodowo stanowili niemal taką samą część mieszkańców miast oraz wsi (odpowiednio 40,9% i 41,0%).

Nieaktywni zawodowo młodzi ludzie charakteryzowali się niskim poziomem wykształcenia. W tej grupie 43,5% posiadało wykształcenie gimnazjalne, podstawowe lub niepełne podstawowe. Tłumaczy to ich brak aktywności na rynku pracy, który wynikał głównie z kontynuowania nauki i uzupełniania kwalifikacji.

Było tak w przypadku 58,3% biernych zawodowo. Ponadto, aktywność zawodową młodym ludziom ograniczały obowiązki rodzinne (15,7%), obowiązki związane z prowadzeniem domu (11,3%) oraz choroba lub niepełnosprawność (7,8%). Co 19 młody człowiek bierność zawodową tłumaczył zniechęceniem bezskutecznością poszukiwań pracy.

Poważnym problem społecznym stało się tzw. zjawisko NEET. Nazwa, wywodząca się od angielskiego określenia not in employment, education or training, oznacza młodzież, pozostającą poza sferą edukacji i zatrudnienia. Zaliczani są tutaj młodzi, którzy jednocześnie nie uczą się, nie pracują ani nie przygotowują się do wykonywania zawodu.

Osoby te, w głównej mierze pozostające na utrzymaniu lub korzystające ze świadczeń społecznych, stanowią spore obciążenie dla społeczeństwa. W województwie kujawsko-pomorskim w IV kwartale 2018 r. do grupy NEET należało 22,0% młodych ludzi. Znacznie wyższy ich udział odnotowano wśród młodych kobiet – 28,3% przy 15,9% w grupie mężczyzn.

Na tle pozostałych województw, kujawsko-pomorskie pod tym względem przedstawiało się wyjątkowo niekorzystnie. Jedynie w województwie świętokrzyskim udział osób niepracujących, nieuczących i nieszkolących się był wyższy.

materiał: Michał Cabański/Zespół do spraw obsługi mediów Kujawsko-Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych

Oceń artykuł: 0 6
Pliki do pobrania
BDG-OBR.0610.80.2019.1_ZAŁ1.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Zajęcia lotnicze. Sprzyjające warunki pogodowe

Od kilku dni sprzyjające warunki pogodowe umożliwiły przeprowadzenie #zajęć lotniczych w JRS Kowalewko.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)