Dziś mamy 23 maja 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

15 marca 2019

Mirosław Sprenger w Nakle. Zapomniane ogniwo

fot. pow

fot. pow

Prelekcja Mirosława Sprengera, z bydgoskiej Delegatury IPN, zaprezentowana w czwartek 14 marca# 2019 r., zainicjowała w nakielskiej bibliotece cykl wykładów o tematyce historycznej.

Prelegent na podstawie archiwalnej dokumentacji zaprezentował organizacje młodzieżowe, które w latach 1945-1956 walczyły z ustrojem komunistycznym w Polsce. Organizacje te zaliczane są do nurtu tzw. Trzeciej konspiracji, a w skali całego kraju naliczono ich około 2 tysiące. Oprócz szeroko pojętej działalności propagandowej, zajmowały się głównie kolportowaniem ulotek o charakterze antykomunistycznym, a nawet gromadzeniem broni na wypadek walki zbrojnej. Na uwagę zasługuje fakt, że kilka takich organizacji działało na terenie Nakła i okolic. Zaliczamy do nich grupę „Młode Orły”, grupę Gisia, grupę Zielińskiego. Trzeba podkreślić, że młodzi ludzie angażując się w działalność konspiracyjną ponosili duże konsekwencje swoich działań. Musieli przechodzić przez brutalne śledztwo prowadzone przez organy bezpieczeństwa, kończące się wieloletnimi wyrokami więzienia. Represje władz komunistycznych towarzyszyły im niejednokrotnie przez całe dorosłe życie.

materiał: Mariusz Skoczek

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 12 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)