Dziś mamy 25 czerwca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

14 grudnia 2018

Mikołajkowy Turniej Szachowy. Doskonała atmosfera wydarzenia

fot. Piotr Szybowicz

fot. Piotr Szybowicz

Święty Mikołaj to ma jednak dobrą pamięć. Zwykle, około pierwszego weekendu grudnia, cały świat # mu truje głowę o prezenty. Wielu go zaprasza na spotkania wigilijne, imprezy sportowe, tak więc i szachiści nie pozostają bezczynni w tej materii i ślą mu listy.

W dniu 08 grudnia 2018 roku, siwawy grubasek w sędziwym wieku dostał listy o przyjazd na zawody szachowe między innymi do Barcina, Torunia, Bydgoszczy, Świecia, Grudziądza i Kcyni. Oczywiście nie był w stanie dojechać wszędzie, więc powysyłał swoich przedstawicieli w różne świata strony. Najfajniejszą „Mikołajką” okazała się pani Maria Kordyś, która godnie przyjęła 24 szachistów w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni – gdzie rozegrano V Mikołajkowy Turniej Szachowy.

Na zaproszenie organizatorów, jak już wspomniałem, odpowiedziało 24 zawodników w wieku od 7 do 84 lat. Wszyscy grali w jednej grupie, systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund z czasem 12 minut + 4 sekundy za wykonany ruch dla zawodnika. Szachiści pochodzili z takich miejscowości jak Bydgoszcz, Nakło nad Notecią, Mrocza, Szubin, Świecie, Sępólno Krajeńskie, Aleksandrów Kujawski, Oborniki, Łochowo. Niestety z samej Kcyni ... nikt nie dotarł … i niech żałują, bo atmosfera turnieju była doskonała, przyjazna, niemal rodzinna. Był słodki poczęstunek, bar kawowo-herbaciany, dopisywały humory i oczywiście trwała walka o turniejowe punkty. Zakupiono piękne puchary, jak też Mikołaj sypnął wspaniałymi nagrodami dla każdego. Nominacja na sędziego głównego ponownie trafiła w ręce Jarosława Wiśniewskiego – Prezesa KPZSzach, który jednak zbyt wiele pracy nie miał, ponieważ zawodnicy grali niezwykle fair, szanując rywali, siebie i … sędziego.

Faworytami byli otrzaskani w bojach ligowych starsi zawodnicy z Sępólna Krajeńskiego, czy Szubina. Uważać należało na zdolna młodzież, ale już totalnym zaskoczeniem byłą gra 7-letniego Mateusza Różańskiego, reprezentującego Wielkopolski Klub Szachowy. Junior ten wygrywał z rówieśnikami dość łatwo, zanotował dwie porażki z silnymi zawodnikami, jak chociażby Piotr Szybowicz (UKS „Szachowa Dwójka” Szubin) czy Mateusz Wójcicki (MLKS Krajna Sępólno). Później ów egzotyczny młokos, wytłukł resztę konkurencji i … wygrał zawody z dorobkiem 7 punktów (na 9 możliwych). Tego jeszcze w Kcyni nie było. Sensacja poszła w świat, a Mikołaj zacierał ręce z radości.

Pomimo tego, że wszyscy grali w jednej grupie, klasyfikacja końcowa podzielona został na seniorów, juniorów do lat 13, juniorów do lat 18 oraz kobiet. Pierwsze trójki w każdej z grup otrzymały piękne puchary i dyplomy, a wszyscy atrakcyjne nagrody. Słodkościami dzieliła Mikołajowa – Maria Kordyś, a wręczeniem trofeów zajął się Burmistrz Kcyni – Marek Szaruga.

I. Klasyfikacja w grupie OPEN:
1. Mateusz Różański – Wielkopolski Klub Szachowy – 7 pkt. / 9 możliwych.
2. Mateusz Wójcicki – MLKS KRAJNA Sępólno Krajeńskie – 6,5 pkt.
3. Jacek Jesse – MLKS KRAJNA Sępólno Krajeńskie – 6,5 pkt.

II. Klasyfikacja w grupie JUNIOR do lat 13:
1. Mateusz Różański – Wielkopolski Klub Szachowy – 7 pkt. / 9 możliwych.
2. Wiktor Wiśniewski – NOK Nakło – 5 pkt.
3. Bartosz Górecki – NOK Nako – 4 pkt.

III. Klasyfikacja w grupie JUNIOR do lat 13:
1 Kacper Leśniak – KSz GAMBIT Świecie – 5 pkt.
2 Hubert Zdralek – UKS „Szachowa Dwójka” Szubin – 3 pkt.

IV. Klasyfikacja w grupie KOBIET:
1. Angelika Leśniak – KSz GAMBIT Świecie – 5 pkt.
2. Ewelina Musiał – LUKS Feniks Mrocza – 4 pkt.
3. Kornelia Kilichowska – Łochowo – 2 pkt. (najmłodsza uczestniczka turnieju).

materiał: Jarosław Wiśniewski

Oceń artykuł: 17 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble kuchenne
Żel UV 5ml
7,50PLN
Metkownica SATO JUDO 26
sugerowana cena producenta: 184,50PLN
Skup i sprzedaż części
Posnet Bingo HS EJ
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Drukarki fiskalne Innova
3443PLN PROMOCJAPLN
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)