Dziś mamy 25 maja 2022, środa, imieniny obchodzą:

27 stycznia 2022

Mieszkanka Nakła wzbogaciła zbiory biblioteki. Uroczyste otwarcie wystawy

fot. UM w Więcborku

fot. UM w Więcborku

Kilka dni temu mieszkańcy Więcborka i okolic obchodzili# kolejną rocznicę powrotu ziem więcborskich do macierzy. Była to okazja do podjęcia refleksji nad wartością wolności, nad trudem z jakim przodkowie o nią walczyli, ale również do zastanowienia się jak z tej wolności mądrze i dobrze korzystać.

Rocznica niepodległości Więcborka była również okazją do otwarcia przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Więcborku wystawy, mieszczącej się w budynku Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Rybackiej 11A, a poświęconej walce o suwerenność i swobodę obywatelską z lat współczesnych. Ekspozycja pt. "Tu rodziła się Solidarność" opowiada o początkach powstawania związku zawodowego, o trudnościach z jakimi jej członkowie musieli się mierzyć. Prezentuje inwazyjne działania władz PRL-u w stosunku do obywateli pragnących wolności i nieskrępowania. Mówi o zapale, żarliwości ducha i sile charakteru osób, które nie zgodziły się na dyktat ówczesnych rządzących. "Solidarnie, czyli razem" – tak można jednym zdaniem określić całość treści wystawy otwartej w uroczystym dniu rocznicy powrotu Więcborka do macierzy.

Wydarzeniu towarzyszyło przybycie znamienitych gości: posła na Sejm RP, Pani Iwony Kozłowskiej, wicestarosty Powiatu Sępoleńskiego, Pana Andrzeja Maracha, burmistrza Miasta i Gminy Więcbork, Pana Waldemara Kuszewskiego, zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Więcbork, Pana Jacka Masztakowskiego, zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Mrocza, Pana Waldemara Chudzika, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Więcborku, Pani Anny Łańskiej, prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Diecezji Bydgoskiej, Pani Zofii Świerczewskiej oraz Komendanta Powiatowego Policji w Sępólnie Krajeńskim, Pana Insp. Pawła Zawady.

Niezwykłym wydarzeniem było przekazanie Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku przez Panią Irenę Budziak z Nakła nad Notecią oryginalnych symboli NSZZ "Solidarność", które na znak sprzeciwu nosili Polacy w czasie strajków.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do zwiedzania wystawy w godzinach otwarcia Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku – Oddział dla Dzieci w budynku Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Rybackiej 11A (od godz. 8.00 do godz. 14.00 oraz od godz. 15 do godz. 17.00). Zapraszamy również nauczycieli wraz z uczniami na lekcje biblioteczne, po uprzednim kontakcie telefonicznym i uzgodnieniu terminów.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku składa podziękowania Panu Mirosławowi Spreneger kierownikowi Referat Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Bydgoszczy, za udostępnienie wystawy.

Materiał: UM w Więcborku/red. 

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90PLN
Lewiatan mleczko w czekoladzie 400g
7,49PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Lody Big MILK 900ml
7,99PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)