Mieszkańcy chcą świetlicy. Jest problem z lokalizacją

fot. archiwum
10 marca w świetlicy wiejskiej w # Występie odbyło się zebranie sprawozdawcze. Jednym z tematów rozmów po raz kolejny okazała się budowa nowej świetlicy wiejskiej, a konkretnie jej potencjalna lokalizacja.
Jak się okazało, sprawa ulokowania nowego obiektu w Występie nie jest taka prosta, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.
Wynajmowana świetlica rozwiązaniem tymczasowym
Lokalna społeczność Występu zabiega o budowę świetlicy wiejskiej już od wielu lat. W obliczu braku większych efektów tych starań mieszkańcy postanowili zaakceptować tymczasowe rozwiązanie problemu. 11 marca 2024 roku gmina Nakło poinformowała społeczność lokalną o „przełomowym momencie” w sprawie świetlicy wiejskiej w Występie. Postanowiono wynająć na ten cel lokal znajdujący się w pasażu handlowym przy ul. Świerkowej - obok marketu Dino. Lokal o powierzchni 50 m² składa się z pomieszczenia głównego, w pełni wyposażonej kuchni oraz toalety. Miesięczny koszt najmu świetlicy w Występie wynosi 3 690 zł brutto (w cenę wliczone są także opłaty za media). Umowa najmu została podpisana między Nakielskim Ośrodkiem Kultury (zarządzającym świetlicami wiejskimi w całej gminie) a Jarosławem Opieczonkiem (właścicielem lokalu) na okres dwóch lat, tj. do końca lutego 2026 roku.
Mieszkańcy zyskali miejsce, które może służyć do organizacji różnorodnych spotkań, ale czy o „taką” świetlicę chodziło lokalnej społeczności? Z pewnością nie, bowiem nie jest to obiekt, który zostałby przekazany lokalnej społeczności na stałe. Dowodem na to jest podział funduszu sołeckiego na rok 2025, z którego aż 20 tys. zł przeznaczono na opracowanie dokumentacji technicznej – niezbędnej do budowy nowej świetlicy wiejskiej.
Podczas poniedziałkowego zebrania sołeckiego w Występie ponownie poruszono temat budowy świetlicy wiejskiej. O ile gmina i sołectwo doszły do porozumienia w zakresie wykonania projektu wspomnianego obiektu, to przed jego opracowaniem konieczne jest wybranie dogodnej lokalizacji.
Pierwsza propozycja dotyczy miejsca naprzeciwko aktualnie budowanego kościoła w Występie, za sklepem ABC. Jest ona jednak problematyczna, ponieważ wymagałaby zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. – Obecnie dozwolona jest tam zabudowa jednorodzinna z małymi usługami. Aby to zmienić, rada miejska musiałaby podjąć uchwałę, która umożliwiłaby budowę świetlicy w tym miejscu. Jaki więc to problem? Ano taki, że cała procedura zmiany planu zagospodarowania przestrzennego może trwać od 18 do nawet 24 miesięcy. Oznacza to, że dopiero po upływie tego czasu gmina mogłaby zlecić wykonanie projektu dokumentacji technicznej, co w najgorszym wypadku oznacza, że projekt świetlicy moglibyśmy posiadać dopiero w 2028 roku – poinformowała sołtys Występu, Ewa Hoppe-Kowalska.
Druga potencjalna lokalizacja też z problemem
Druga propozycja, to miejsce przy skrzyżowaniu ulic Rybackiej i Goździkowej, ale tam również jest podobny problem, jak w przypadku pierwszej lokalizacji. – Z tego co wiem, to jest tam możliwość postawienia zabudowy jednorodzinnej lub wielorodzinnej, ale jeszcze sprawdzimy, czy będą tam możliwości wydania warunków na budowę świetlicy. Znalezienie miejsca na świetlicę w Występie nie jest więc takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jako gmina nie możemy zaprojektować świetlicy bez wskazania jej konkretnej lokalizacji. Kiedyś wskazywano także teren, gdzie obecnie znajduje się boisko do siatkówki, ale tam również świetlicy postawić nie można, zgodnie z miejscowym planem jest tam uwzględniona tzw. rekreacja przestrzenna. Innych propozycji na ten moment jako gmina nie mamy i musimy podjąć jakąś decyzję – nadmienił zastępca burmistrza Nakła Piotr Kalamon. Lokalizacja to jeden problem, który trzeba będzie rozwiązać jeszcze w trwającym, 2025 roku – natomiast kolejny kłopot to kwestia finansowania samej inwestycji. – Przykładowo, w Gorzeniu mamy już praktycznie wszystko gotowe do rozpoczęcia prac, jednakże nie ma aktualnie jakichkolwiek programów czy konkursów, z których gmina mogłaby pozyskać dotację celową na realizację inwestycji, a bez tego nasz samorząd po prostu nie udźwignie finansowo takiego przedsięwzięcia. W przeszłości udało nam się zbudować i przebudować wiele świetlic w naszej gminie, bo właśnie były wówczas możliwości pozyskania dofinansowania. W Gorzeniu mamy pozwolenie na budowę już od 2 latach, jednakże w obliczu braku dotacji – nie podejmujemy się tego zadania. Dlatego też w Występie ewentualna budowa świetlicy również zależeć będzie od tego warunku – dodał nakielski włodarz.
Czytaj również
- Ślubowanie policjantów. Do służby wstąpiło 36 osób
- Zasłużeni dla regionu. Uroczystość wręczenia odznaczeń
- I zawody w ratownictwie technicznym. Udział wzięło 20 komend straży pożarnej
- Ogromne zainteresowanie akcją! Trwa Motocyklowa Zbiórka Krwi
- Powstaną nowe kluby seniora. Przyznano granty na ponad 2 mln zł
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)
Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad
Wiejski łazęga, w dniu 23-03-2025 14:40:40 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec, w dniu 23-03-2025 15:56:04 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec, w dniu 23-03-2025 16:38:38 napisał:
odpowiedz
Topolowy, w dniu 23-03-2025 18:22:03 napisał:
odpowiedz
Xxx, w dniu 23-03-2025 18:50:33 napisał:
odpowiedz
Mars, w dniu 23-03-2025 19:18:33 napisał:
odpowiedz
Występianin, w dniu 23-03-2025 20:01:55 napisał:
odpowiedz
krajan, w dniu 23-03-2025 20:31:51 napisał:
odpowiedz
Po sąsiedzku, w dniu 23-03-2025 22:35:16 napisał:
odpowiedz
Topolowy, w dniu 24-03-2025 19:06:27 napisał:
odpowiedz
naczelnik z świecia, w dniu 24-03-2025 19:34:05 napisał:
odpowiedz
Po sąsiedzku, w dniu 24-03-2025 20:36:30 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!