Dziś mamy 27 marca 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

05 lutego 2023

Mieszkańcy Paterka czekają. Kiedy sygnalizacja świetlna zostanie włączona?

fot. archiwum

fot. archiwum

W maju minionego roku Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował, że przy trzech drogach w województwie #kujawsko–pomorskim zostaną zbudowane sygnalizacje świetlne na przejściach dla pieszych. Wśród uwzględnionych dróg znalazła się także ta o numerze 241, która przechodzi przez Paterek. Ta wieść ucieszyła lokalną społeczność, a wszyscy liczyli na to, że jeszcze w 2022 roku na wspomnianym przejściu będzie bezpieczniej. Niestety, ale jak do tej pory sygnalizacja świetlna nie została włączona. Jaki jest tego powód i kiedy należy się spodziewać aktywacji sygnalizacji?

W trosce o bezpieczeństwo

Przypomnijmy. Kwestia zachowania bezpieczeństwa na drogach w Paterku to rzecz, w którą już od wielu lat zaangażowany jest wicestarosta nakielski Tomasz Miłowski. Zbudowanie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy lokalnej szkole to tylko jeden z elementów, o który przez ten czas wicestarosta stanowczo wnioskował.

Zarząd Dróg Wojewódzkich postanowił przychylić się do tych postulatów i już w 2021 roku opracował koncepcję budowy sygnalizacji, która wzbudzana będzie przyciskami pieszych z zachowaniem priorytetu zielonego światła dla kierujących w obu kierunkach. Równocześnie sygnalizacja będzie zintegrowana z urządzeniami radarowymi, które mierzą prędkość nadjeżdżającego pojazdu. W przypadku pojazdów znacznie przekraczających dopuszczalną prędkość, zmieni ona sygnał na czerwony, nawet jeśli z przejścia nie będą korzystać piesi. – Sygnalizacja będzie gwarantowała bezpieczne przekraczanie jezdni oraz płynny ruch pojazdów, które nie przekraczają dozwolonej prędkości – poinformował nas rzecznik prasowy ZDW w Bydgoszczy Michał Sitarek.

Oprócz Paterka, nowe sygnalizacje powstały również przy drodze nr 241 w miejscowości Zboże (gm. Sępólno Krajeńskie) oraz przy drodze nr 237 w miejscowości Mąkowarsko (gm. Koronowo). Budowa wszystkich trzech nowych sygnalizacji kosztowała prawie 500 tys. zł, a za ich realizację odpowiadała firma AMP CT z siedzibą w Elblągu. Urządzenia zostały objęte 3–letnią gwarancją.

Pierwotnie zakończenie prac planowano najpóźniej w lipcu/sierpniu 2022 roku. Chodziło o to, by wszystko już działało wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2022/2023. Ostatecznie jednak sygnalizacja świetlna w Paterku została zbudowana pod koniec listopada minionego roku. Sam fakt jej postawienia nie był jednak równoznaczny z rozpoczęciem jej działania, które jak powszechnie wiadomo – nadal nie nastąpiło...

Rzecznik prasowy ZDW w Bydgoszczy wyjaśnia

Kiedy sygnalizacja świetlna zostanie włączona i jaki jest powód opóźnień? Odpowiedzi na to pytanie udzielił nam rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Michał Sitarek. – Jeżeli chodzi o naszego wykonawcę, zrealizował on cały zakres zamówienia. Ustawił on maszty, zamontował sygnalizację. Z opracowanej dokumentacji wynika jednak, że konieczna jest budowa nowego punktu odbioru energii elektrycznej. Punkt ten wraz z odpowiednim przyłączem jest obecnie projektowany przez firmę ENEA. Jesteśmy z tą firmą w stałym kontakcie i wspólnie zależy nam na tym, by to zadanie zostało możliwie jak najwcześniej zrealizowane. Formalnie ENEA ma na to 9 miesięcy, ale liczymy na to, że uda się to sfinalizować w znacznie krótszym terminie – włącznie z podpisaniem umowy na dostarczanie energii elektrycznej – zaznaczył Michał Sitarek.

Tym samym opóźnienia w kwestii włączenia sygnalizacji świetlnej związane są z koniecznością budowy nowego punktu odbioru energii elektrycznej. Jak udało nam się jednak dowiedzieć, sygnalizacja świetlna włączona zostanie najprawdopodobniej w okresie wiosennym bieżącego roku. Tym samym mieszkańcy muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość...

Źródło:  

Oceń artykuł: 7 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (22) Zgłoś naruszenie zasad

  • -3 (15)

  Tt, w dniu 05-02-2023 08:16:42 napisał:

  Jak Pis wygra wybory

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 6 (24)

  Ja, w dniu 05-02-2023 08:51:50 napisał:

  Sa procedury ktorych sie nie przeskoczy i trzeba cierpliwie czekac .I znow Paterek wszystko chce .Im wiecej beda krzyczeli tym beda mniej mieli

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Jasień , w dniu 05-02-2023 09:28:23 napisał:

  Ostatnio jadąc miałem szczęście zatrzymać się przed przejściem w celu udzielenia pierwszeństwa pieszym,którzy akurat wysiedli z autobusu ,to było pierwszy raz w tym miejscu, sygnalizacja poprawi bezpieczeństwo

  odpowiedz

  • 9 (27)

  Do wodza , w dniu 05-02-2023 10:16:40 napisał:

  Sygnalizator ja to powinna być na dk10 w slesinie, sadkach a nie kurna w zaPiSowanym rozszczeniowym Paterku

  odpowiedz

  • -12 (14)

  iwan, w dniu 05-02-2023 10:28:06 napisał:

  Jak PiS przegra wybory to już nic nie będzie potrzebne. Samochody, sklepy będą płonąć, że nawet węgla nikt nie kupi tak będzie gorąco w całej Polsce! Żadne inwestycje nie będą potrzebne, człowiek będzie się cieszył, że jeszcze żyje, nie będzie Sejmu ani żadnego strajku!

  odpowiedz

  • 7 (11)

  PiSowski rozbiór kraju, w dniu 05-02-2023 10:53:58 napisał:

  no tak , najpierw obiecają złote góry a potem obdzierają nas ze skóry takie są złodziejskie pisowskie procedury głosującego z najniższego poziomu myślenia, wykształcenia i pasożyty z nierobienia żerujących i żyjących z podatników uczciwie pracujących --jeszcze trochę tak jak za komuny ;;jest praca-niema, , jest kasa w budżecie-niema,, jest 500+-niema,, są zapomogi-niema,, są dotacje -niema ,,,,, tylko rozdawnictwo premi,majątków i wilii dla pisowskich oligarchów ==tak głosowali na nich tacy same złodziej co okradali własne zakłady pracy co popadło brali wszystko

  odpowiedz

  • 12 (22)

  Prawda, w dniu 05-02-2023 11:25:16 napisał:

  Wszędzie ten Paterek, psują krew Mieszkańcom Nakła... Dość!!! Wszystko im przeszkadza, firmy i inwestycje uciekają,.. dość!!

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Tomasz, w dniu 05-02-2023 11:30:15 napisał:

  W innych miejscach też jest już zamontowana i nie działa np. miejscowość Zboże.

  odpowiedz

  • -4 (8)

  pisowski odbyt, w dniu 05-02-2023 11:35:55 napisał:

  jak mi się ktoś pyta gdzie mieszkam to mówie że w nakle koło paterka

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Rowerzysta, w dniu 05-02-2023 12:57:44 napisał:

  Projektant sygnalizacji świietlej myślał że prąd bedzie z fotowoltaniki?

  odpowiedz

  • -5 (5)

  obserwator, w dniu 05-02-2023 14:08:29 napisał:

  wicie radio wpp po polsku z włocławka poznałem znany głos z radia naklo olaf kaszynski u nas po 18;00 poniedziałek mig kawa na lawe gdzie sie podziały tamte prywatki

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Kasia , w dniu 05-02-2023 15:06:07 napisał:

  Sygnalizacja pilnie potrzebna w Ślesinie, Sadkach. Te dwie miejscowości mają duży problem i jest bardzo niebezpiecznie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 22 (22)

  Koleżanka z Kolibra, w dniu 05-02-2023 16:06:12 napisał:

  Dobrze że będą światła jak Tadziu wraca z nawalony z imprezy to będzie bezpieczniej.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Piotr h., w dniu 05-02-2023 19:46:45 napisał:

  Jeszcze im nie powiedzieli, że to atrapy?

  odpowiedz

  • -7 (13)

  mieszkanka, w dniu 06-02-2023 17:21:09 napisał:

  A sołtys Paterka chodził dumny jak paw że on coś załatwił i co GÓWNO ha ha w dupce się przewróciło

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Fotobraz 30x40
52,00PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)