Dziś mamy 1 czerwca 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

27 marca 2023

Miejsca tylko dla 5% dzieci. Nie ma co liczyć na żłobek

fot. freepik

fot. freepik

Brakuje żłobków czy klubów dziecięcych. Potrzeba instytucjonalnej opieki nad dziećmi do lat #trzech jest widoczna w większości samorządów w naszym kraju. Rząd stara się temu zaradzić, ale nie wszystkie samorządy chcą korzystać z rządowej oferty. Jak to jest w gminie Nakło?

W wielu samorządach rodzice zmagają się z problemem braku opieki nad dziećmi do lat trzech. Miejsca w prywatnych żłobkach są drogie, ale często po prostu ich brakuje. W gminie Nakło, jeszcze kilka lat temu działał gminny żłobek, ale został zlikwidowany. Ponad dwa lata temu radna Rady Miejskiej w Nakle Monika Młynarczyk zaapelowała do władz gminy o utworzenie gminnego żłobka. Tłumaczyła to tym, że jest duże zapotrzebowanie na taką formę opieki nad dziećmi do lat trzech, mimo że istnieją w gminie żłobki prywatne. Zaproponowała wówczas lokalizację po byłym w przedszkolu w Paterku albo utworzenie punktów żłobkowych przy zespołach szkolno-przedszkolnych nr 3 i 4, co byłoby tańszym rozwiązaniem. Jak wynika z informacji przekazanych przez dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji Annę Biniakowską gmina jednak, ani w poprzednich latach, ani w tym roku nie miała i nie ma planów na utworzenie gminnego żłobka.

Prawie 800 dzieci, a tylko 40 miejsc

Od kilku lat, rząd poprzez program Maluch plus, stara się zaradzić problemowi z brakiem opieki nad małymi dziećmi. W tym roku, samorządy, które zechcą brać udział w tym programie, mogą otrzymać dotację na utworzenie gminnych żłobków oraz utrzymanie przez trzy lata miejsc w nich. Ilość pieniędzy dla danego samorządu jest obliczana według algorytmu, w którym uwzględniona została sytuacja gmin wynikająca ze statystyk demograficznych i ekonomicznych. Wpływ na wysokość przydzielonych środków ma udział dzieci do lat 3. nieobjętych opieką w danej gminie w ogólnej liczbie dzieci nieobjętych opieką w kraju oraz dochód gminy na mieszkańca według danych na koniec 2021 r. Gmina, która przystąpi do programu może otrzymać prawie 50 tys. zł na utworzenie jednego miejsca opieki.

Jak się dowiedzieliśmy, gmina Nakło nie bierze udziału w tym programie, mimo tego, że dane na podstawie wspomnianego algorytmu wskazują na to, że gminny żłobek jest w gminie potrzebny. W 2021 roku liczba dzieci do lat trzech w gminie Nakło wynosiła 798. Było wówczas tylko 40 miejsc opieki nad nimi, więc aż 758 dzieci nie było objętych opieką. Oznacza to, że tylko 5% dzieci w gminie miało zagwarantowane miejsca w żłobkach. To znikoma ilość. Miejsca w żłobkach gwarantują rodzicom możliwość rozwoju zawodowego, powrotu do pracy po odbyciu urlopu macierzyńskiego, co ma korzystny wpływ nie tylko na domowe finanse. Mimo, że rząd opracował pomoc dla samorządów, gminy nie są zbyt chętne, aby z niej korzystać. Z programu Maluch plus nie ma zamiaru korzystać ani gmina Nakło, ani Szubin. W sąsiednim powiecie, do udziału w rządowym programie zgłosiła się za to gmina Wyrzysk i tam planowane jest utworzenie żłobka. Na gminny żłobek w Nakle nie ma co liczyć, na pewno nie w tym roku.

Źródło:  

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (9)

  Sylwia , w dniu 27-03-2023 10:36:47 napisał:

  Wskazanie winnych tego stanu, nie jest możliwe. Jasne jest że winna tego jest pisowska władza.Pisanie o tym skutkuje .że zostaje się odcięty od komentowania.Wstyd!

  odpowiedz

  • 0 (10)

  NieDoPomyslesnia, w dniu 27-03-2023 12:34:27 napisał:

  Dziecko nie mówi będąc w żłobku, a więc nie powie czy i gdzie boli, czy ktoś się dobrze zajmował czy nie. Nie ma zbudowanej odporności, a karierowicze wysyłają pociechy jeszcze nieoderwane od cyca w tym najważniejszych dla dziecka okresie w łapy obcych, gdzie powinien jak najwięcej czasu spędzać z rodzicami. Co to za moda się porobiła na te żłobki. Za chwilę prosto ze szpitala będziecie oddawać dzieci obcym "bo ja muszę iść do pracy", a może po prostu chce bo nie daje rady z dzieckiem, bo tak wygodniej. Proszę się zastanowić

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (9)

  hm, w dniu 27-03-2023 12:35:55 napisał:

  a wiecie, że Wasze dzieci bardzo często płaczą za rodzicami w żłobku czy nie chcecie tej myśli do siebie dopuścić usprawiedliwiając się, że jest inaczej. Może kilka nagrań by Wam otworzyło oczy

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Cbserwator, w dniu 27-03-2023 14:58:27 napisał:

  Decydujesz sie na dziecko zostan z nim w domu jak najdluzej ,naprawde kobiety tego nie rozumiecie tylko kasa sie liczy i wystawne zycie na pokaz.

  odpowiedz

  • -1 (5)

  duda2030, w dniu 27-03-2023 15:09:41 napisał:

  Tusk da 1500 na każde dziecko i mają mój głos.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Pudełko śniadaniowe
39,90PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)