Dziś mamy 17 listopada 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

22 października 2019

Międzynarodowy Dzień Mediacji. Zakład Karny włączył się do działań

fot. mł. chor. Justyna Sejdowska

fot. mł. chor. Justyna Sejdowska

Zakład Karny w Potulicach włączył się do działań na rzecz promocji mediacji oraz # propagowania idei pozasądowego rozwiązywania sporów i mediacji. Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Mediacji obchodzony był w dniu 17 października 2019 roku.

Eskalacja wszelkich napięć rozpoczyna się wraz z porzuceniem dialogu. - Julius Döpfner

Mów, słuchaj, rozwiązuj problemy

Mediacja jest nowoczesną metodą rozwiązywania sporów i konfliktów, w której strony przy pomocy bezstronnego mediatora starają się znaleźć rozwiązanie. To interwencja w spór profesjonalisty, który pomaga zwaśnionym stronom znaleźć satysfakcjonujące ich porozumienie, przy gotowości do kompromisu. Celem działania mediatora jest zatem przede wszystkim usprawnienie, a czasami wręcz umożliwienie przeprowadzenia rzeczowej rozmowy o problemie. Taka forma rozwiązywania konfliktów sprzyja obniżeniu poziomu negatywnych emocji oraz zrozumieniu potrzeb własnych i drugiej strony, a przez to zmniejsza obciążenie psychiczne związane z daną sytuacją. W każdej sytuacji można rozważyć skorzystanie z alternatywnych sposobów rozwiązania sporów.

Mediacja drogą do porozumienia

Zakład Karny w Potulicach kolejny raz przyłączył się do działań mających na celu propagowanie idei pozasądowego rozwiązywania sporów i mediacji. Na terenie Oddziału Zewnętrznego w Potulicach został przeprowadzony program readaptacji społecznej z zakresu przeciwdziałania prokryminalnym postawom w postaci warsztatów na temat mediacji pn. „Mediacja drogą do porozumienia” prowadzony przez st. szer. Aleksandrę Gnat, psychologa potulickiej jednostki. Skazani podczas spotkania wykazali się dużym zainteresowaniem tematyką mediacji oraz aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

Mediacja jako szansa

Mediacja stanowi szansę dla tych, którzy nie potrafią znaleźć sposobu na rozwiązanie konfliktu bez udziału osób trzecich. Pozwala też na znaczną aktywność w kształtowaniu postępowania, które ma rozstrzygnąć spór obu ston. Tym samym wpływa na budowanie świadomego swej roli społeczeństwa, co jest spójne z ideą resocjalizacji skazanych w jednostkach penitencjarnych.

materiał: mł. chor. Justyna Sejdowska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)