Dziś mamy 30 maja 2020, sobota, imieniny obchodzą:

22 października 2019

Międzynarodowy Dzień Mediacji. Zakład Karny włączył się do działań

fot. mł. chor. Justyna Sejdowska

fot. mł. chor. Justyna Sejdowska

Zakład Karny w Potulicach włączył się do działań na rzecz promocji mediacji oraz # propagowania idei pozasądowego rozwiązywania sporów i mediacji. Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Mediacji obchodzony był w dniu 17 października 2019 roku.

Eskalacja wszelkich napięć rozpoczyna się wraz z porzuceniem dialogu. - Julius Döpfner

Mów, słuchaj, rozwiązuj problemy

Mediacja jest nowoczesną metodą rozwiązywania sporów i konfliktów, w której strony przy pomocy bezstronnego mediatora starają się znaleźć rozwiązanie. To interwencja w spór profesjonalisty, który pomaga zwaśnionym stronom znaleźć satysfakcjonujące ich porozumienie, przy gotowości do kompromisu. Celem działania mediatora jest zatem przede wszystkim usprawnienie, a czasami wręcz umożliwienie przeprowadzenia rzeczowej rozmowy o problemie. Taka forma rozwiązywania konfliktów sprzyja obniżeniu poziomu negatywnych emocji oraz zrozumieniu potrzeb własnych i drugiej strony, a przez to zmniejsza obciążenie psychiczne związane z daną sytuacją. W każdej sytuacji można rozważyć skorzystanie z alternatywnych sposobów rozwiązania sporów.

Mediacja drogą do porozumienia

Zakład Karny w Potulicach kolejny raz przyłączył się do działań mających na celu propagowanie idei pozasądowego rozwiązywania sporów i mediacji. Na terenie Oddziału Zewnętrznego w Potulicach został przeprowadzony program readaptacji społecznej z zakresu przeciwdziałania prokryminalnym postawom w postaci warsztatów na temat mediacji pn. „Mediacja drogą do porozumienia” prowadzony przez st. szer. Aleksandrę Gnat, psychologa potulickiej jednostki. Skazani podczas spotkania wykazali się dużym zainteresowaniem tematyką mediacji oraz aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

Mediacja jako szansa

Mediacja stanowi szansę dla tych, którzy nie potrafią znaleźć sposobu na rozwiązanie konfliktu bez udziału osób trzecich. Pozwala też na znaczną aktywność w kształtowaniu postępowania, które ma rozstrzygnąć spór obu ston. Tym samym wpływa na budowanie świadomego swej roli społeczeństwa, co jest spójne z ideą resocjalizacji skazanych w jednostkach penitencjarnych.

materiał: mł. chor. Justyna Sejdowska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)