Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

18 września 2020

Medale Hereditas Saeculorum przyznane. Wśród nagrodzonych potulicka parafia

fot. Andrzej Goiński

fot. Andrzej Goiński

Medale za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji# i restauracji zabytków Hereditas Saeculorum i nagrody za najlepsze projekty muzealne Musejon wręczył 18 września w Pałacu w Lubostroniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

- Nagrody i wyróżnienia są wyrazem uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego oraz tych, którzy edukują i promują tradycje naszego województwa. Wasza działalność odgrywa ważną rolę w budowaniu tożsamości lokalnej i regionalnej – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Nagrody Hereditas Saeculorum za ochronę zabytków

w kategorii „za prace konserwatorskie i restauratorskie”: Parafia Rzymskokatolicka p.w. Zwiastowania NMP w Potulicach oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu.
Parafia w Potulicach otrzymała nagrodę za wykonanie konserwacji i restauracji polichromowanych ścian wnętrza i apsydy klasycystycznego kościoła, który powstał w 1862 według projektu architekta Henryka Marconiego.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu została odznaczona za kompleksowe prace remontowo-budowlane i konserwatorskie przy neogotyckiej świątyni ewangelicko-augsburskiej, położonej na obrzeżach toruńskiego zespołu staromiejskiego (w grani­cach kompleksu wpisanego na listę UNESCO).

w kategorii „za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków”: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Grudziądzu oraz dr Marek Rubnikowicz.
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Grudziądzu otrzymało wyróżnienie za działania, które w ciągu ostatnich 36 lat z powodze­niem uzupełniały działania państwowej i samorządowej służby ochrony zabytków w zakresie dokumentacji, badań, edukacji, promocji i troski o ochronę zabytków na terenie miasta oraz (od 2003 roku) powiatu grudziądzkiego.

Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu w latach 2007-2020, otrzymał nagrodę za skuteczne i efektywne zarządzanie placówką, czego efektem były dyna­miczny rozwój instytucji i przyrost liczby odwiedzających, a także uznanie krajowych środowisk muzealników.

Musejon - wyróżnienia za najlepsze projekty muzealne

w kategorii wystawa:
- nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe w Toruniu za realizację projektu „Modernizacja wystawy stałej w Domu Mikołaja Kopernika” 

- wyróżnienia: Muzeum Etnograficzne im Marii Znamierkowskiej-Priifferowej w Toruniu (za projekt „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu) oraz Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu (za projekt „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939”). 

w kategorii działalność naukowa i wydawnicza:
- nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe w Toruniu za wydawnictwo Anny Kroplewskiej-Gajewskiej „Galeria malarstwa i rzeźby polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Katalog” 

- wyróżnienia: Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie (za wydawnictwo pod redakcją Jadwigi Lewandowskiej „Sadłowo. Birytualne cmentarzysko kultury wielbarskiej na ziemi dobrzyńskiej wraz z materiałami pozostałych kultur archeologicznych”) i Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji w Toruniu (za wydawnictwo „Polska krytyka sztuki na emigracji, 1940-2000, tomy 1-3 - Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji w Toruniu”).

w kategorii edukacja i regionalizm:
- nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy za realizację projektu „Przestrzeń edukacyjna Zabawy ze sztuką” 

- wyróżnienia: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (za projekt „XXX Korowód grup zapustnych ulicami Włocławka”) i Muzeum Okręgowe Toruniu (za „Piernikowe Laboratorium – Muzeum Okręgowe w Toruniu”).

Za całokształt działalności specjalne statuetki odebrali dziś historyk sztuki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Michał Franciszek Woźniak i Marek Rubnikowicz, archeolog, działacz na rzecz ochrony i promocji zabytków, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 5 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Budowa magazynów
Konstrukcje stalowe
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)