Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

24 listopada 2015

Maturzyści ćwiczą przed majem. Czas na próbne testy

fot. MW / DW

fot. MW / DW

Przez najbliższe dni w całym kraju odbywać się będzie matura próbna. Nie inaczej jest #w nakielskich szkołach ponadgimnazjalnych. Dzisiaj uczniowie napisali pierwszy egzamin.

Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz I Liceum Ogólnokształcącego sprawdzają dotychczas zdobytą wiedzę. Mimo, że jest to tylko matura próbna to młodzież i tak przed wejściem na sale często jest zestresowana. Uczniowie zastanawiają się, co może ich czekać i czy są już w odpowiedni sposób przygotowani, by do takowego egzaminu przystąpić.

Zanim rozpoczną pisanie

Matura próbna odbywa się na bardzo podobnych zasadach jak prawdziwy egzamin dojrzałości. Uczniowie do klasy wchodzą po kolei za okazaniem dowodu tożsamości, siadają w wyznaczonych miejscach, otrzymują arkusz maturalny, zapoznają się z instrukcją, kodują arkusz i zaczynają rozwiązywanie.

Na nowych zasadach

Główny egzamin maturzyści napiszą w maju. Wtedy też zdawać będą matury ustne. Odbywać się one będą w nieco innej formie. Nowe zasady związane z egzaminem maturalnym obowiązują od 2015 roku. Różnica polega na tym, że maturzyści nie będą już musieli przygotowywać prezentacji z języka polskiego na egzamin ustny. W zamian jednak podczas egzaminu ustnego uczeń będzie losował zadanie składające się z tekstu kultury np. wiersza, tekstu popularnonaukowego czy obrazu oraz polecenia. Przez 15 minut będzie mógł się przygotować do odpowiedzi. Na własną wypowiedź otrzyma 10 minut, a przez kolejne 5 minut będzie prowadzona rozmowa z egzaminatorami. Kolejną zmianą jest fakt, że osoba zdająca egzamin dojrzałości będzie musiała zdać obowiązkowe egzaminy z trzech przedmiotów: z języka polskiego, z języka obcego w formie pisemnej i ustnej oraz pisemny z matematyki na poziomie podstawowym, ale również abiturient musi przystąpić do co najmniej jednego egzaminu z grupy tak zwanych „przedmiotów do wyboru” na poziomie rozszerzonym. W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, języki obce nowożytne, a także matematyka i język polski.

Zmianie nie ulega jednak ocenianie. Maturzysta jak dotychczas będzie musiał uzyskać co najmniej 30% z pisemnego i ustnego egzaminu z języka polskiego i obcego, oraz z pisemnego z matematyki, by otrzymać świadectwo maturalne. Wynik z przedmiotu do wyboru nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, ale będzie brany pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Jak poszło?

Próbną maturę z języka polskiego uczniowie mają już za sobą. Po opuszczeniu sal, zapytani o wrażenia, komentowali:

- Matura sama w sobie nie była trudna. Teksty były dość przyjemne. Największą trudnością była rozprawka – Antygona. Ale pozytywnie oceniam swoją pracę. 30% chyba będzie – podsumowała Sandra- tegoroczna maturzystka z ZSŻŚ.

- Dla uczniów czwórkowych matura była łatwa, dla dwójkowych już nie bardzo – komentuje Ania – również maturzystka z ZSŻŚ.

- Osobiście uważam, że matura poszła mi dobrze. Mam świetną nauczycielkę od polskiego, która przygotowała nas dobrze do dzisiejszego testu. Na lekcji omawialiśmy kilka podobnych matur, a ta nie była wiele trudniejsza. Jestem pewna, że do realnej matury będę musiała powtórzyć treści lektur, bo nigdy nie można być pewnym jaki tekst literacki nam zacytują. Sądzę, że poszło mi całkiem nieźle i czekam na wyniki. - skomentowała maturzystka z I LO.

- Matura według mnie była dosyć trudna. Niektóre pytania sprawiły mi problem a niektóre były dosyć łatwe. Pierwsza część była do zrobienia, jeżeli było się skupionym. Tematy z części pisemnej nie przypadły mi do gustu i miałam problem z wyborem tematu. Spodziewałam się fragmentu jakieś lektury. Był wiersz i fragment dramatu. - tak podsumowała maturę próbną jedna z uczennic ZSP Staszic.

- Matura z polskiego była średnio trudna, było dużo pytań, nad którymi trzeba było się zastanowić. Zadania do części czytania ze zrozumieniem wymagały skupienia się. Tematy do wypracowania były ciężkie. jeden odrzuciłem od razu, drugi temat jednak przypadł mi do gustu. - Komentuje Patryk - uczeń z ZSP Staszic.

Oceń artykuł: 30 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • -9 (19)

    Obserwator , w dniu 24-11-2015 17:45:41 napisał:

    Połowa maturzystów ma wyraz twarzy jakby miało "narobione". Pierwsze pokolenie Wikipedii pisze egzamin dojrzałości i nie ma czym się popisać na papierze. Współczuję pracownikom PUP.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (18)

    Edward , w dniu 24-11-2015 22:13:07 napisał:

    Jakie sunie ze staszica :D

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)