Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

22 lutego 2019

Marzec z nakielskim muzeum. Będzie wiele atrakcji

fot. arch

fot. arch

Przedstawiamy Państwu zaplanowane działania Muzeum Ziemi Krajeńskiej na miesiąc marcu.

3 marca: Namioty Wyklętych

Muzeum Ziemi Krajeńskiej, Stowarzyszenie Patriotyczno-Historyczne 1939 i Ochotnicza Straż Pożarna w Ślesinie zapraszają na Namioty Wyklętych. 3 marca, Rynek w Nakle nad Notecią w godzinach 10-14.

W programie diorama – obozowisko żołnierskie, prezentacja uzbrojenia, sylwetek żołnierzy wyklętych z okolic Nakła nad Notecią.

13 marca godz. 16:30: Prezentacja wydawnictw Muzeum Ziemi Krajeńskiej i Urzędu Miasta i Gminy Nakło nad Notecią

Zapraszamy na prezentację wydawnictw Muzeum Ziemi Krajeńskiej i Urzędu Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, które ukazały się w 2018 i 2019 r. Przybliżymy reprint książki "Krajna i Nakło. Studja i rozprawy wydane z okazji pięćdziesięciolecia gimnazjum imienia Bolesława Krzywoustego w Nakle", publikację M. Gratkowskiego "Nakło nad Notecią w okresie Powstania Wielkopolskiego (1-14.01.1919 r.)" oraz "Zeszyty Historyczne Muzeum Ziemi Krajeńskiej nr 5" Prezentacja rozpocznie się o godz 16:30

20 marca godz. 16:30: Wykład dr hab. Doroty Angutek Strój krajniacki a strój krajeński – tradycja ludowa a tradycja wytworzona

Muzeum Ziemi Krajeńskiej zaprasza na wykład dr hab. Doroty Angutek Strój krajniacki a strój krajeński – tradycja ludowa a tradycja wytworzona początek wykładu 16:30.
Strój ludowy określany jako „krajniacki” był strojem noszonym przez Krajniaków głównie na wsi w XIX wieku. Natomiast strój „krajeński” jest zakładany współcześnie przez Krajniaków, aczkolwiek ma także historyczne, ludowe pochodzenie. Oba rodzaje strojów zasadniczo różnią się kolorystyką i fasonem. Pierwszy z wymienionych, kobiecy, w XIX i na początku XX w. był utrzymany głównie w tonacjach od ceglasto-czerwonej do fioletowej i brązowej, drugi w barwach chabrowych. Również stroje ślubne były odmienne w poszczególnych częściach Krajny. Dorota Angutek dokonała podziału stroju naszego regionu na strój krajniacki i krajeński.
Chabrowa kolorystyka stroju nie jest nowa na Krajnie, bowiem już w XVII wieku kobiety wiejskie ubierały się na niebiesko. Był to bardzo powszechny strój na wielu wsiach całej Polski w XVII i XVIII w. Miejscami przetrwał on na Krajnie, aż do momentu jego upowszechnienia przed i po II wojnie światowej. Współcześnie Krajniacy upodobali sobie ten kolor. Ujednolicili i upowszechnili strój kobiecy i męski o takiej barwie na całej Krajnie. Choć w XIX w. był dość rzadko spotykanym wariantem, reliktem odległej przeszłości. Jednak jest to strój całkowicie uprawniony do tego, by nazywać i prezentować go jako krajeński, w odróżnieniu od typowego ludowego stroju z XIX wieku.
Dorota Angutek – dr hab. w zakresie kulturoznawstwa; etnolog. Pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zainteresowania partycypacją kulturową, współczesnymi kierunkami teoretycznymi, antropologią zmysłów, antropologią krajobrazu, antropologią historyczną, ostatnio tradycjami wytworzonymi (wynalezionymi) oraz kulturą ludową i wytworzoną Krajny. E-mail: dorota.angutek@wp.pl

24 marca: Warsztaty ceramiczne Wielkanoc (7 kwietnia część 2)

Muzeum Ziemi Krajeńskiej zaprasza na warsztaty ceramiczne Wielkanoc, które odbędą się 24 marca 2019 r. w godz. 10-13. Zapisy i szczegóły pod numerem telefonu 52 386 08 64. Druga część warsztatów (szkliwienie) odbędzie się 7 kwietnia.

Materiał: Tomasz Pasieka

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)