Dziś mamy 7 grudnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

11 listopada 2019

Marsz Żywych w Sadkach. Zakończenie obchodów rocznicy Zbrodni Pomorskiej

fot. Gmina Sadki

fot. Gmina Sadki

10 listopad 2019 rok, to trzeci dzień Obchodów 80 rocznicy Zbrodni pomorskiej w # gminie Sadki.

Odbył się Marsz Żywych. Z tak zwanego „trójkąta” w centrum wsi Sadki, przeszliśmy na cmentarz parafialny, pod Mogiłę Pomordowanych mieszkańców gminy Sadki.

Z biało czerwonymi flagami w dłoniach, ze zdjeciami Pomordowanych które udało sie odtworzyć, przy akompaniamencie ferbli, z pocztami sztandarowymi, w asyście ministrantów niosących Krzyż, odbyliśmy drogę, jaką w 1945 roku, po ekshumacjach na Piaśnicy i przy Rokitce, odbyli wszyscy Pomordowani w 1939 roku mieszkańcy naszej gminy. Przy Mogile odbył się Apel Poległych.

Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Niedbała, odczytał 96 nazwisk, wszystkich Honorowych Obywateli Gminy Sadki, poległych pamiętnego roku. Honorową salwę z broni oddali członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej Jednostki Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

Przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów, zapalono znicze. Wójt Gminy Sadki Dariusz Gryniewicz w swoim krótkim przemówieniu powiedział, że ”czasami milczenie mówi więcej niż tysiące słów”. Podziękował księżom Proboszczowi i Wikariuszowi parafii w Sadkach, za owocną współpracę przy organizacji rocznicowych uroczystości, obecnemu na Marszu Żywych Staroście Nakielskiemu TadeuszowiSobolowi, wszystkim delegacjom, a przede wszystkim mieszkańcom gminy Sadki, którzy tak licznie przybyli i uczestniczyli w tym Marszu Żywych. Życzył również radosnego świętowania rocznicy odzyskania Niepodległości.

Zakończyły się uroczystości związane z tragiczną rocznicą Zbrodni pomorskiej na terenie gminy Sadki. Teraz naszą codziennością pokażmy, że jesteśmy RAZEM zdolni do jeszcze piękniejszego życia.  

materiał: Gmina Sadki 

Oceń artykuł: 7 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (9)

  zorka5, w dniu 11-11-2019 11:17:02 napisał:

  Przy akompaniamencie ferbli? Mogiła, pomordowani w środku zdania z dużej litery? Można przymknąć oko na błędy popełniane przez internautów, ale ten materiał jest z sygnaturką gminy Sadki, do czegoś to jednak obliguje!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (9)

  XYZ, w dniu 11-11-2019 11:17:21 napisał:

  Wielkie podziękowania dla ks. Michała Damazyna za pomysł, organizację i przede wszystkim za książkę. To bardzo ważne, żeby pamiętać. W pamięci mam też przepiękną wieczornicę na podstawie "Ściany gniewu", która była 20 lat temu w szkole w Anielinach. Szkoda, że w tym roku nikt się tym nie zajął.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Obywatelka, w dniu 13-11-2019 11:29:25 napisał:

  Podziwiam, że są ludzie którym się chce mimo, że nie do końca ich to dotyczy. Znam księdza tylko z opowiadań koleżanek, bo nie jestem mieszkanką Sadek, przejrzałam wydaną książkę i chylę czoła. Tyle pracy, ogrom zgromadzonego materiału, aby uchronić nas przed zapomnieniem. Gratuluję i pozdrawiam...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Drukarki kodów kreskowych
1352PLN 985PLN
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Usługi transportowe
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Posnet Themo EJ
sugerowana cena producenta: 2950,77PLN
Sprawdzanie skuteczności hamowania
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
0

Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?

(czytaj więcej)
0

Ciąża u kobiety po 40. roku życia. Co warto zapamiętać?

Decyzja o zajściu w ciążę to kwestia indywidualna. Coraz częściej # kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku.

(czytaj więcej)
0

Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?

(czytaj więcej)
0

Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.

(czytaj więcej)