Dziś mamy 27 czerwca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

03 maja 2022

Majowe wydatki Polaków. Zanim zaplanujemy wakacje

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Wielu z nas myślami wybiega już do# wakacji – nie tylko wybierając destynację letnich podróży, ale także szacując ich koszty. Jak wynika z Barometru Providenta, 27 proc. Polaków planując budżet majowy uwzględnia już przyszłe wydatki na wyjazd wakacyjny.

Maj i czerwiec obfitują w okazje do świętowania, a tym samym do wydawania pieniędzy. Majówka, sezon komunijny, Dzień Matki czy Dzień Dziecka mogą wiązać się ze sporym obciążeniem dla budżetu i to w czasie, gdy dla wielu z nas finansowym celem jest zaoszczędzenie środków na letnie wyjazdy. W ramach cyklicznego badania Barometr Providenta, sprawdzono jak radzimy sobie z przedwakacyjnymi wydatkami.

Majówka – trening przed wakacjami

W tym roku największy odsetek Polaków planowało spędzić majówkę w domu, samotnie lub jedynie z najbliższą rodziną – zadeklarowało tak 36,7 proc. respondentów. Prawie co 5. badany podczas długiego weekendu zamierzał odwiedzić znajomych lub rodzinę, a niemal 11 proc. chciał zaprosić gości do siebie. O wyjazdach myślał podobny odsetek ankietowanych – 7,5 proc. ruszy w Polskę, a 3,4 proc planuje zagraniczne podróże.

- Może się wydawać, że to pandemia uczyniła z nas domatorów, ale przed jej wybuchem odsetek osób deklarujących pozostanie w domu był wyższy o ponad 25 pp. – podkreśla Karolina Łuczak, Rzeczniczka Prasowa Provident Polska. – Warto pamiętać także, że brak majówkowych wyjazdów nie oznacza braku kosztów. Świętowanie w domu także może wiązać się z wydatkami, dotyczącymi chociażby grillowania, czy zapewnienia rozrywki dla dzieci – dodaje.

Dodatkowych kosztów związanych z majówką nie przewidywało 36,7 proc. badanych, a więc taki sam odsetek, jaki zadeklarował spędzenie długiego weekendu w domu. Nie są to jednak grupy tożsame – różnią się między sobą rozkładem płci, wieku czy miejsca zamieszkania. Przykładowo, aż 42 proc. mieszkańców wsi planowało zostać w domu, ale tylko 36 proc. nie myśli o dodatkowych kosztach.

Czas prezentów

Wśród respondentów tej edycji 16,7 proc. otrzymało zaproszenie na uroczystości komunijne. Najpopularniejszym prezentem będą zdecydowanie pieniądze – taki podarek chce wręczyć 63,2 proc. gości komunijnych. Nieco ponad 11 proc. respondentów podaruje dewocjonalia, Biblię lub Święty obrazek. Podobny odsetek zamierza w ogóle wymigać się od prezentu. Tradycyjnie kojarzone z Komunią rower i zegarek planuje zakupić odpowiednio 6,6 proc. i 5,8 proc. respondentów. Komputer lub laptop podaruje niecałe 5 proc. Przed pandemią zestawienie prezentów wyglądało zupełnie inaczej - komputer i smartfon były równie popularne co pieniądze.

Maj i czerwiec to także czas dwóch może mniej wystawnych, ale celebrowanych w wielu rodzinach świąt związanych z wręczaniem prezentów – Dnia Matki oraz Dnia Dziecka. Aż 60,4 proc. Polaków planuje obdarować kogoś prezentem z okazji Dnia Matki – w tej kategorii najpopularniejsze są zdecydowanie kwiaty – ich zakup deklaruje 30,9% respondentów. Ten podarek szczególnie popularny jest wśród panów (33,7 proc. z nich) i najmłodszych respondentów (42,4 proc.). Popularnością cieszą się także słodycze (18,2 proc.), złożenie życzeń telefonicznie (9,5 proc.) oraz własnoręcznie przygotowany prezent (7,5 proc.).

Średnia kwota jaką Polacy w tym roku chcą przeznaczyć na świętowanie Dnia Matki to 206,10 zł. Jednak co czwarty respondent planuje nie przekraczać budżetu 50 zł, a 18,4 proc. chce zmieścić się w przedziale 51-100 zł. Niemal co piąty badany przeznaczy na Dzień Matki powyżej 100 zł.

Polacy chętnie świętują także Dzień Dziecka – aż 47,4 proc. dorosłych respondentów zadeklarowało chęć obchodzenia tej okazji. Średnio na Dzień Dziecka przeznaczymy 240 zł. Aż 25,7 proc. Polaków planuje zmieścić się w budżecie do 100 zł, 18,3 proc. wyda powyżej 200 zł.

Budżet planujmy długookresowo

Tylko 27,1% Polaków, planując budżet majowy, uwzględnia przyszłe wydatki na letni wyjazd. Podobny odsetek zadeklarował, że ze względu na zbliżający się sezon urlopowy, ogranicza koszty związane z wiosennymi okazjami i podczas dwóch miesięcy poprzedzających wakacje oszczędza. Co 5. badany rezygnuje z niektórych większych wydatków w maju i czerwcu, a 6,3 proc. rezygnuje ze wszystkich większych wydatków.

Materiał: InfoWire.pl / red. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (3)

  damian, w dniu 03-05-2022 16:53:11 napisał:

  jakie wakacje siedz w domu i tyle ciezkie czasy sa naucz sie oszczedzac

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Trakcie realizacji , w dniu 03-05-2022 19:45:16 napisał:

  Na szczęście jeszcze 500 +to można odłożyć na wakacje, póki co jest

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Balcerowicz musi wrócić, w dniu 04-05-2022 09:24:09 napisał:

  W tzw. polsce jest obecnie przeprowadzana operacja specjalne, deplusyzacji finansów obywateli. Czyli odbieranie pińcetplusów i innych "prezentów", za pomocą podatku inflacyjnego.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Olo, w dniu 05-05-2022 11:01:20 napisał:

  Balcerowicz żeby roztrwonił to co zaczął Łajzy Nakielskie. Może jeszcze komuniści to był by komplet. Jednak da debili. A może ten były minister finansów Jacek Rostowski pinidzy nie ma i nie będzie. Widać że nie jednym w tym Nakle żyło się dobrze za tamtych baranów. Nigdy więcej imbecyli .

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Budowa hal
Obraz (wym. 42x56)
39,90PLN 20,00PLN
POMIDOR MALINOWY
5,99PLN
SCHAB B/K
15,99PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Co robić w przypadku zatrucia? Jak go unikać?

Jak się zachować w przypadku zatrucia? Jak go unikać? Na co uważać, żeby niego nie doszło?

(czytaj więcej)
0

Nie masz jeszcze prezentu na Dzień Ojca? Zaserwuj alternatywny, bezmięsny obiad!

W ostatnim czasie świętowaliśmy już Dzień Matki i Dzień Dziecka# Teraz przychodzi w końcu pora na Dzień Ojca, który przypada na 23 czerwca. Podaruj swojemu Tacie wspólnie spędzony czas! Specjalnie z tej okazji mamy dla Ciebie propozycję na uroczyste menu w nieco alternatywnej, bezmięsnej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)