Dziś mamy 13 lipca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

14 września 2019

Linia powiatowa nie powstanie? "Wiadomo, że to nie będzie się opłacało"

fot. archiwum

fot. archiwum

W kraju ruszył już rządowy program Połączenia Lokalne. Korzysta z niego między innymi # pobliska gmina Sicienko. A co z powiatem nakielskim?

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Nakielskiego temat połączeń lokalnych poruszył radny z gminy Szubin Marek Kornalewicz. Jak powiedział radny, starostwo w Nakle miało być w powiecie centrum koordynacji tego tematu. – Jak jest teraz? Czy my w ogóle do tego tematu podchodzimy? A jeśli tak, to na jakim etapie jesteśmy – dociekał Kornalewicz. Z odpowiedzi staroty nakielskiego Tadeusza Sobola wynika, że dla niego ta sprawa priorytetem nie jest. Mówił dużo o nieopłacalności tego przedsięwzięcia. – Zgodnie z ustawą nie tylko powiat może to uruchomić. Mogą to zrobić gminy we własnym zakresie – odbijał piłeczkę Sobol. – Jak Państwo wiecie, otrzymaliśmy pismo od burmistrzów Nakła i Mroczy oraz wójta Sadek w sprawie utworzenia nowych linii. Zrobiliśmy analizę i zainteresowanie jest minimalne. Sadki się z tego wycofały. Ponadto dopłata tylko w pierwszym roku ma wynosić złotówkę do jednego kilometra, później będzie niższa. Wystąpiliśmy do PKS- u i otrzymaliśmy odpowiedź, że oni nie są zainteresowani, ponieważ jest to nieekonomiczne. Dopłata pokrywa 10% kosztów, które oni musieliby ponieść. Jestem także po rozmowach z innymi przewoźnikami. Oni mówią, że jak tylko będzie klient, to będą jeździć – wyliczył starosta. Jak dalej w swojej wypowiedzi podkreślał Sobol, przewoźnicy twierdzą, że utworzenie dodatkowych linii będzie oznaczało przewożenie powietrza, z co będzie płaciło starostwo. Póki co zainteresowanie jest tylko w gminie Mrocza i to jedną linią.

Inne spojrzenie na te sprawę wyraziła podczas sesji członkini Zarządu Powiatu w Nakle Beata Danielewska-Szymczak.
– Na jednym z ostatnich posiedzeń zarządu wnioskowałam, żeby starosta spotkał się w tej sprawie z burmistrzami. Ja oczywiście rozumiem względy ekonomiczne. Tutaj nie ma dyskusji. Wiadomo, że to nie będzie się opłacało. Ale w moim rozumieniu nie taki jest sens tego programu. Program ma przeciwdziałać wykluczeniu. Chodzi o osoby, które żeby pojechać do lekarza są skazane na przykład na sąsiada. My jesteśmy samorządem, a nie firmą komercyjną i dla nas słupki ekonomiczne nie powinny mieć znaczenia decydującego – powiedziała radna.

Samorządy, nie tylko powiatowy, ale i gminne stoją więc przed dylematem. Czy kierować się ekonomią, która w tym przypadku jest bezlitosna, czy wziąć pod uwagę dobro nielicznych mieszkańców, dla których wyjazd do stolicy gminy jest nie lada przedsięwzięciem logistycznym. Odpowiedź wydaje się oczywista. Wszystko wskazuje na to, że do miejscowości wykluczonych komunikacyjnie autobus nadal nie dojedzie.

Oceń artykuł: 5 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (29) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (37)

  szkoda mi was biedaki, w dniu 14-09-2019 15:44:12 napisał:

  a TVPiS tak ładnie mówił, że każdy dojedzie do lekarza, ale tylko nie w powiecie nakielskim. Nakło to synonim ubóstwa gospodarczego, finansowego i umysłowego.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 22 (32)

  Ten z Nakla, w dniu 14-09-2019 15:57:49 napisał:

  Taka miałem nadzieję na połączenie Naklo-Gumnowice ale niestety PIS i jego obietnice to fikcja przedwyborcza

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 5 (7)

  Marian, w dniu 14-09-2019 20:31:49 napisał:

  Jeszcze trochę do Szubina będziemy wszyscy musieli dojechać

  odpowiedz

  • 14 (22)

  mieszkaniec, w dniu 14-09-2019 20:59:41 napisał:

  a Kcynia jak zwykle nic nie zgłosiła...masakra w tym mieście...tylko tańce i przyśpiewki pałuckie...nic poza tym... tego już mamy dość...przejedliśmy się towarzystwem historycznym, gckib, itp...no nic tu nie ma, nic tu się nie dzieje...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 9 (11)

  arnold, w dniu 14-09-2019 21:22:01 napisał:

  nie mieszajcie polityki krajowej z gminą Zamiast robić dziwne inwestycje i remonty po kilka razy tych samych ulic lepiej zrobić coś dla ludzi po co ławka z marszałkiem i jescze ma być druga z Łokietkiem ? remont ks skargi ? przecież był tam nowy asfalt przebudowa rynku ? lepiej usunąć ruch samochodowy z rynku i zrobić deptak z kawiarniami np jak Bydgoszcz czy Chełmno a nie co chwilę jadą samochody Pieniądze są tylko powiedzcie wprost mieszkańcom że to nie pieniądze dla nich

  odpowiedz

  • 6 (12)

  pppppp, w dniu 15-09-2019 09:33:45 napisał:

  Ciekawe co na to powie I prezes RP, a miało być połączenie w każdym zakątku kraju. Tylko ciemny lud kupuje te obietnice przedwyborcze PIS-u.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (12)

  Naklo, w dniu 15-09-2019 09:58:48 napisał:

  Jak zwykle i zawsze w nakielskich władzach czerwono stara gwardia z pod znaku sierpa i młota u wladzy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (17)

  Obserwator, w dniu 15-09-2019 10:31:47 napisał:

  Nakielskie komuchy z peowcami blokują programy rządowe, program mieszkanie + jest realizowany w wielu małych miastach jak Jarocin powstało tysiące mieszkań . Grube miliony wydali na parking między PKP i PKSem teraz widać, że niepotrzebnie bo Tokio im się śniło, wyrzucone pieniądze na projekt kręgielni. To oszołomy a nie władza miasta tudzież powiatu

  odpowiedz

  • 5 (11)

  6525, w dniu 15-09-2019 11:26:12 napisał:

  mieszkanie + bodajże 890 powstało w całej Polsce, a \obserwator ma tysiące w samym Jarocinie, w Nakle przecież burmistrz jest z PIS

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -1 (7)

  Aga, w dniu 15-09-2019 11:49:47 napisał:

  , O ile się orientuję nasz burmistrz jest bezpartyjny, a z PIsem wspólpracować musi bo przecież PIS rządzi w całej Polsce w województwie i gminach, zresztą sam decyzji nie podejmuje od tego sa radni, wiec co czepiacie sie burmistrza,zresztą żaden dotychczasowy burmistrz nie był dobry. Nałatwiej oceniać innych.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Kcynia 15 09 2019 napisał, w dniu 15-09-2019 11:53:49 napisał:

  Kcynia to sami Pisowcy dlatego nigdy nic nie będzie zmienić Burmistrza On tylko lubi Koła Gospodyń i odbierać nagrody On się nie przejmuje że dzieci i starsze osoby nie mogą dojechać do lekarzy do Nakła tak go wybraliści Pisowcy teraz macie jego obietnice gdzie są pociągi albo PKS On się śmieje ma ciepłą posadę a drugi resort ma gdzieś podziękujcie Panu

  odpowiedz

  • 3 (5)

  o jejku, w dniu 15-09-2019 12:46:06 napisał:

  Burmistrz Napierała sprzyja PO,gdyż jego zastępca/niepotrzebny/ Błonski,ktory jest jego szwagrem jest w szpicy lokalnego PO.

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Mig, w dniu 15-09-2019 15:59:53 napisał:

  PKS podobnie jak darmowe leki dla seniorów, mieszkania, elektryczne samochody, drony to androny serwowane przez populistów i socjalistów dla mas.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (6)

  Nowa, w dniu 16-09-2019 08:01:32 napisał:

  Boże kiedy w tym brudnym i ubogim Nakle zmieni się "władza "!!!???Naklo to smród brud i ubustwo jaki pan taki kram!!!!

  odpowiedz

  • -1 (1)

  trr, w dniu 17-09-2019 23:09:34 napisał:

  tak tesknicie do powrotu PO.... tak jak było dawniej ale niestety tak nie bedzie Polska rozwija sie gospodarczo i kazdemu zyje sie lepiej kiedys były głupie staze i zleceniówki a teraz kazdy ma prace i mozna zarobic atak na rządzących tylko przysporzy im wyborców a niektórzy po 13 pazdziernika popłyną jak scieki z Warszawy najdrozsza oczyszczalnia w Europie byle jak zrobiona i grubo przepłacona ....

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Fotokubek z łyżeczką i kolorowym wnętrzem
34,90PLN
Produkty instax
od 37,90PLN
Stół z blatem szklanym + krzesła
Elzab Zeta
sugerowana cena producenta: 2816,70PLN
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
Elewacje
Makijaż ślubny
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)