Dziś mamy 18 listopada 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

03 listopada 2019

Lekcja muzealna. Poznali obyczaje od czasów słowiańskich do współczesności

fot. pow.

fot. pow.

W poniedziałek 28 października 2019r. klasa VIa odwiedziła Muzeum Ziemi Krajeńskiej.

Celem wyjścia do muzeum były zajęcia edukacyjne na temat zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych. Lekcja przybliżyła uczniom obyczaje związane z pogrzebem i pochówkiem od czasów słowiańskich do współczesności. Kustosz muzeum Pani Anna Sergot wyjaśniła, czym jest cmentarz i jakie znaczenie mają jego poszczególne elementy. Uczniowie dowiedzieli się skąd się wzięło „święto zmarłych”. Poznali takie pojęcia jak katafalk, epitafium czy kolumbarium, i co w XXI wieku robią strzyga czy wąpierz. Lekcja dla wszystkich była interesującym przeżyciem i nowym doświadczeniem. 

Natomiast we wtorek szóstoklasiści udali się na nakielski cmentarz, gdzie porządkowali mogiły osób zamordowanych podczas drugiej wojny światowej. Uczniowie poznali historię osób pomordowanych w Paterku na żwirowisku. Działania te umożliwiły dzieciom przygotowanie się do święta Wszystkich Świętych.

materiał: Beata Witusińska 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)