Dziś mamy 22 lipca 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

15 kwietnia 2019

Kursy zawodowe. Osadzeni zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną

fot. kpt. Jarosław Nurkiewicz

fot. kpt. Jarosław Nurkiewicz

Zakład Karny w Potulicach realizuje szereg oddziaływań resocjalizacyjnych. Wśród nich są # kursy przyuczające do wykonywania zawodu.

Osadzeni w br. zdobyli już umiejętności teoretyczne i praktyczne w ramach przeprowadzonych szkoleń kursowych sfinansowanych ze środków PO WER oraz Funduszu Sprawiedliwości.

Dzięki środkom finansowym w ramach projektu pn. "Podniesienie kwalifikacji zawodowej więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności" oraz w ramach Działania 2.7 zwiększenie szans na zatrudnienie osób szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 w Zakładzie Karnym w Potulicach zorganizowano kursy "Tapicer" oraz "Robotnik budowlany". Natomiast ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej zorganizowano dwa szkolenia kursowe „Opiekun osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych” oraz „Palacz centralnego ogrzewania”.

Zakres nabytych umiejętności

Osadzeni pod czujnym okiem wykwalifikowanych prowadzących wykonali prace w zakresie tapicerowania mebli tj.: foteli i krzeseł według projektów, prace dekoracyjne tapicerskie związane z urządzaniem wnętrz oraz naprawy tapicerowanych części mebli i sprzętów wraz z drobnymi naprawami drewnianych części konstrukcji. W ramach kursu "Robotnik budowlany" nabyli umiejętności do wykonywania podstawowych robót remontowych w zakresie prac murarsko - tynkarskich i glazurniczych.

Osadzeni brali udział w pracach modernizacyjnych budynku mieszkalnego. W ramach kursu "Opiekun osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych" zdobyli praktyczne umiejętności i podstawową wiedzę o profesjonalnej opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. W trakcie trwania kursu przygotowującego do zawodu palacza uzyskali świadectwa kwalifikacyjne uprawniające do wykonywania czynności eksploatacyjnych w zakresie prac obsługowych, konserwacyjnych, remontowych, montażowych przy urządzeniach, instalacjach i sieciach cieplnych (energetycznych).

Funkcja resocjalizacyjna

Dzięki Dyrektorowi Zakładu Karnego w Potulicach, który zorganizował kursy, osadzeni mieli okazję zdobyć i podnieść swoje kwalifikację zawodowe. To ważny element procesu resocjalizacji prowadzonego przez funkcjonariuszy wobec osadzonych. Skazani w kontekście zdobycia kompetencji zawodowych, rozwoju osobistego zwiększyli szanse na znalezienie zatrudnienia po wyjściu na wolność i prawidłową readaptację w środowisku zewnętrznym.

materiał: kpt. Katarzyna Tomaszewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)