Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

07 października 2015

Krzywousty szlakiem 1 Dywizji Pancernej

fot. Violetta Hejza

fot. Violetta Hejza

Uczennice I LO uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym do #Francji, Belgii, Holandii i Niemiec w nagrodę za udział w 6 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Katyńskiego ‘’Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”.

Laureatkami konkursu zostały uczennice: Dominika Steć, Karolina Szymaniak, Zofia Stawicka z kl. II angielskiej i Katarzyna Nitka z III prawniczej. Nagrodzono ich prace o Marianie Taczaku i Kazimierzu Włodarskim, które będą prezentowane w nowo otwartym Muzeum Katyńskim w Warszawie i opublikowane w albumie upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej wydanym przez IPN. Trasa wyjazdu biegła szlakiem walk I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego z Francji przez Belgię, Holandię do Niemiec. Zwiedzanie północnej Francji rozpoczęło się od Amiens – miasta z okazałą katedrą gotycką z XIII w. i Caen – miejsca pochówku Wilhelma Zdobywcy.

Zasadniczym celem wycieczki było dotarcie do Normandii i poznanie miejsc – plaż lądowania aliantów i żołnierzy gen. Maczka w celu utworzenia II frontu w Europie Zachodniej. Była to największa operacja desantowa w czasie II wojny światowej, w której uczestniczyło ponad 1 mln żołnierzy. Uczestnicy przeszli na plażę Juno i zwiedzili muzeum Lądowania w Normandii, gdzie odbyła się projekcja filmu na temat inwazji alianckiej i powstania sztucznego portu w Arromanches. Duże wrażenie zrobiły okazałe fortyfikacje Wału Atlantyckiego na wybrzeżu przygotowane przez Niemców na przestrzeni 80 km. Młodzież była na miejscu bitwy o wzgórza w Normandii w Mont Ormel i pod Falaise, gdzie w 2014 roku odsłonięto pomnik gen. Maczka.

Trasa wycieczki z Francji do Antwerpii w Belgii wiodła słynnym mostem Pont du Normandie. Laureaci mieli wyjątkową okazję zwiedzić kanadyjsko-polskie prywatne muzeum wojenne w Adegem upamiętniające udział Polaków w wyzwoleniu Belgi. Rodzina właściciela Gliberta van Lanschoot z niezwykłym zaangażowaniem przygotowała własnoręcznie ekspozycje i makiety bitew, zebrała wszelkie pamiątki o Polakach oraz zgromadziła uzbrojenie, odznaczenia i inne dokumenty świadczące o zasługach i bohaterstwie Polaków. Państwo van Lanschoot zostali odznaczeni przez Królową Belgii i nagrodzeni przez Ministerstwo Obrony Narodowej RP. Istotnym punktem wyjazdu była Breda w Holandii, w której w muzeum Maczka doszło do spotkania z żołnierzami generała i ich rodzinami. Jednym z największych osiągnięć 1 Dywizji Pancernej było wyzwolenie Bredy 29 października 1944. Żołnierze zostali bardzo entuzjastycznie przyjęci przez mieszkańców i otrzymali honorowe obywatelstwo miasta. Życzeniem generała, który zmarł w Szkocji w wieku 102 lat, było pochowanie go na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie, co nastąpiło w 1994.

Uczestnicy wyjazdu właśnie tam mieli uroczysty finał konkursu połączony z odprawieniem mszy świętej. Organizatorzy szczególnie uhonorowali osiągnięcia pani Violetty Hejzy, której uczniowie po raz szósty zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu. Holendrzy pielęgnują również pamięć o żołnierzach 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego, którzy wyzwolili wiele miejscowości m. in. Driel, Axel i Arnhem, gdzie znajdują się cmentarze polskich spadochroniarzy. W Niemczech młodzież zwiedziła Osnabrueck, Haren (polską strefę okupacyjną po II wojnie), Esterwegen, Oberlangen – miejsce po obozie niemieckim wyzwolonym przez żołnierzy Maczka.

Wyjazd dla laureatów konkursu został zorganizowany przez IPN w Warszawie. Uczestnicy doświadczyli niezwykłych wrażeni i przeżyć związanych z poznaniem wyjątkowych miejsc pod względem historycznym, turystycznym i geograficznym.

Materiał: Violetta Hejza

Oceń artykuł: 54 30

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)