Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

05 kwietnia 2020

Koronawirus krzyżuje plany młodym parom. Czy śluby mogą się odbywać?

Dla wielu osób ślub i wesele to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu. Młodzi #przygotowują się do tego dnia nawet latami, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Do załatwienia jest bowiem wiele spraw, na które mamy wpływ, a w obecnej sytuacji całe przygotowania stoją pod znakiem zapytania.

Ślub podchodzi pod definicję zgromadzenia, wobec czego maksymalna liczba osób uczestniczących w uroczystości to obecnie 5. Imprezy okolicznościowe, takie jak wesela nie są traktowane jak imprezy masowe, ale jak wiadomo z reguły odbywają się przy udziale dużej ilości osób. Władze apelują natomiast o pozostanie w domach i ograniczenie wszystkich większych spotkań, a organizacja wesela jest tego zaprzeczeniem. Jednak trudności w organizacji ślubów i wesel jest wiele. Na drodze stają także ograniczenia dotyczące gastronomii, która nie może świadczyć usług w lokalu, w grę wchodzi więc tylko katering. Jak się dowiadujemy, również goście nierzadko sami odmawiają przyjścia w obawie o własne zdrowie. O ślubie z prawdziwego zdarzenia można więc na razie zapomnieć i rozważać odwołanie lub przełożenie uroczystości, co jest kłopotliwe i stresujące zarówno dla młodych par, jak i całej branży ślubnej. Systematycznie przekładane są kolejne śluby i wesela, co sprawia, że m. in. fotografowie, kamerzyści, DJ-e, firmy zajmujące się oświetleniem imprez, posiadający sale weselne czy konsultanci ślubni pozostają bez dochodów. Nie są jednak jednymi, których ten problem dotyczy. Jak się dowiadujemy, kwietniowe wesela przekładane są na inny termin, np. jesienią albo w przyszłym roku, pary z maja i czerwca wciąż mają wątpliwości, ale niektóre również już podjęły decyzję o przełożeniu uroczystości.

Ceremonia ślubna nie musi odbywać się jednak przy udziale wielu osób. Najważniejsza jest przecież para młoda, świadkowie i osoba udzielająca ślubu. To, czy uroczystość nie zostanie odwołana lub przełożona zależy głównie od decyzji młodej pary. Zarówno urzędy stanu cywilnego, jak i kościoły są w gotowości do udzielania ślubów. Muszą się jednak stosować do zasady ograniczającej ilość osób, która może brać udział w uroczystości. Mniejsze śluby odbywają się z reguły w urzędach stanu cywilnego. Jak sytuacja wygląda w powiecie nakielskim? W USC w Mroczy najbliższe śluby są zaplanowane na maj. W USC w Sadkach kwietniowa uroczystość została odwołana przez młodych. Do urzędu dochodzą sygnały od par, które zastanawiają się nad przekładaniem zaplanowanych uroczystości. W kcyńskim USC najbliższa ceremonia zaplanowana jest na 18 kwietnia – Odbędzie się, jeżeli młoda para przystanie na te warunki, które są. W ceremonii może wziąć udział tylko 5 osób – podkreśla Beata Pietruszewska z kcyńskiego USC. Kolejne śluby w tamtejszym USC planowane są na czerwiec i pozostałe miesiące letnie. Jak sytuacja wygląda w nakielskim USC? Większość par zdecydowała się przesunąć swoje uroczystości na inny termin. Na kwiecień zaplanowanych było 10 ślubów, a ile się ostatecznie odbędzie, nie wiadomo. W Szubinie śluby zaplanowane na marzec i kwiecień zostały odwołane. Majowe uroczystości stoją pod znakiem zapytania. W kościołach sytuacja wygląda podobnie. Również należy liczyć się z tym, że tylko młodzi i świadkowie wezmą udział w ceremonii. 

Oceń artykuł: 15 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

    • -9 (13)

    Mloda, w dniu 05-04-2020 14:39:41 napisał:

    Chore 5 osób może być ale już 8 żeby byli rodzice nie masakra to tylko w Polsce

    odpowiedz

    • 1 (9)

    przerażona, w dniu 05-04-2020 15:18:18 napisał:

    Sam pseudonim Młoda mówi wszystko za siebie że jesteś chora

    odpowiedz

    • -4 (10)

    qwerta, w dniu 05-04-2020 20:21:08 napisał:

    Biorą śluby cywilne, a potem walczą z proboszczem o chrzest dziecka., bo chcą go wychować PO KATOLICKU(?)

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (4)

    KTM, w dniu 05-04-2020 20:38:21 napisał:

    Czy można korzystać z myjni bezdotykowej ,istotne dla posiadaczy aut ?. W telewizji mówili że w innych miastach nakładają mandaty.Jednak nie jest to jasne do końca.

    odpowiedz

    • 0 (4)

    Zzzzzz, w dniu 05-04-2020 22:22:18 napisał:

    Dziwię się że ludzie na chura muszą wziąć ślub, zrobić chrzciny, komunie i inne imprezy zamiast poczekać aż wszystko ustanie ale po co lepiej narażać siebie i innych!!!!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    Ahmed z nakielskiego kebsa, w dniu 06-04-2020 07:32:53 napisał:

    Zabobony....

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Tumcio, w dniu 06-04-2020 10:24:00 napisał:

    5 osób na mszy : ksiądz 2 ministrantów organista iiii pan młody??? Bo na panią młoda i świadków już miejsca nie będzie hehe

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)