Dziś mamy 27 listopada 2021, sobota, imieniny obchodzą:

26 października 2021

Kontrole po spisie powszechnym? Ośrodek Badań Regionalnych wyjaśnia

fot. archiwum

fot. archiwum

Wydawać by się mogło, że z 30 września skończył się# Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Nic bardziej mylnego. Skończył się spis zasadniczy w którym obowiązkowo udział powinien wziąć każdy mieszkaniec Polski. Od 12 listopada rozpocznie się badanie kontrolne po NSP2021. Jego realizacja wynika z Ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

Celem badania jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jego wyniki umożliwiają również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym.

Kilka podstawowych informacji o badaniu:

 • badaniu podlega adres, ponieważ badanie opiera się na próbie mieszkań wylosowanych z ogółu zbadanych w spisie,
 • badaniu nie będą podlegać mieszkania zamieszkane wyłącznie przez cudzoziemców, osoby małoletnie, bezdomne, obiekty zbiorowego zakwaterowania, osoby spisane poza granicami Polski, pomieszczenia niebędące mieszkaniami, mieszkania w budynkach bez numeru mieszkania, mieszkania zbadane wielokrotnie tzn. kilkoma metodami;
 • badanie realizowane jest metodą wywiadu telefonicznego z osobą pełnoletnią, która w spisie zasadniczym pełniła rolę reprezentanta tzn. osoba, która zalogowała się do aplikacji spisowej lub była osobą pierwszego kontaktu podczas wywiadu realizowanego przez rachmistrza – ta osoba musiała podać dane o mieszkaniu i osobach w nim zamieszkujących;
 • badanie przeprowadzać będą ankieterzy statystyczni– numer z którego będą wykonywać połączenia to 22 828 88 88 – w przypadku nieodebrania połączenia przez respondenta – podobnie jak w spisie zasadniczym będzie wysyłany do respondenta SMS umożliwiający oddzwonienie do właściwego ankietera,
 • taki jak w spisie zasadniczym działać będzie infolinia – od poniedziałku do soboty będzie można zadzwonić pod numer 22 279 99 99 – dowiedzieć się czegoś więcej o badaniu bądź zweryfikować tożsamość ankietera statystycznego.

Udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy art. 27 Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

Materiał: Małgorzata Górka - Kujawsko-Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (6)

  kaśka , w dniu 26-10-2021 16:41:07 napisał:

  Jest nas: 3 miliony radnych ,5 milionów zaradnych i 30 milionów bezradnych !

  odpowiedz

  • 4 (10)

  Robert, w dniu 26-10-2021 20:34:41 napisał:

  Przez telefon,to możecie sobie konia zwalić dzwoniąc na 0700 . Chcecie spisu to po fatygujcie się sami i przyjdźcie porozmawiać i zobaczyć jak społeczeństwo żyje w coraz gorszych warunkach.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Łopatka wieprzowa kg
9,99PLN
Budowa magazynów
Pomidor zwykły
3,99PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Jesień nie musi być nudna. Jak Polacy spędzają wolny czas?

Aż 80% zapytanych Polaków przyznaje się, że# odczuwa jesienią spadek nastroju. Samopoczucie poprawiamy sobie głównie spędzając czas ze znajomymi, aktywnościami sportowymi, ale także większą ilością słodyczy. Wybierając obecnie rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, chęcią utrzymania formy oraz rozwojem zainteresowań. Takie wnioski płyną z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń jesienią 2021 roku.

(czytaj więcej)
0

Jak wyglądają jesienne wydatki Polaków na rozrywkę? Znamy wyniki badania

Jesienny spadek nastroju poprawiamy sobie chętnie korzystając z# miejskich rozrywek i przyjemności. Niestety, aż 44% zapytanych Polaków deklaruje, że ma zbyt mały budżet na preferowaną formę rozrywki. Średnio, jak wynika z odpowiedzi 43% respondentów badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego”, na aktywności w czasie wolnym wydajemy obecnie od 100 do 300 zł miesięcznie. Głównym kryterium wyboru atrakcji dla 43% Polaków jest cena.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia dla Terytorialsów. Przygotowania do wsparcia działań straży granicznej!

W dniach od 22 do 26 listopada br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony# Terytorialnej w Toruniu realizowało kurs przygotowujący żołnierzy WOT do wsparcia straży granicznej w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej. W kursie udział wzięło 19 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)