Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

26 października 2021

Kontrole po spisie powszechnym? Ośrodek Badań Regionalnych wyjaśnia

fot. archiwum

fot. archiwum

Wydawać by się mogło, że z 30 września skończył się# Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Nic bardziej mylnego. Skończył się spis zasadniczy w którym obowiązkowo udział powinien wziąć każdy mieszkaniec Polski. Od 12 listopada rozpocznie się badanie kontrolne po NSP2021. Jego realizacja wynika z Ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

Celem badania jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jego wyniki umożliwiają również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym.

Kilka podstawowych informacji o badaniu:

  • badaniu podlega adres, ponieważ badanie opiera się na próbie mieszkań wylosowanych z ogółu zbadanych w spisie,
  • badaniu nie będą podlegać mieszkania zamieszkane wyłącznie przez cudzoziemców, osoby małoletnie, bezdomne, obiekty zbiorowego zakwaterowania, osoby spisane poza granicami Polski, pomieszczenia niebędące mieszkaniami, mieszkania w budynkach bez numeru mieszkania, mieszkania zbadane wielokrotnie tzn. kilkoma metodami;
  • badanie realizowane jest metodą wywiadu telefonicznego z osobą pełnoletnią, która w spisie zasadniczym pełniła rolę reprezentanta tzn. osoba, która zalogowała się do aplikacji spisowej lub była osobą pierwszego kontaktu podczas wywiadu realizowanego przez rachmistrza – ta osoba musiała podać dane o mieszkaniu i osobach w nim zamieszkujących;
  • badanie przeprowadzać będą ankieterzy statystyczni– numer z którego będą wykonywać połączenia to 22 828 88 88 – w przypadku nieodebrania połączenia przez respondenta – podobnie jak w spisie zasadniczym będzie wysyłany do respondenta SMS umożliwiający oddzwonienie do właściwego ankietera,
  • taki jak w spisie zasadniczym działać będzie infolinia – od poniedziałku do soboty będzie można zadzwonić pod numer 22 279 99 99 – dowiedzieć się czegoś więcej o badaniu bądź zweryfikować tożsamość ankietera statystycznego.

Udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy art. 27 Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

Materiał: Małgorzata Górka - Kujawsko-Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych

Oceń artykuł: 2 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (6)

    kaśka , w dniu 26-10-2021 16:41:07 napisał:

    Jest nas: 3 miliony radnych ,5 milionów zaradnych i 30 milionów bezradnych !

    odpowiedz

    • 4 (10)

    Robert, w dniu 26-10-2021 20:34:41 napisał:

    Przez telefon,to możecie sobie konia zwalić dzwoniąc na 0700 . Chcecie spisu to po fatygujcie się sami i przyjdźcie porozmawiać i zobaczyć jak społeczeństwo żyje w coraz gorszych warunkach.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie z HACCP
59PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)