Dziś mamy 19 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

27 marca 2025

Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk rozstrzygnięty. Wpłynęły aż 364 prace!

fot. SzDK

fot. SzDK

Prace 63. Konkursu Sztuki Ludowej # Pałuk im. Wandy Szkulmowskiej ocenione!

W miniony wtorek, 25 marca, w Szubińskim Domu Kultury odbyło się spotkanie komisji oceniającej prace nadesłane na 63. edycję Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk im. Wandy Szkulmowskiej. W składzie komisji znalazły się: panie etnografki z Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu: Kinga Turska-Skowronek, dr Justyna Słomska-Nowak, Bożena Olszewska oraz dr Anna Kornelia Jędrzejewska z Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Prace komisji obserwowały także przedstawicielki muzeów etnograficznych i regionalnych, w tym: Anna Baran – Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wiesława Gruchała - kustosz ds. etnografii w Muzeum Regionalne w Wągrowcu, dr Kamila Czechowska – dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej, Joanna Medycka - adiunkt Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią-oddział Muzeum Okręgowego w Pile, oraz Alicja Leks - asystent w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Oceniając 364 prace wykonane przez 86 twórców, komisja uwzględniła poziom artystyczny oraz zgodność z tradycyjną sztuką ludową Pałuk.

Eksponaty do oceny przygotowała instruktor Małgorzata Bołka.

Gala Konkursy odbędzie się 26 kwietnia o godz. 11.00 w Szubińskim Domu Kultury.

Serdecznie zapraszamy.

materiał: Szubiński Dom Kultury

Oceń artykuł: 15 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Praca na wysokości
60PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
KOBIZE
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Korzystanie ze środowiska
500PLN
0

Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.

(czytaj więcej)
0

Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu

(czytaj więcej)
0

Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)