Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

22 czerwca 2023

Konkurs "Mierzymy się ze smogiem”. Do wygrania ekrany edukacyjne

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Troskę o najbliższe środowisko można doskonale połączyć z rozwojem kompetencji #cyfrowych – i to zarówno uczniów, jak i dorosłych. Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz NASK-PIB zapraszają wszystkie szkoły w Polsce do udziału w konkursie, w którym do wygrania są pakiety urządzeń do prowadzenia cyfrowej edukacji ekologicznej. Już dziś pomyślcie o tym, co możecie zrobić dla jakości powietrza w Waszych miejscowościach.

W projekcie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA), który realizuje NASK – Państwowy Instytut Badawczy, uczestniczy już ponad 1700 szkół i przedszkoli. Teraz w ramach konkursu „Mierzymy się ze smogiem” kolejne szkoły mogą wygrać zestaw do prowadzenia pomiarów jakości powietrza i dołączyć do projektu. Szkoły, które monitorują stan powietrza w swojej okolicy, mogą z kolei rozbudować posiadane zestawy urządzeń o ekrany wewnętrzne do prezentacji bieżącego stanu powietrza oraz treści edukacyjnych na temat smogu. Do zdobycia jest 70 mierników jakości powietrza i aż 1600 ekranów edukacyjnych!

– Kompetencje cyfrowe i umiejętność korzystania z wiarygodnych źródeł informacji są niezbędne do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. To dzięki nim mamy również argumenty w ręku do walki o większą świadomość w kwestii zanieczyszczenia powietrza. I te argumenty może teraz zdobyć każda szkoła w Polsce, wygrywając jeden z pakietów edukacyjnych w konkursie „Mierzymy się ze smogiem”. Nie mamy wakacji od dbania o jakość powietrza, jakim oddychamy, dlatego zachęcamy – zacznijcie działać w tej wspólnej sprawie od zaraz i wysyłajcie zgłoszenia! – mówi Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

– Czyste powietrze to nie tylko nasza odpowiedzialność, ale przede wszystkim szansa na zdrowszą przyszłość. Konkurs „Mierzymy się ze smogiem” jest doskonałą okazją do rozpowszechniania wiedzy i edukowania społeczeństwa, a zwłaszcza najmłodszych pokoleń, o konieczności dbania o to, czym oddychamy na co dzień. Chcemy inspirować i mobilizować młodych ludzi do podejmowania działań na rzecz czystego powietrza – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Dwa pakiety edukacyjne

W konkursie mogą wziąć udział zarówno szkoły podstawowe, jak i ponadpodstawowe, o ile tylko są zainteresowane prowadzeniem edukacji ekologicznej związanej z pomiarami jakości powietrza.

– Choć tuż przed wakacjami zwykle nie myślimy o smogu, musimy mieć świadomość, że ten problem istnieje i każda pora jest dobra, by spróbować mu zaradzić. Jak? Na przykład biorąc udział w naszym konkursie. Każda zgłoszona szkoła może wybrać jeden z dwóch pakietów – w zależności od tego, czy ma już miernik smogu i prowadzi pomiary jakości powietrza, czy dopiero chciałaby takie działania rozpocząć. W pierwszym przypadku otrzyma kompletny zestaw do prowadzenia pomiarów jakości powietrza; w drugim – rozbudujemy szkolny zestaw pomiarowy o ekran do wyświetlania wyników pomiarów oraz treści edukacyjnych. Dzięki temu szkoła zyska dodatkowe narzędzia do realizacji podejmowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza, – mówi Dominik Kopera, zastępca dyrektora NASK ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

PAKIET EDUKACYJNY 1 to:

  • miernik jakości powietrza,
  • tablica LED do wyświetlania danych pomiarowych (tzw. wyświetlacz pomiarów) zamontowany na zewnątrz budynku szkoły,
  • ekran edukacyjny zamontowany wewnątrz budynku szkoły do wyświetlania danych pomiarowych oraz prezentacji treści edukacyjnych,
  • szkolenia dla nauczycieli koordynatorów i dostęp do cyfrowych materiałów edukacyjnych.

PAKIET EDUKACYJNY 2 to:

  • ekran edukacyjny zamontowany wewnątrz budynku szkoły do wyświetlania danych pomiarowych oraz prezentacji treści edukacyjnych

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia do konkursu „Mierzymy się ze smogiem” są przyjmowane za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej w zakładce „Rekrutacja”.

Zadanie jest bardzo proste!

1. Szkoła najpierw wybiera pakiet odpowiedni dla siebie. Szczegółowe informacje o dostępnych pakietach znajdują się tu: Mierzymy się ze smogiem – pakiety do wygrania.

2. Następnie nauczyciele i uczniowie tworzą hasło konkursowe (maks. 150 znaków ze spacjami) angażujące do walki o jakość powietrza, np. dotyczące dbałości o czystość powietrza, pomiarów jakości powietrza, wpływu jakości powietrza na zdrowie, edukacji antysmogowej.

3. Do 14 lipca 2023 r. szkoła przesyła zgłoszenie przez formularz konkursowy.

Przy ocenie zgłoszeń konkursowych jury pod uwagę weźmie następujące kryteria:

  • lokalizację szkoły – do 10 punktów,
  • dotychczasowe prowadzenie edukacji ESA – 10 punktów,
  • stworzone hasło konkursowe – 0–10 punktów.

Maksymalnie można zdobyć 30 punktów.

Szczegółowo opisane kryteria i zasady punktacji znajdują się w regulaminie na stronie esa.nask.pl w zakładce „Rekrutacja”. W tym samym miejscu do 31 lipca 2023 r. opublikowane zostaną wyniki konkursu!

Organizator konkursu udostępnił do kontaktu dla uczestników adres e-mail: umowaesa@nask.pl. Na wszystkie pytania związane z projektem będą również odpowiadać konsultanci pod numerem telefonu 22 182 55 55 (nr wewn.1).

Życzymy powodzenia i czekamy na zgłoszenia do konkursu!

Konkurs „Mierzymy się ze smogiem” jest współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Materiał: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 5 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zadaj pytanie
20PLN
Pudełko śniadaniowe
39,90PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)