Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

28 kwietnia 2015

Konferencja w KPODR

fot. Paulina Hennig KPODR Minikowo

fot. Paulina Hennig KPODR Minikowo

23 kwietnia 2015 r. w Minikowie odbyła się konferencja pt. „Gatunki inwazyjne jako zagrożenie dla bioróżnorodności”. Organizatorem był Kujawsko – #Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie przy współfinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Zgodnie z programem konferencji część teoretyczna połączona była z częścią praktyczną. Celem konferencji było przybliżenie zagadnień dotyczących zagrożenia gatunkami inwazyjnymi i sposobu ich zwalczania.

Pierwszy temat pt. „Gatunki inwazyjne jako zagrożenie dla bioróżnorodności” wygłoszony przez Pani Renata Hoffmann z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uzmysłowiła uczestników w jaki sposób rośliny inwazyjne dotarły do Polski orazfakt, iż często przewożone były ze względów estetycznych do ogrodów albo z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt. A obecnie inwazyjne gatunki roślin przyczyniają się do zmiany struktury i przekształceń ekosystemu, stanowią zagrożenie dla naszych rodzimych gatunków, dlatego też ochrona bioróżnorodności stanowi jeden z priorytetów polityki ochrony środowiska.

W kolejnej części Pani dr Katarzyna Marcysiak z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy podczas wykładu „Rośliny inwazyjne w województwie kujawsko – pomorskim i ich zwalczanie na przykładzie barszczu Sosnowskiego” przedstawiła gatunki inwazyjne, z którymi możemy się spotkać w województwie kujawsko – pomorskim oraz metody przydatne do zwalczania m.in. barszczu Sosnowskiego.

Pani Justyna Rymon Lipińska z Zaborskiego Parku Krajobrazowego omówiła znaczący problem jakim jest zagrożenie dla ludzi i zwierząt na przykładzie barszczu Sosnowskiego. Barszcz Sosnowskiego stanowi niebezpieczeństwo poparzenia sokiem tej rośliny. Ważnym elementem jest tutaj edukacja wśród dzieci, jak również dorosłych
o Barszczu Sosnowskiego.

Podczas wykładu pod nazwą „Doświadczenia w zwalczaniu roślin inwazyjnych” Pani Grażyny Jaszewskiej z Zaborskiego Parku Krajobrazowego został omówiony problem barszczu Sosnowskiego w tym zagrożenie dla ludzi i zwierząt barszczem Sosnowskiego.

W drugiej części konferencji Pan Dawid Kilon wszystkich zainteresowanych zaprosił do wyjścia terenowego, w celu ukazania problemu Barszczu Sosnowskiego w ekosystemie na terenie Rezerwatu Przyrody Hedera i Lasu Minikowskiego. Każdy mógł się przekonać na jaką skalę jest to zagrożenie dla całego ekosystemu.

Materiał: Paulina Hennig KPODR Minikowo

Oceń artykuł: 75 37

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)