Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

01 grudnia 2016

Konferencja o reformie oświaty. Na pytania zebranych odpowiadał kurator

fot. MG

fot. MG

W czwartek w Nakle odbyła się konferencja na temat reformy oświaty, zorganizowana przez # bydgoskie kuratorium. Frekwencja była niewielka, a rodziców niemal nie było widać. Na część pytań kurator nie potrafił odpowiedzieć.

W sali widowiskowo-kinowej NOK-u odbyła się konferencja zorganizowana przez kujawsko-pomorskie kuratorium oświaty. Przyjechał osobiście kurator Marek Gralik oraz starsze wizytatorki: Elżbieta Nowak i Ewa Jaśkowiak. Na spotkanie przybyli głównie nauczyciele, dyrektorzy szkół i placówek oświatowo-wychowawczych, starostowie powiatowi, członkowie komisji oświaty rady miejskiej oraz nieliczni rodzice.

Przedstawiciele kuratorium poinformowali o głównych założeniach reformy. W skrócie można stwierdzić, że ma ona wrócić do sytuacji sprzed 1999 r., gdy wprowadzono gimnazja. Mają wrócić 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnia technika zawodowe, 3-letnie szkoły zawodowe (jako branżowe szkoły I stopnia). Reforma wejdzie w życie od września 2017 r. Powoli będą wygasać gimnazja. Omówiono zasady łączenia i dzielenia szkół, tworzenia nowych. Poinformowano o egzaminach dla uczniów klas ósmych, maturach itp. ale na bardzo ogólnym poziomie. Jako ciekawostkę poddano fakt, że w przypadku ucznia gimnazjum, który nie otrzyma promocji do kolejnej klasy, przejdzie do szkoły podstawowej i będzie musiał dodatkowo kończyć szkoły ponadpodstawowe nowego typu. straci więc dwa lata.

Uczestnicy konferencji pytali m.in. o finanse dla samorządów na przygotowanie szkół, adaptację pomieszczeń, jak będą funkcjonować szkoły podstawowe w roczniku, gdzie zderzą się pierwszoklasiści będący absolwentami gimnazjów i nowych szkół podstawowych, o szkolnictwo zawodowe, doradztwo zawodowe, perspektywy dla nauczycieli i dyrektorów szkól, szczególnie gimnazjów. Na część pytań kurator nie potrafił udzielić odpowiedzi, szczególnie dotyczące finansów. Zapewnił, że nauczyciele gimnazjów będą chronieni – pierwszeństwo w zatrudnieniu w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, ale stracą dyrektorzy. – Z drugiej strony pojawi się większa konkurencja na stanowiska dyrektorów szkół – zauważył kurator. W jego ocenie także w liceach powinien się podnieść poziom nauczania, szczególnie w roczniku w którym naukę podejmą absolwenci gimnazjów i 8-klasowych szkół podstawowych. Zapewnił, że w skali kraju przybędzie ok. 5 tys. etatów nauczycieli. – Do tej pory w małych szkołach wiejskich trzy klasy absolwentów dawały jedną klasę gimnazjum, a teraz na skutek likwidacji jednej klasy gimnazjum, trzeba będzie utworzyć trzy klasy w trzech różnych szkołach – uzasadnił.
Niektórzy dyrektorzy przedstawiali swoje obawy o tempo reform, zwracano uwagę na kłopoty np. związane z ustalaniem arkuszy organizacyjnych szkół w związku ze zmianami prawa (będą je zatwierdzać kuratorzy). Pytano także o funkcjonowanie klas integracyjnych i oddziałów przedszkolnych przy szkołach. W tym zakresie nic się nie zmieni.

Ostatnie pytanie dotyczyło funkcjonowania szkół branżowych. Jak się okazało, pod tą nazwą kryć się będą także klasy wielobranżowe.

Oceń artykuł: 181 139

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (52)

    czytelnik, w dniu 01-12-2016 21:41:34 napisał:

    PRL wraca,historia,patriotyzm,dziwne treści przygotowania do życia w rodzinie, a ilość godzin na poszczególne przedmioty niewiadoma.Biedne samorządy.

    odpowiedz

    • 12 (48)

    On, w dniu 02-12-2016 09:27:05 napisał:

    Mam nadzieję, że nauczyciele wg propozycji minister Edukacji nie będą wtłaczać współczesnej historii wg naczelnika z Żoliborza. Jeżeli tak to trzeba będzie organizować komplety jak za okupacji.

    odpowiedz

    • -16 (26)

    Abakus, w dniu 02-12-2016 10:22:15 napisał:

    Podoba mi się pomysł niezależnej edukacji ale niestety musi ona dotyczyć nie tylko zagadnień historycznych. Potrzebna jeszcze wiedza logiczna, rozbudowana do niezbędnego minimum i na pewno specjaliści coś jeszcze dorzucą ze swoich dziedzin. Na tak istotny cel deklaruję oddanie swoich 2 godzin w tygodniu. Kto to zorganizuje i gdzie? Trzeba się spieszyć zanim kolejna ustawa nie zabroni takiej formy nauczania.

    odpowiedz

    • -1 (25)

    Zenek, w dniu 02-12-2016 10:34:46 napisał:

    "Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść; Na nich się jeszcze święty ogień żarzy I miłość ludzka stoi tam na straży, I wy winniście im cześć! .." Adam Asnyk

    odpowiedz

    • 1 (35)

    swój , w dniu 02-12-2016 11:27:03 napisał:

    Nasze Pisiorki jak grzecznie siedzą ,a jednej Kaczuszki brakuje !

    odpowiedz

    • 7 (11)

    to ja, w dniu 02-12-2016 15:36:57 napisał:

    jak dzieci

    odpowiedz

    • -7 (17)

    miki, w dniu 02-12-2016 16:29:55 napisał:

    Nam jest potrzebna reforma programu nauczania. Dlaczego na zachodzie dzieci mają o wiele mniej materiału do nauki, a u nas tylko wkuwać.... Rozmawiałam z uczniami, którzy chodzą do szkoły w Anglii, Holandii ; jak im powiedziałam ile u nas mają uczniowie zadawane do domu to usłyszałam od nich ,że to jest powód dla którego nie chcą wracać do Polski. W tym kierunku powinna iść zmiana. A jeżeli chodzi o przedmioty - to się pytam dlaczego nie ma więcej godzin języka obcego tego drugiego - co to jest jedna godzina tygodniowo i dopiero od siódmej klasy!!!!!!!!!!! Jeżdżą po całym świecie politycy i nic dobrego z tego nie ma. Pytać jak jest u innych i wyciągać wnioski!!!!!

    odpowiedz

    • -4 (6)

    Gość , w dniu 03-12-2016 06:04:02 napisał:

    Siedzą jak by mieli iść do odpowiedzi niech się w końcu wezmą za nich

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 5 (7)

    BEATA, w dniu 03-12-2016 13:14:18 napisał:

    to spotkanie nie miało nic wspólnego z konferencją...to była PISowska propaganda...

    odpowiedz

    • -2 (2)

    Wolny Wyborca, w dniu 03-12-2016 19:04:46 napisał:

    Pan Michał Poczobutt z SP w Kcyni tak bardzo był zainteresowany wdrażaniem nowej reformy edukacji przez obecny rząd, że chyba zasnął na spotkaniu z Panem Gralikiem ( tak przynajmniej widać na zdjęciu ). Ten Pan to chyba powinien sobie już dać spokój z edukacją i odejść na zasłużoną emeryturę. Wraz z nową reformą edukacji w szkołach, funkcje kierownicze powinni objąć znacznie młodsi i kreatywni nauczyciele, którzy będą bardziej otwarci na nowe wyzwania współczesnej edukacji. Pomijam już okoliczności i korzyści płynące z wyboru tego Pana na dyrektora SP w Kcyni przez poprzedniego burmistrza Kcyni Piotra Hemmerlinga. Z mojej strony jest pełne poparcie dla wdrażania nowej reformy edukacji.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Budowa hal
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)