Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

20 marca 2020

Komiksy, które uczą i przybliżają wyjątkowe postacie.

Bydgoszczanin, który złamał kod Enigmy, kapelan „Solidarności” czy gwiazda polskiego kina międzywojennego# to tylko niektórzy bohaterowie komiksów przygotowanych na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.

Historie wybitnych postaci związanych z naszym regionem – Heleny Grossówny, Edwarda Stachury, Władysława Raczkiewicza, Jerzego Popiełuszki, Jana Czochralskiego, Mariana Rejewskiego i Jana Pawła II dostępne są również on-line.

- Dzięki atrakcyjnej formie komiksu przybliżamy historie niezwykłych postaci. Nie byłoby to możliwe bez twórczego zaangażowania scenarzysty i rysowników oraz naukowców na co dzień zajmujących się odkrywaniem historii związanej z naszymi bohaterami. Obok portali i gier edukacyjnych oraz Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły to nasza kolejna propozycja dla dzieci i młodzieży na czas zamknięcia placówek oświatowych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

„Władysław Raczkiewicz. Twórca idei Wielkiego Pomorza” traktuje o wydarzeniach z pierwszych miesięcy II wojny światowej, kiedy to Raczkiewicz, świadomy swojej choroby nowotworowej, został wybrany na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Komiks, jako rodzaj opowieści fabularnej, rządzi się swoimi prawami - do wydarzeń z życia Władysława Raczkiewicza autorzy włączyli wątki sensacyjne i dramatyczne. Komiks: tutaj.

Komiks „Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” opowiada o ostatnich, najbardziej tragicznych wydarzeniach z życia kapelana „Solidarności”, męczeńskiej drodze wiodącej z Bydgoszczy, przez Górsk, Toruń i Włocławek. Komiks: tutaj.

,,Edward Stachura. Wędrówką życie jest człowieka” to opowieść o wybitnym artyście. Urodził się w 1937 roku w rodzinie polskich emigrantów zarobkowych we Francji. Po powrocie do Polski zamieszkał z rodzicami w Łazieńcu koło Aleksandrowa Kujawskiego. Po ukończeniu podstawówki przeniósł się do Ciechocinka, gdzie rozpoczął naukę w liceum. Tam zaczął pisać wiersze. Stachurę zapamiętamy przede wszystkim jako prozaika, poetę i pieśniarza, którego teksty wykonywali i wykonują twórcy poezji śpiewanej i piosenki literackiej. Komiks: tutaj.

„Helena Grossówna. Nigdy nie trać nadziei” to historia o niekwestionowanej gwieździe polskiego kina przedwojennego. Urodziła się w 1904 roku w Toruniu, tutaj też zadebiutowała w 1926 roku na deskach Teatru Miejskiego, statystując w operetce ,,Księżniczka czardasza”. Do wybuchu II wojny światowej występowała w filmach, spektaklach teatralnych i kabaretowych. W czasie okupacji Grossówna była aktorką i działaczką konspiracyjną. Jako oficer AK w stopniu porucznika dowodziła kobiecym batalionem ,,Sokół” podczas Powstania Warszawskiego. Komiks: tutaj.

„Marian Rejewski – bydgoszczanin, który złamał kod Enigmy” to niezwykła opowieść o kryptologu, skromnym człowieku, który dzięki swojemu geniuszowi matematycznemu złamał kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Wydarzenie to doprowadziło prawdopodobnie do zakończenia Ii wojny światowej kilka lat wcześniej i uratowania setek tysięcy, a nawet milionów istnień. Komiks: tutaj.

Życie Jana Czochralskiego to gotowy scenariusz na hollywoodzką superprodukcję. Komiks „Jan Czochralski. Człowiek, który zmienił świat” opowiada o nim z perspektywy dalekiej przyszłości, roku 2234. Dowiadujemy się o jego losach i dziełu, bez którego nie sposób wyobrazić sobie współczesnej technologii. Komiks: tutaj.

Tematem komiksu „Jan Paweł II – Nasz patron” są pielgrzymki  Jana Pawła II do naszego regionu. Poznajemy je z perspektywy osób uczestniczących w wizytach papieża w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, które opowiadają o swoich wspomnieniach studentowi, piszącemu pracę magisterską na temat patrona województwa kujawsko-pomorskiego. Komiks: tutaj.

Materiał: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 11 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Budowa magazynów
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)