Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 grudnia 2017

Kolację wigilijną podano! Sprawdź, co symbolizują poszczególne potrawy

Wigilijny wieczór spędzamy przy wieczerzy w gronie najbliższych. Dlaczego dzielimy #się opłatkiem, a potraw powinno być 12? Kilka zdań o świątecznej symbolice.

Wigilijne tradycje

Zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu dzielimy się opłatkiem, który jest symbolem chleba, aby nie zabrakło nam go w przyszłym roku. Już małe dzieci wiedzą, że z wigilijną kolacją zaczekać należy także do pojawienia się pierwszej gwiazdki, jest to nawiązanie do gwiazdy betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. Pod obrus kładziemy sianko na pamiątkę stajenki, a na stole powinno znaleźć się 12 potraw. Tradycja mówi, że należy spróbować każdej z nich. Dlaczego? Ma to zapewnić dostatek.

Jednak nie zawsze było to 12 dań. Niegdyś liczba potraw na stole wigilijnym musiała być nieparzysta. Przygotowywano 7, 9 lub 11 dań i wierzono, że przyniesie to szczęście domownikom. Liczby te jednak nie były przypadkowe. Siedem to liczba dni w tygodniu - tyle lub mniej dań spożywali ludzie ubożsi, natomiast dziewięć dań znajdowało się zazwyczaj na stole u szlachty, czyli liczba chórów anielskich, a jedenaście potraw - na dworach magnackich. Na 12 dań wigilijnych pozwalali sobie wyłącznie najzamożniejsi, był to więc symbol bogactwa i dostatku. Liczba 12 symbolizuje także 12 apostołów, a według wierzeń ludowych nawiązuje do 12 miesięcy w roku.

Świąteczna symbolika

Jakie konkretnie potrawy powinny znaleźć się na świątecznym stole? Zależy to od indywidualnych upodobań i regionu. Jedno nie ulega wątpliwości - wszystkie muszą być postne. Niemniej jednak na każdym wigilijnym stole królują ryby - symbol Jezusa Chrystusa. Najbardziej popularny jest karp w galarecie i karp smażony. W wielu domach każdego roku w Wigilię domownicy wkładają do portfela łuskę karpia lub najdłuższą i najgrubszą z ości karpia, jaka znalazła się na ich talerzu. Ma to zapewnić dobrobyt i dostatek.

Wśród 12 dań wigilijnych nie może zabraknąć klusek z makiem oraz kutii lub makowca – potraw zawierających ziarna zbóż i mak, które są symbolem dostatku, urodzaju i płodności. Do przygotowania tych potraw wykorzystywany jest także miód, który jest symbolem radości życia i obfitości. Kolejne potrawy na wigilijnym stole to kapusta z grochem, pierogi z kapustą i uszka z grzybami. Groch, kapusta i leśne grzyby miały przynosić szczęście, dostatek i zapewniać zdrowie, chroniąc przed chorobami. Nie może zabraknąć także barszczu - przygotowywany jest z czerwonych buraków, które według wierzeń ludowych miały przynosić urodę i długowieczność.

Oceń artykuł: 3 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)