Kiedy warto stosować zadaniowy system pracy?
fot. powierzone
Zadaniowy system pracy to bardzo nowoczesny sposób organizacji pracy, często spotykany m.in. w# firmach IT lub agencjach marketingowych. Polega on na tym, że pracownik ma do wykonania określoną pulę zadań, z których jest rozliczany przez przełożonego. Czas realizacji obowiązków w tym modelu jest kwestią drugorzędną. Liczy się zaś jakość i precyzja wykonania poszczególnych prac. Kiedy warto wdrożyć w firmie system zadaniowy? Przygotowaliśmy krótką analizę.
Zadaniowy system pracy w rozwijających się firmach
Zadaniowe podejście do bieżących projektów to opcja dla tych managerów, którzy stawiają na różne formy współpracy, w tym pracę zdalną i hybrydową. Z tego nowoczesnego rozwiązania chętnie korzystają zwłaszcza ci pracownicy, którzy ze względu na specyfikę zleceń nie muszą spędzać w biurze standardowych 40 godzin w tygodniu. Są to m.in. programiści, testerzy czy analitycy bezpieczeństwa IT.
Wejdź na the:protocol i znajdź pracę marzeń w IT!
Obecnie wielu pracodawców (m.in. z branży IT czy e-commerce) stosuje zadaniowy model pracy po to, by usprawnić funkcjonowanie swoich biznesów. Jak pokazuje praktyka, pracownicy, obsługujący zlecenia w systemie zadaniowym, wykonują swoje obowiązki sprawnie i w sposób efektywny. Z czego wynika ta efektywność? Po wykonaniu zadań pracownik ma czas dla siebie, co dla wielu osób jest bardzo motywujące. Warto też zaznaczyć, że wysoka jakość pracy zadaniowej przekłada się na konkurencyjność i wydajność biznesów.
System zadaniowy jako metoda organizacji pracy
To oczywiste, że każdy pracownik ma własny styl pracy i wykonuje obowiązki we właściwym sobie tempie. Jak więc usprawnić funkcjonowanie zróżnicowanych zespołów? Rozwiązaniem może być zadaniowy system pracy. W modelu zadaniowym każdy wie, jakie ma obowiązki. Realizację i rozliczanie zadań ułatwiają zaś pomocnicze deadline`y, sugerowane przez przełożonych.
Twoja praca nie przynosi Ci już satysfakcji? Przejrzyj najnowsze ogłoszenia w sieci!
W IT spowolnione tempo reakcji i nieumiejętność zarządzania czasem stanowią poważne przeszkody na drodze zawodowej. Przejrzysty podział zadań i terminów sprawia, że managerowie są w stanie szybko ocenić kompetencje nowo zatrudnionych osób. Zadaniowe podejście do pracy częściowo eliminuje więc problem przestojów realizacyjnych. Pracownik wie bowiem dobrze, co ma do zrobienia.
Zadaniowość a workation i praca zdalna
W dwudziestym pierwszym wieku praca zdalna w modelu zadaniowym stała się czymś oczywistym. Pracodawcy wiedzą bowiem, że młode pokolenia cenią elastyczne formy współpracy. Wielu utalentowanych programistów woli szybko i sprawnie wykonać określoną, dzienną pulę zadań, by następnie mieć czas na realizację swoich pasji. Taka kooperacja opiera się na wzajemnym szacunku i zaufaniu.
Idea zadaniowości świetnie wpisuje się również w koncepcję workation. Wykonywanie pracy zdalnej w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach niewątpliwie wpływa korzystnie na poziom motywacji pracowników. Nikt jednak nie chciałby spędzać wielu godzin na bezproduktywnej pracy za biurkiem, wiedząc, że czeka na niego piaszczysta, tropikalna plaża lub wymarzona, górska wspinaczka. Warto jednak zaznaczyć, że zadaniowy system pracy i workation sprawdzają się jedynie w przypadku osób zdyscyplinowanych, samodzielnych i ukierunkowanych na cel.
Podsumowanie
System zadaniowy to doskonały sposób organizacji pracy jednostek i zespołów. Dzięki niemu wiele osób może pracować w dogodnej porze, na przykład w trybie zdalnym lub hybrydowym. Zadaniowa obsługa zleceń oznacza także rezygnację z tradycyjnego, 8-godzinnego dnia pracy, który przestaje mieć znaczenie w kontekście home-office.
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra
W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)23 stycznia – Dzień Bez Opakowań Foliowych. Jak ograniczyć plastik i zadbać o przyszłość planety?
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych #problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt. Obchodzony 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych to doskonała okazja, by podjąć kroki w kierunku ograniczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)