Dziś mamy 19 września 2020, sobota, imieniny obchodzą:

18 stycznia 2020

Karnawałowe szaleństwa w nakielskim "Słoneczku". Zabawie nie było końca

fot. Sabina Gąsiorowska

fot. Sabina Gąsiorowska

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Dlatego też jak co roku w # naszym przedszkolu odbył się długo oczekiwany przez dzieci „Bal Przebierańców”.

Mieliśmy okazję przenieść się do wspaniałej krainy bajek i bohaterów. Pomysłowość rodziców nie miała granic. Jak zwykle przygotowali oni dla swoich pociech fantastyczne stroje karnawałowe.

Na balu, obok piłkarzy, policjantów czy żołnierzy - pojawiły się postacie z ulubionych bajek: wróżki, księżniczki - Elza, Jasmina, oraz super bohaterowie - Batman, Superman oraz wiele innych postaci.

Tańce przy rytmach wesołej i skocznej muzyki, przeplatane były zabawami i korowodami, w których przedszkolaki chętnie brały udział. W przerwie czekał na dzieci słodki poczęstunek przy pięknie zastawionych, kolorowych stołach.

Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

materiał: Sabina Gąsiorowska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 11 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)