Dziś mamy 12 sierpnia 2020, środa, imieniny obchodzą:

23 lipca 2020

Kajakowymi szlakami im. Karola Wojtyły w 100. rocznicę urodzin

fot. Jacek Maćkowski

fot. Jacek Maćkowski

W minionym miesiącu Koło Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni zorganizowało #kolejne spływy Kajakowymi Szlakami im. Karola Wojtyły w 100 rocznicę jego urodzin.

Bieżący rok decyzją naszego parlamentu został nazwany Rokiem św. Jana Pawła II. A my z tej okazji postanowiliśmy organizować spływy dla wszystkich chętnych mieszkańców naszego regionu na rzekach, na których jeszcze nie tak dawno pływał i odpoczywał od swych obowiązków duszpasterskich ten Wielki Polak. Podziwiając niezwykłe piękno rzek, po których pływał On z grupą swoich przyjaciół mieliśmy okazję na chwilę wczuć się w mistyczną tajemnice dzieł stwórcy. Ileż głębi i prostoty, a zarazem miłości ukrywa się w łyku czystej wody, pajdce przypieczonego nad ogniskiem chleba, pomocnej dłoni czy bezinteresownego uśmiechu. Napełnieni tą najczulszą miłością do otaczającego świata, szacunku dla innych stworzeń boskich, która jak promień czystego światła na wodzie mieni się i opalizuje kolorami nadziei. Czuliśmy tą bliskość z św. Janem Pawłem II, która nakazuje nam być uczciwymi wobec życia i innych ludzi nawet wtedy, gdy to się nie opłaca, a szczególnie gdy przykłada się nam różne wrogie epitety… oskarża o egoizm i brak patriotyzmu.

Trudne czasy pandemii i sanitarne reżimy wymagają od nas odpowiedzialności i wrażliwości na niesprawiedliwość. Natchnieni tymi naukami św. Jana Pawła II i współpracując z ludźmi o wielkim sercu między innymi uczniami i Dyrektorem Zespołu Szkół im. St. Staszica w Nakle nad Notecią.  Wspólnie z entuzjastami aktywnego wypoczynku z Bydgoszczy, Solca Kujawskiego, Nakła nad Notecią, Pakości i Radzicza płynęliśmy w lipcu dwukrotnie Brdą, raz z rejonu Tucholi do Gostycyna innym razem z Smukały w Bydgoszczy do przystani wioślarskiej Wyższej Szkoły Gospodarczej w samym centrum Bydgoszczy. A 19 lipca popłynęliśmy rzeką Drawą na odcinku z Barnimia do Bogdanki. Na tego spływu początku spływu zatrzymaliśmy się przed Kamieniem Papieskim w Banimiu upamiętniającym dwukrotny pobyt ks. Karola Wojtyły na tej rzece. W czasie chwili refleksji uświadomiliśmy sobie jak ważny jest aktywny kontakt z dziką naturą, aby zbudować tak humanistyczne podejście do rzeczywistości nas otaczającej jakie posiadał nasz papież. Gdzieś tam wysoko w niebie błogosławił nam św. Jan Paweł II płynąc swoją barką po wielkiej rzece błękitnego nieba piękną, słoneczną pogodą, śpiewem leśnych ptaków, nagle przepływającym w odmęcie wodnym obok kajaków zaskrońcem, przyczajonymi na gałęziach wiszących nad wodą, zimorodkach, przemykających jak duchy między koronami drzew orlikami i myszołowami, szmerem wody na bystrzach…. Było cudownie!

Po dopłynięciu do Bogdanki wszyscy spotkaliśmy się przy ognisku i jedząc gorące kiełbaski planowaliśmy następne spływy.

materiał Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)