Dziś mamy 20 marca 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

09 sierpnia 2024

"KPO dla kultury". Biblioteki mogą skorzystać z dofinansowania

fot. pixabay

fot. pixabay

Biblioteki z całego kraju, działające jako samorządowe# instytucje kultury, mogą składać wnioski w ramach Inwestycji B1.1.4 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności „Wzmocnienie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej”. Zmianie uległ regulamin, który do tej pory przewidywał wsparcie tylko dla bibliotek w miastach o liczbie mieszkańców od 100 do 200 tys.

O wsparcie mogą ubiegać się także wszystkie domy kultury. Nabór trwa do wyczerpania alokacji lub osiągnięcia wskaźników.

Założeniem programu jest poprawa efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej oraz zastąpienie wysokoemisyjnych źródeł ciepła bardziej ekologicznymi alternatywami. Wspierane są przedsięwzięcia zakładające kompleksową modernizację energetyczną bibliotek i domów kultury.

Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego podmiotu – biblioteki lub domu kultury – to aż 5 mln zł. W ramach inwestycji pokrywane są koszty kwalifikowalne, takie jak roboty budowlane i nadzór inwestorski, zgodnie z wynikami audytu energetycznego (wydatki netto - bez VAT).

Do składania wniosków uprawnione są:

  • jednostki samorządu terytorialnego, wnioskujące w imieniu instytucji kultury (bibliotek i domów kultury);
  • biblioteki i domy kultury, działające jako samorządowe instytucje kultury.

Ważne informacje

  1. Wniosek składa się w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST 2021) przy użyciu aplikacji WOD2021. Aplikacja jest dostępna pod adresem: https://wod.cst2021.gov.pl/.
  2. Przed przystąpieniem do składania wniosku wymagane jest sporządzenie audytu energetycznego.
  3. Podstawowym warunkiem otrzymania dofinansowania jest wykazanie redukcji zużycia energii pierwotnej o co najmniej 30%.
  4. Jednym z obowiązkowych załączników do wniosku jest pozwolenie na budowę (jeśli decyzja jest wymagana dla zakresu przedsięwzięcia) lub zgłoszenie budowy. Brak decyzji będzie skutkował negatywnym wynikiem oceny przedsięwzięcia. Decyzja o pozwoleniu na budowę powinna być ostateczna najpóźniej w dniu złożenia wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem. W przypadku, gdy do realizacji wnioskowanej inwestycji nie są wymagane powyższe decyzje administracyjne, należy odpowiednio to uzasadnić oraz podać podstawę prawną wskazującą brak obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.
  5. Koszt VAT i wydatki związane z działaniami informacyjno-promocyjnymi oraz wydatki na zarządzanie są wydatkami niekwalifikowalnymi.
  6. Niedozwolone jest finansowanie zakresu prac zakładanych w ramach realizacji przedsięwzięcia z Inwestycji B1.1.4 KPO, na które wnioskodawca otrzymał już dofinansowanie w ramach innych środków UE, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 lub w ramach innych dotacji z krajowych środków publicznych.
  7. Wnioskodawca może ubiegać się o dofinansowanie dla więcej niż jednego budynku instytucji kultury, ale maksymalna kwota wsparcia (5 mln zł) przypada na jeden wniosek, niezależnie od ilości zgłoszonych w tym wniosku budynków.

Regulamin ze szczegółowymi informacjami znajduje się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/kultura/wzmocnienie-efektywnosci-energetycznej-obiektow-lokalnej-aktywnosci-spolecznej.

W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu pod numerem (22) 82 93 105 lub mailowo: kpo-b114@kultura.gov.pl.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Oceń artykuł: 4 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    marta, w dniu 09-08-2024 18:26:29 napisał:

    KPO ,to zasługa Tuska .Czy jest inaczej , niedługo się przekonamy .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Praca na wysokości
60PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Budowa hal
Budowa magazynów
KOBIZE
500PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
0

Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera

Dzielimy się pierwszym singlem solowego projektu #MILLO Kamila Patera - muzyka, producenta, kompozytora, współzałożyciela Sadki Rec, który od lat współtworzy nasze muzyczne światy.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Stypendia dla uczniów. Można otrzymać nawet 5 tys. zł

Nawet 5 tysięcy złotych otrzymają najbardziej # pracowici i utalentowani uczniowie kujawsko-pomorskich szkół w ramach marszałkowskiego programu stypendialnego Prymus Pomorza i Kujaw Plus. Nabór wniosków trwa do 28 marca.

(czytaj więcej)
0

100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami

(czytaj więcej)