Dziś mamy 23 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

23 października 2014

Jesienne zagrożenia rzepaku

fot. pow.

fot. pow.

Mimo iż ładnie się nazywa, wcale taka „ładna' nie jest – pchełka może być groźnym szkodnikiem upraw rzepaku.

– Dużym zagrożeniem dla rzepaku ozimego są szkodniki atakujące jesienią – informuje Natalia Narewska, specjalistka uprawy roślin z ODR-u w Minikowie. – Lustrowane na początku września plantacje wykazywały objawy żerowania pchełek. W grudniu 2013 roku wycofano z rynku zaprawy nasienne zawierające substancje aktywne z grupy neonikotynoidów, których zadaniem była ochrona roślin w pierwszych fazach rozwojowych. Brak właściwych zapraw nasiennych może spowodować masowe pojawienie się szkodników – dodaje. Mogą być to pchełki.

– Pchełki, zarówno rzepakowa, jak i „ziemne” mogą powodować duże szkody w rzepaku – mówi Natalia Narewska. – Są to szkodniki żerujące na wszystkich częściach roślin. Osobniki dorosłe pchełek wygryzają w liściach otwory i szkieletują liście. Większym zagrożeniem jednak jest żer minujący larw. W zależności od gatunku szkodnika, „miny” mogą pojawiać się na ogonkach liściowych i na nerwach liści (pchełki rzepakowa i smużkowana) lub w pędach i korzeniach (pchełki „ziemne”) – dodaje.

– Larwy pchełek zwalczane są za pomocą zapraw nasiennych, natomiast osobniki dorosłe – opryskiem insektycydowym plantacji, po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości (od 1 chrząszcza pchełek „ziemnych” do 3 chrząszczy pchełki rzepakowej na 1 mb. rzędu) – informuje specjalistka.

Natalia Narewska zwraca uwagę także na inne jesienne agrofagi: chowacza galasówka, śmietkę kapuścianą, mszyce oraz choroby grzybowe pojawiające się już jesienią to: mączniak rzekomy, fuzariozy, sucha zgnilizna, czerń krzyżowych oraz cylindrosporioza.

Oceń artykuł: 50 87

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)