Jakie umiejętności są najbardziej cenione w administracji publicznej?
fot. powierzone
Osoby poszukujące pracy w Bydgoszczy bardzo często decydują się na# pracę w administracji publicznej. Uznawana jest ona za wyjątkowo stabilne zatrudnienie, które dodatkowo gwarantuje liczne benefity. Jakie warunki muszą spełnić osoby starające się o zatrudnienie w urzędzie miejskim i innych organach administracji publicznej?
Na czym polega praca w urzędzie?
Praca w Bydgoszczy w urzędzie jest bardzo pożądanym zajęciem, które cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów do pracy. Duża część pracowników zatrudnionych w urzędach zajmuje się obsługą petentów. W dużej mierze jest to również praca z dokumentami.
Praca w administracji publicznej na stanowisku urzędniczym to indywidualne zajęcie. Każdy pracownik posiada ściśle określony zakres obowiązków, z których musi się wywiązywać. Z racji tego, że zajęcie to wiąże się z dużą odpowiedzialnością, nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.
Kto może pracować w urzędzie?
Osoby chętne do pracy w administracji publicznej (oferty dostępne na stronach takich jak: https://www.gowork.pl/praca/bydgoszcz;l), muszą spełniać wymagania, zazwyczaj uwzględnione w ogłoszeniu o pracę.
Większość pracodawców oczekuje od kandydatów do pracy wyższego wykształcenia. Na zatrudnienie w charakterze urzędnika najczęściej mogą liczyć absolwenci takich kierunków jak politologia, ekonomia, bezpieczeństwo narodowe czy też administracja publiczna. Zdarza się jednak, że urzędy zatrudniają także specjalistów z innych branż – między innymi branży IT.
Praca w Bydgoszczy w urzędzie – benefity
Trzeba podkreślić, że praca w urzędzie nie zalicza się do najlepiej wynagradzanych stanowisk. Średnie zarobki urzędnika z reguły nie przekraczają 4000 zł brutto – a tymczasem większość stanowisk urzędowych wymaga wyższego wykształcenia. Urzędnicy zatrudnieni na najniższych szczeblach najczęściej otrzymują najniższe krajowe wynagrodzenie. Na nieco lepsze zarobki mogą liczyć specjaliści, pracownicy IT czy też księgowi – ci jednak z reguły świadomie rezygnują z pracy w urzędzie na rzecz dużych korporacji.
Miłym dodatkiem do pensji dla urzędników mogą być różnego rodzaju premie. Premie nawet w wysokości kilkuset złotych to popularny sposób na motywowanie pracowników administracji publicznej. Każda osoba zatrudniona w urzędzie może liczyć także na trzynastą pensję, wczasy pod gruszą oraz bony na święta.
Pomimo tego że praca w urzędzie nie należy do najlepiej wynagradzanych, to jednak cieszy się dużym zainteresowaniem. Często decydują się na nią osoby, dla których praca w administracji publicznej to pewnego rodzaju służba i poświęcenie dla społeczności.
Czy praca w urzędzie się opłaca?
Praca w urzędzie w Bydgoszczy bez wątpienia jest bardzo stabilnym zajęciem – to bardzo duża zaleta dla osób, które starają się o kredyt hipoteczny.
Zwolnienia w środowisku urzędowym zdarzają się bowiem bardzo rzadko. Większość pracowników pozostaje zatrudniona na swoich stanowiskach aż do emerytury. Praca w budżetówce oznacza również dużą ilość dni wolnych od pracy, brak problemów z otrzymaniem urlopu oraz z góry określony godziny pracy i brak nadgodzin. Pracownicy mogą oczekiwać również różnego rodzaju dodatków socjalnych i innych form wsparcia.
Praca w urzędzie może nie być najlepszym wyborem dla osób, które w życiu zawodowym stawiają na ciągły rozwój i nowe wyzwania. Domeną urzędników jest często monotonna praca przed komputerem, która nie pozostawia wiele miejsca na kreatywność. Jako kolejne wady pracy w budżetówce można wskazać dość powolną ścieżkę awansu i stosunkowo niskie zarobki. Urzędnik musi także przestrzegać z góry określonych zasad dotyczących zachowania i wyglądu.
Jakie umiejętności przydają się w trakcie pracy w administracji publicznej?
Aby zdobyć zatrudnienie w administracji, nie wystarczy odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Urzędnik powinien wyróżniać się także określonymi kompetencjami miękkimi, które umożliwiają mu efektywne wykonywanie zawodu. Mowa tutaj między innymi o rzetelności, umiejętności pracy na własną rękę, lojalności, komunikatywności, cierpliwości i punktualności.
Z racji tego, że praca w administracji publicznej nierozerwalnie związana jest z obsługą patentów – a ci bywają bardzo różni – bywa bardzo trudna i wymagająca.
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
Akcja "Szkoła do hymnu". Ostatni dzień na zgłoszenia
Zapraszamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe#, a także placówki polonijne do udziału w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach proponujemy wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku będzie to piątek, 8 listopada.
(czytaj więcej)Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach
Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.
(czytaj więcej)Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.
(czytaj więcej)Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.
(czytaj więcej)