Jak zachować uśmiech i zdrowie w gorące dni? Poznaj najważniejsze zasady

fot. WSPR Bydgoszcz
Jak zachować uśmiech i zdrowie w gorące dni radzi #Krzysztof Wiśniewski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.
1.Jeśli nie musisz wychodzić z domu w upalne dni – nie rób tego szczególnie w godz. 10:00-16:00.
2. Pamiętaj - osoby starsze (seniorzy) oraz małe dzieci są najbardziej narażone na odwodnienia i udary cieplne oraz słoneczne.
3. Jeśli zostajesz w domu: zasłoń zasłony i żaluzje, włącz wentylator/wiatrak, nie otwieraj szeroko okien, aby gorące powietrze nie wnikało do mieszkania.
4. Ubieraj się w lekkie i przewiewne rzeczy.
5. Jeśli wychodzisz z domu nie zapomnij o ochronie głowy i oczu – załóż kapelusz, czapeczkę lub zabierz na spacer parasol w jasnym kolorze, który osłoni cię od promieni słonecznych. Zakładaj okulary p/słoneczne z filtrami UV.
6. Staraj się - jeśli to możliwe - nie wykonywać wysiłku fizycznego w upalne dni.
7. Nie przebywaj długo w pełnym słońcu - rób sobie przerwy w zacienionym i chłodnym miejscu.
8. Stosuj kremy z filtrami ochronnymi na skórę. Jeśli kąpiesz się w morzu lub jeziorze nie zapominaj smarować się nimi kilka razy w ciągu dnia.
9. Nie opalaj się zbyt długo, aby nie doszło do oparzenia skóry lub/i udaru słonecznego.
10. Przed wejściem do wody schładzaj powoli ciało – nie wbiegaj gwałtownie do wody. Nie skacz do niej. Takie postępowanie grozi szokiem termicznym i może w skrajnych przypadkach spowodować nagłe zatrzymanie krążenia.
11. Zabieraj na spacer butelkę wody. Pij dużo chłodnej (ale nie lodowatej) wody – 3 litry to naprawdę niezbędne minimum! Jeśli wykonujesz wysiłek fizyczny, przebywasz na pełnym słońcu, pocisz się to pamiętaj, że musisz wypić jej więcej. Warto wzbogacić wodę o elektrolity.
12. Ogranicz spożywanie alkoholu!
13. Zraszaj skórę wodą w sprayu/aerozolu.
14. Jedz mniej i tylko lekkostrawne posiłki. Unikaj ciężkostrawnych, smażonych potraw.
15. Pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu produktów spożywczych w lodówce – zapobiegniesz zatruciom pokarmowym i niepotrzebnej wizycie w szpitalu zakaźnym.
16. Pamiętaj, że jeśli przyjmujesz na stałe leki – skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, czy możesz przebywać na słońcu. Podobnie jeżeli masz zdiagnozowane choroby układu krążenia i układu oddechowego lub inne choroby przewlekłe zasięgnij w tym temacie porady lekarza.
Udanego wypoczynku.
Źródło: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy
Czytaj również
- Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia
- Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg
- Nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Zadbaj o zdrowie
- Udostępniono internetową Bazę Rodzin. Szlachetna Paczka rusza z pomocą
- "Inżynierowie Przyszłości”. Propozycja skierowana do nauczycieli i uczniów
Dodaj komentarz
Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).
(czytaj więcej)Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.
(czytaj więcej)Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Martynka stara panna, w dniu 18-08-2023 10:59:58 napisał:
odpowiedz
Obywatel , w dniu 18-08-2023 13:17:57 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!