Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 sierpnia 2023

Jak zachować uśmiech i zdrowie w gorące dni? Poznaj najważniejsze zasady

fot. WSPR Bydgoszcz

fot. WSPR Bydgoszcz

Jak zachować uśmiech i zdrowie w gorące dni radzi #Krzysztof Wiśniewski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

1.Jeśli nie musisz wychodzić z domu w upalne dni – nie rób tego szczególnie w godz. 10:00-16:00.

2. Pamiętaj - osoby starsze (seniorzy) oraz małe dzieci są najbardziej narażone na odwodnienia i udary cieplne oraz słoneczne.

3. Jeśli zostajesz w domu: zasłoń zasłony i żaluzje, włącz wentylator/wiatrak, nie otwieraj szeroko okien, aby gorące powietrze nie wnikało do mieszkania.

4. Ubieraj się w lekkie i przewiewne rzeczy.

5. Jeśli wychodzisz z domu nie zapomnij o ochronie głowy i oczu – załóż kapelusz, czapeczkę lub zabierz  na spacer parasol w jasnym kolorze, który osłoni cię od promieni słonecznych. Zakładaj okulary p/słoneczne z filtrami UV.

6. Staraj się - jeśli to możliwe - nie wykonywać wysiłku fizycznego w upalne dni.

7. Nie przebywaj długo w pełnym słońcu - rób sobie przerwy w zacienionym i chłodnym miejscu.

8. Stosuj kremy z filtrami ochronnymi na skórę. Jeśli kąpiesz się w morzu lub jeziorze nie zapominaj smarować się nimi kilka razy w ciągu dnia.

9. Nie opalaj się zbyt długo, aby nie doszło do oparzenia skóry lub/i udaru słonecznego.

10. Przed wejściem do wody schładzaj powoli ciało – nie wbiegaj gwałtownie do wody. Nie skacz do niej. Takie postępowanie grozi szokiem termicznym i może w skrajnych przypadkach spowodować nagłe zatrzymanie krążenia.

11. Zabieraj na spacer butelkę wody. Pij dużo chłodnej (ale nie lodowatej) wody – 3 litry to naprawdę niezbędne minimum! Jeśli wykonujesz wysiłek fizyczny, przebywasz na pełnym słońcu, pocisz się to pamiętaj, że musisz wypić jej więcej. Warto wzbogacić wodę o elektrolity.

12. Ogranicz spożywanie alkoholu!

13. Zraszaj skórę wodą w sprayu/aerozolu.

14. Jedz mniej i tylko lekkostrawne posiłki. Unikaj ciężkostrawnych, smażonych potraw.

15. Pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu produktów spożywczych w lodówce – zapobiegniesz zatruciom pokarmowym i niepotrzebnej wizycie w szpitalu zakaźnym.

16. Pamiętaj, że jeśli przyjmujesz na stałe leki – skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, czy możesz przebywać na słońcu. Podobnie jeżeli masz zdiagnozowane choroby układu krążenia i układu oddechowego lub inne choroby przewlekłe zasięgnij w tym temacie porady lekarza.

Udanego wypoczynku.

Źródło: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy

 

Oceń artykuł: 11 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (3)

  Martynka stara panna, w dniu 18-08-2023 10:59:58 napisał:

  ale bzdury trzeba otwierac okna na maxa i drzwi robic przeciagi i nie wolno zaslaniac okien

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Obywatel , w dniu 18-08-2023 13:17:57 napisał:

  Ci sami specjaliści to twierdzą co jak był Cowid kazali chodzić w szmatach. Gdzie były badania robione które potwierdzały że one nic nie dają

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Metryczka dziecka A4
20PLN
Budowa hal
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)