Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

01 lipca 2022

Jak wakacje w „dziczy” pomogły przyjrzeć się rzeczywistości z nowej perspektywy

fot. pow.

fot. pow.

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku# odbyło się tym razem w plenerze. Miało miejsce u Państwa Marty i Eugeniusza Lepperów w Wieszkach, którzy wspaniale nas ugościli w swoim pięknym ogrodzie.

Tematem dyskusji była książka Danuty Noszczyńskiej pt. „Nigdy nie jest za daleko”. Akcja książki rozgrywa się w Krakowie oraz w dalekiej Armenii.

Główna bohaterka – Antonina, właścicielka biznesowego imperium „Oaza Piękna” zostaje na skutek pewnej intrygi wysłana na wakacje do „dziczy”. Przyzwyczajona do luksusów dziewczyna nie zdaje sobie sprawy jak pobyt w Armenii zmieni jej stosunek do życia i otworzy oczy na wiele spraw, o których, jak wcześniej się jej zdawało, miała już wyrobioną opinię.

Powieść Noszczyńskiej porusza wiele tematów. Między innymi relacji międzyludzkich, traktowania i miejsca kobiety w społeczeństwie, a także oczekiwań i postawy wobec życia.

Bohaterka książki poznając codzienne życie Ormian dostrzega radość płynącą z codzienności i kultywowania tradycji, tak bardzo odmiennych od naszych. Wychowana w luksusie, niezależna i nowoczesna Antonina zaczyna inaczej postrzegać otaczający ją świat. Przestaje krytykować wybory innych ludzi. Zakochuje się w Ormianinie i dostaje od pewnego staruszka piękny pierścionek. Wakacyjny pobyt w Armenii jednak się kończy. Po powrocie do Polski Antonina spotyka się z rodzicami. Zauważony przez ojca pierścionek staje się kluczem do odkrycia rodzinnej tajemnicy skrywanej przed Antoniną. Po jej poznaniu dziewczyna zaczyna rozumieć postawę swojej matki oraz zachowanie ojca, z którym nigdy nie potrafiła się porozumieć.

Czy miłość do Ormianina przetrwała? Jaką tajemnicę skrywano przed Antoniną? By poznać odpowiedź na te pytania zachęcamy do przeczytania książki Danuty Noszczyńskiej „Nigdy nie jest za daleko”.

Kolejne spotkanie DKK w Paterku odbędzie się we wrześniu.
Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią - Filia w Paterku

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)