Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

12 listopada 2019

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

fot. pow.

fot. pow.

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

Nacięcie krocza polega na nacięciu skóry oraz mięśni krocza specjalnymi nożyczkami w ostatnim etapie parcia na szczycie skurczu tzn. wtedy, kiedy tkanki krocza są napięte przez napierającą na kroczę główkę dziecka. Zabieg ten wykonywany jest przez położną lub też bardzo rzadko przez lekarza położnika. Jak przygotować krocze do porodu, aby uniknąć nacięcia podpowiada położna Alina Jedlińska ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia rekomendują ograniczenie stosowania tego zabiegu, gdyż udowodniono szkodliwość jego rutynowego stosowania podczas porodu.

Obecnie Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje ograniczenie nacięcia krocza.  Należy je wykonać tylko wtedy, gdy jest naprawdę niezbędne. Na salach porodowych naszego kraju dążymy do tego, aby liczba epizjotomii nie przekraczał 25 % porodów.

Jak przygotować krocze do porodu?

Ćwiczenia mięśni Kegla na pewno pozwolą uniknąć nacinania krocza.  Należy je rozpocząć już we wczesnym etapie ciąży, albo nawet przed zajściem w ciążę, jeśli ją planujemy. Ćwiczenia te poprawiają ukrwienie tkanek w okolicy krocza oraz uelastyczniają ściany pochwy. Polega one na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okalających wejście do pochwy oraz cewkę moczową.  Najlepiej przeprowadzać je każdego dnia. Nie są one trudne i nie wymagają dużego wysiłku, a są bardzo istotne dla przebiegu porodu i tego, w jakiej kondycji będzie krocze po porodzie. Ćwiczenia mięśni Kegla są bardzo pomocne podczas porodu, ponieważ dzięki nim rodząca jest w stanie zapanować nad parciem i powstrzymać się od niego, czym jednocześnie chroni swoje krocze od nacinania.

Ćwiczenia fizyczne podczas ciąży, takie jak joga dla ciężarnych czy aerobik w wodzie, również bardzo dobrze przygotowują mięśnie krocza do porodu. Kobiety, które są aktywne podczas ciąży, zdecydowanie lepiej znoszą poród. Regularność ćwiczeń jest bardzo ważna, ponieważ dzięki nim mięśnie stają się bardziej elastyczne i podatne.

Masaż krocza olejkami - jest to bardzo istotna forma przygotowania krocza do porodu. Najlepiej wykonywać go po wieczornej kąpieli, kiedy mięśnie są rozluźnione i elastyczne. Do masażu najlepiej używać olejki ze słodkich migdałów. Wskazane jest, aby rozpocząć masaże po skończeniu 34 tygodnia ciąży i wykonywać je raz dziennie przez ok 2 minuty, delikatnie uciskając krocze palcami z wcześniej rozgrzanym olejkiem w dłoniach.

Dieta bogata w witaminę C. Witamina C uelastycznia tkanki, dlatego w okresie ciąży dobrze jest zadbać o dietę bogatą w tę witaminę.

Balonik Epino - pomysłodawcą tego urządzenia jest niemiecki ginekolog dr Wilhelm Horkel, który od początku swej kariery interesował się zagadnieniem epizjotomii (nacięcie krocza). Uczestnicząc w porodach uświadomił on sobie, że nacięcie krocza jest dla kobiety ogromnie dyskomfortowe i bolesne oraz niesie przykre skutki po porodzie. Doktor Horkel bardzo hołdował idei porodu naturalnego i, kiedy wyjechał na misję do Afryki, zobaczył jak tamtejsze kobiety radzą sobie z przygotowaniem krocza do porodu. Wprowadzały one sobie do pochwy różnej wielkości orzechy, które powodowały rozciąganie mięśni. Stąd narodził się pomysł zaprojektowania i wprowadzenia na rynek silikonowego balonika, który wprowadza się do pochwy i pompuje za pomocą specjalnej pompki. Ćwiczenia z balonikiem epino kobieta ciężarna powinna rozpocząć ok 3 tygodnie przed planowanym porodem. Codzienny trening powinien trwać ok 15 minut. Po wprowadzeniu balonika do pochwy pompujemy go delikatnie tak, aby nie powodował dyskomfortu. Napompowany balonik powinien pozostać w pochwie przez około 10 minut.

Ochrona krocza podczas porodu

Nauka odpowiedniego oddychania podczas porodu jest bardzo ważna, pacjentki przeważnie po odbyciu szkoły rodzenia są świetnie do tego przygotowane. Należy pamiętać, że w czasie porodu rodząca jest w stanie zmniejszyć napięcie krocza poprzez głębokie i miarowe oddychanie przeponą. Jeśli kobieta przyjmuje pozycję kuczną lub stojącą podczas porodu, wtedy działa siła grawitacji i nie trzeba przeć. Warto również skorzystać z wanny, gdyż woda zmniejsza ból, relaksuje nas i uelastycznia krocze. Podczas porodu bardzo istotne jest, aby pacjentka i położna tworzyły zgrany zespół i współpracowały ze sobą. Zarówno pacjentka jak i położna powinny nawzajem siebie słuchać.

Należy pamiętać, że nowy standard opieki okołoporodowej nakazuje ograniczenie wykonania nacięć krocza, tylko do przypadków tego wymagających.

Rodząca powinna znać swoje prawa idąc do szpitala, ale również personel ma obowiązek poinformować kobietę o zamiarze wykonania nacięcia krocza i uzyskać od niej na to zgodę.

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

Materiał: Aliny Jedlińskiej

 

 

 

Oceń artykuł: 28 18

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (10)

    ggg, w dniu 12-11-2019 15:07:46 napisał:

    Ostatnio po kababie też tak wyglądałem

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (10)

    Prawda, w dniu 12-11-2019 16:39:55 napisał:

    Kiedyś kobiety były odporniejsze. Rodziły bez tych wszystkich ceregieli i dzieci były silniejsze

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (3)
    • 0 (6)

    Bonusbgc, w dniu 13-11-2019 07:15:15 napisał:

    Jaki bemben xD

    odpowiedz

    • 1 (5)

    kobieta, w dniu 13-11-2019 10:35:43 napisał:

    Jak się trafi na dobrą położną to nacinania bezsensownego da się uniknąć, więc szubin i nakło szczerze odradzam

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 2 (2)

    Sylwia, w dniu 13-11-2019 13:01:27 napisał:

    Super artykuł, święta prawda. Ćwiczyłam mięśnie kegla podczas ciąży bardzo często kilkanaście razy dziennie i obeszło się bez pęknięcia czy nacinania krocza :)

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)