Dziś mamy 20 marca 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

09 września 2024

Jak przygotować się do grzybobrania? Przestrzegaj ważnych zasad

fot. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

fot. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Choć za oknami jeszcze ponad 20 stopni Celsjusza#, nie da się ukryć, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej wybieramy się do lasu w poszukiwaniu grzybów i wracamy z pełnym koszem.

Zwróćmy uwagę na to jak i w co będziemy zbierać nasze grzyby. Warto zabrać ze sobą kosz wiklinowy, czy też łubiankę oraz nożyk, którym będziemy czyścić wykręcone grzyby. Nie należy zbierać okazów w torby foliowe i siatki plastikowe, które nie przepuszczają powietrza, ponieważ powodują one zaparzanie grzybów, a w konsekwencji przyspieszają ich psucie. Nawet jadalne okazy mogą wytwarzać wtedy szkodliwe substancje.

Aby dobrze przygotować się do takiego spaceru, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

  • zakładajmy jasne ubrania z długimi nogawkami i rękawami, 
  • ubierajmy nieprzemakalne buty zakrywające kostkę,
  • zadbajmy o nakrycie głowy i karku,
  • spakujmy odzież przeciwdeszczową w razie wystąpienia opadów,
  • zaopatrzmy się w środki odstraszające komary i kleszcze,
  • zabierzmy naładowany telefon, który pozwoli nam wezwać pomoc w razie zagrożenia,
  • weźmy ze sobą podręczny atlas grzybów,
  • skompletujmy małą apteczkę, do której możemy schować plastry opatrunkowe, kleszczołapki do usuwania kleszczy, czy też folię termiczną NRC.

Zbierajmy wyłącznie takie grzyby, co do których jesteśmy pewni. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości, zachęcamy do odwiedzenia siedziby naszej stacji, przy ul. Kujawskiej 4 w Bydgoszczy, w której codziennie od poniedziałku do piątku od 8:00 do 13:00 nasi grzyboznawcy i klasyfikatorzy grzybów udzielają porad grzybowych.

Do oceny przynosimy dojrzałe i świeże owocniki, wraz z kapeluszem i trzonem, wykręcone z podłoża. Zbyt małe i niewykształcone okazy mogą powodować trudności w sklasyfikowaniu, w związku z brakiem wykształcenia charakterystycznych cech.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 6 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    Cna, w dniu 09-09-2024 16:18:24 napisał:

    Kamizelka kulo odporna to podstawa aby cię debil nie postrzelił zwany myśliwym

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera

Dzielimy się pierwszym singlem solowego projektu #MILLO Kamila Patera - muzyka, producenta, kompozytora, współzałożyciela Sadki Rec, który od lat współtworzy nasze muzyczne światy.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Stypendia dla uczniów. Można otrzymać nawet 5 tys. zł

Nawet 5 tysięcy złotych otrzymają najbardziej # pracowici i utalentowani uczniowie kujawsko-pomorskich szkół w ramach marszałkowskiego programu stypendialnego Prymus Pomorza i Kujaw Plus. Nabór wniosków trwa do 28 marca.

(czytaj więcej)
0

100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami

(czytaj więcej)