Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

28 lutego 2022

Jak pomóc dzieciom i młodzieży w czasie napięć i niepokojących informacji?

fot. archiwum

fot. archiwum

Żyjemy aktualnie w bardzo trudnym czasie dla# wszystkich. Zarówno dorośli, jak i dzieci, musieliśmy w ostatnich latach zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niosła ze sobą pandemia i izolacja. Obecnie spotyka nas następne traumatyczne przeżycie i zalew informacji na temat trwającej wojny na Ukrainie. Co robić, żeby dzieci poradziły sobie z lękiem i stresem, jak je wspierać?

Warto spróbować regulować ilość informacji na temat wojny, które docierają do nas i są przez nas przyswajane. Wiedzieć, co się dzieje powinniśmy, ale spróbujmy nie słuchać wiadomości cały czas i monitorujmy, w jakich ilościach i z jakich źródeł nasze dzieci czerpią wiedzę. Przede wszystkim też słuchajmy dzieci, zachęcajmy do rozmowy i zadawania pytań. Na wszystkie pytania powinniśmy odpowiadać, ale w sposób dostosowany do wieku dziecka i podawać informacje w możliwie bezpieczny i chroniący sposób. Niewiedza i wiedza zdobyta na forach internetowych może wzbudzać większy strach niż podane w sposób wywarzony fakty i rozmowa o nich z bliskimi osobami.

Spróbujmy też w miarę możliwości zachęcać dzieci do spędzania wspólnie czasu i realizacji różnych wspólnych aktywności i zainteresowań. Skupienie na obowiązkach, ale też chwile relaksu, zabawy dadzą wszystkim poczucie normalności w tych odbiegających coraz bardziej od normy czasach.

Rozmawiajmy i słuchajmy. Tego obecnie nasze dzieci – niezależnie od wieku, potrzebują najbardziej (nawet kiedy wydaje się nam, że to one same się od nas izolują). Samotność w przeżywanym stresie jest najtrudniejsza i może wzmacniać jego następstwa. Pozwólmy dzieciom wyrażać ich emocje, pomóżmy im je nazywać, nie zaprzeczajmy im. Mają prawo czuć niepokój, strach, złość. Jeśli pozwolimy dziecku na ujawnienie emocji, będziemy mogli je wspierać. Mówmy też o naszych odczuciach, ale unikajmy okazywania paniki czy bezradności. Wykazujmy zrozumienie dla potrzeb dzieci, nawet jeśli wydają nam się one w obecnym czasie niestosowne (np. potrzeby zabawy u młodszych lub stowarzyszania u starszych).

Najtrudniejsze i generujące największy lęk jest poczucie bezradności i bezsilności, utrata poczucia kontroli nad tym, co może nas spotkać. Wiele nie zależy rzeczywiście od nas, ale warto skupić się na tym – na co jednak mamy wpływ. Antidotum na lęk może być nasza aktywność – zaangażowanie w pomaganie innym, obojętnie w jaki sposób. Angażujmy w takie działania dzieci. A możliwości jest wiele – od przekazywania datków, udział w zbiórkach potrzebnych rzeczy, a za chwilę również u nas - bezpośrednie wspieranie uchodźców z Ukrainy.

Materiał: Dyrektor oraz Pracownicy Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle

Oceń artykuł: 18 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    MR, w dniu 28-02-2022 12:52:28 napisał:

    Bardzo potrzebny artykuł. Dziękuję.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Strażacy zaatakowani podczas akcji. "Apelujemy o szacunek i wsparcie"

27 marca 2024 roku o godz. 20:30, strażacy z Komendy Powiatowej #Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej zostali wezwani do pożaru na jednym z osiedli w m. Koszary.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)