Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

22 lipca 2017

Interwencji dotyczących zwierząt wciąż jest wiele. Jak poważny jest to problem?

fot. arch.

fot. arch.

Opieka nad bezpańskimi zwierzętami to jedno z zadań własnych gminy. Po tym, jak kilka lat #temu zmieniły się zapisy ustawy o ochronie zwierząt (na bardziej restrykcyjne), gminy do tematu musiały zacząć podchodzić nieco bardziej poważnie, choćby organizując punkt czasowego przetrzymywania zwierząt.

Umocowaniem walki z bezdomnością zwierząt jest corocznie uchwalany przez radę miejską program, który standardowo zakłada zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt, opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie, odławianie bezdomnych zwierząt, obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt przekazanych do schroniska dla zwierząt, ale także nakłada obowiązek poszukiwania właścicieli, wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich oraz zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. - Straż prowadzi wymagany na gminach Ustawą o ochronie zwierząt punkt zatrzymań zwierząt, gdzie przebywają schwytane przez strażników zwierzęta bezdomne oraz te, które znajdowały się bez dozoru na terenie gminy. Schwytane zwierzęta oczekują w punkcie do czasu ich odbioru przez prawowitych właścicieli, na adopcję ludzi dobrej woli lub po okresie kwarantanny na przewóz do schroniska dla zwierząt - tłumaczą zasady postępowania z odłowionymi zwierzętami strażnicy gminni.

Jednostka posiada na wyposażeniu specjalistyczny sprzęt do łapania i transportu różnego rodzaju zwierząt, są to: atestowane klatki do transportu zwierząt - 4 sztuki, chwytaki na zwierzęta agresywne - 2 sztuki, chwytak na koty oraz węże - 1 sztuka, specjalistyczne rękawice chroniące ręce strażników miejskich podczas chwytania zwierząt agresywnych, aplikator pneumatyczny do obezwładniania zwierząt na odległość za pomocą środka usypiającego. - Wszyscy strażnicy miejscy posiadają specjalistyczne przeszkolenie w zakresie humanitarnego odławiania bezdomnych zwierząt - czytamy w sprawozdaniu z działalności straży miejskiej.

Jak poważny jest to problem?

W skali roku interwencji dotyczących zwierząt - i to od lat - jest około 400-500. Okazuje się więc, że to istotna część pracy strażników miejskich. Ile dokładnie jest tego typu interwencji, obrazuje tabela.

  2012 2013 2014 2015 2016
Interwencje dotyczące zwierząt 451 536 506 494 430
Ilość wyłapanych psów 87 104 116 90 78
Ilość psów oddanych do adopcji 44 61 53 24 14
Ilość psów oddana właścicielom 26 43 50 48 46
Ilość psów przewieziona do schroniska 9 6 4 18 17
Mandaty 79 150 157 108 77
Pouczenia 130 209 193 119 130

Warto jednak powiedzieć głośno, że lwia ich część nie dotyczy wcale zdarzeń losowych, a jest pokłosiem zaniedbań właścicieli, którzy za nic mają swoje - wynikające ze zdrowego rozsądku i przepisów - obowiązki, co często kończy się tym, że pies ucieka z posesji, a do odłowienia go dysponowani są strażnicy miejscy.

Obowiązki właścicieli jasno precyzuje regulamin utrzymania czystości i porządku obowiązujący na terenie gminy Nakło. Nakłada on na właścicieli obowiązek ochrony osób postronnych przed uciążliwościami powodowanymi przez zwierzęta, uniemożliwienia wydostania się zwierzęcia poza posesję, stosowania tabliczek z ostrzeżeniami, że na posesji znajduje się pies. Wyprowadzane na spacery czworonogi powinny być na smyczy, a psy ras dużych i olbrzymich, bądź uznanych za agresywne lub zachowujące się w sposób agresywny – na smyczy i w kagańcu oraz wyłącznie przez osoby dorosłe. Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest tylko wtedy, gdy pies jest w kagańcu, w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko wtedy, gdy opiekun psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    mieszkaniec, w dniu 22-07-2017 18:40:23 napisał:

    O psach informacje non-stop.O kotach rozmnażających się jak na potęgę,przysłowiowe"króliki" nic się nie pisze, nie publikuje. A są to zwierzęta szczególnie niebezpieczne, bez kontroli weterynaryjnej, roznoszące dziesiątki chorób groznych dla ludzi i zwierząt. Typowym przykładem "kocich "problemów jest osiedle Wichrowe SM Westalka. Codziennie dziesiątki kotów,rozmnażających się we własnym kręgu,bez szczepień wałęsa się po boisku szkolnym trójki, załatwiając swoje potrzeby na piaszczystej skoczni, na boisku plażowej siatkówki czy do piaskownicy dla dzieci.Z obiektów tych codziennie korzystają matki z dziećmi,młodzi zapaleńcy sportu. Zwierzęta te pod opieką starszych pań"kocich Mam" mają się doskonale.Są nawet takie osoby,które zimą puszczają te chore zwierzaki do piwnic. Co pewien czas zdechłe koty można spotkać wśród roślinności osiedla,na których utrzymanie płacą czynsz mieszkańcy osiedla Wichrowego. Koci problem staje się coraz trudniejszy do rozwiązania.Apeluję do osób odpowiedzialnych, do służb,straży miejskiej,weterynarzy do zintensyfikowania działań mających na celu rozwiązanie tego problemu,póki nie jest za późno. Schronisko dla bezdomnych zwierząt mamy w Rozwarzynie.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Kot, w dniu 22-07-2017 20:00:38 napisał:

    Schroniska dla zwierząt w Rozwarzyn już NIE MAMY!!!

    odpowiedz

    • 0 (0)

    nakło, w dniu 25-07-2017 02:13:13 napisał:

    obowiązkowa kastracja zwierząt, pozwolenia tylko dla hodowców + czipowanie i pomału problem będzie eliminowany

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)