Dziś mamy 21 lutego 2020, piątek, imieniny obchodzą:

03 lutego 2020

Interesująca lekcja historii. O powrocie do Macierzy mówił Mariusz Gratkowski

fot. SP 2 Nakło

fot. SP 2 Nakło

W związku z obchodami 100-lecia powrotu Nakła do Macierzy nakielska dwójka w czwartek #23 stycznia 2020r. gościła Pana Mariusza Gratkowskiego.

Uczniowie szkoły uczestniczyli w interesującej lekcji historii na temat naszego miasta. Pan Mariusz Gratkowski w ciekawy sposób przybliżył okoliczności i tło historyczne odzyskania przez Nakło niepodległości. Wyjaśnił dlaczego data 20 stycznia jest obchodzona jako święto powrotu naszego miasta do Polski. Nakło odzyskało niepodległość dopiero po 148 latach niewoli. Napięte relacje polsko- niemieckie skutkowały dramatycznymi wydarzeniami. Powstanie Wielkopolskie czy morderstwa na tle narodowościowym, choćby najgłośniejsze dotyczące Antoniego Nadskakuły weszły do kanonu lokalnej pamięci historycznej. Śmierć Nadskakuły  przyczyniła się bezpośrednio do wycofania z Nakła, okrytego złą sławą batalionu niemieckiego Grenschutzu. Ciekawy wykład wzbogacony był pokazem slajdów i zdjęć dotyczących tego wydarzenia.

Materiał: SP 2 Nakło

Oceń artykuł: 3 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (6)

  Mohamed, w dniu 03-02-2020 19:54:25 napisał:

  Linia partyjna, jedyna słuszna czyli naczelnika od Banasia i tych klarownych prokuratorów PRL

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Assan, w dniu 04-02-2020 11:22:09 napisał:

  W bibliotece nie za wielu chętnych było do słuchania co ten Pan ma do powiedzenia, to zaczął po szkołach zamęczać...

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Nakielanka, w dniu 04-02-2020 11:23:56 napisał:

  Szkoda, że prócz wykładów ten człowiek prywatnie nie daje ludziom spać siłownią czy czymś podobnym w domu. O spaniu i potem wstanie i normalnym funkcjonowaniu nie ma mowy

  odpowiedz

  • 0 (2)

  oaza spokoju, w dniu 04-02-2020 12:54:56 napisał:

  Od urodzenia ten gość to robi ma to po prostu w genach . Doczeka się że ktoś mu odpłaci takim samym postępowaniem , chciałbym widzieć jego reakcję.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meblościanka z oferty firmy FADOME
Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
Tonery Directions
27PLN
Sprzedaż opon
Koloryzacja - nowoczesne techniki
Fotokoszulka z nadrukiem
35,00PLN
Kalkulatory
od 6,90PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)