Dziś mamy 17 października 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

16 września 2019

Integracyjna wycieczka. Zwiedzili zamek krzyżacki

fot. pow.

fot. pow.

W dniu 11 września Koło Powiatowe Polskiego Związku Niewidomych w Nakle# zorganizowało wycieczkę integracyjną, dof. ze środków PFRON, do Golubia-Dobrzynia.

Razem z panią przewodnik, która przez cały czas opowiadała nam historię tego miasta i ziemi golubsko-dobrzyńskiej. Odwiedziliśmy Ośrodek Chopinowski w Szafarni, gdzie wysłuchaliśmy całej historii życia kompozytora Fryderyka Chopina a także koncertu najsłynniejszych jego utworów. Był czas na spacery i zwiedzanie przepięknych ogrodów. Następnie udaliśmy się do restauracji Kaprys na obiad i kawę, podczas którego zawitał do nas Prezes Koła Powiatowego PZN w Golubiu-Dobrzyniu.

Kolejnym punktem było zwiedzanie zamku krzyżackiego w Golubiu. Został on wybudowany przez Zakon Krzyżacki na przełomie XIII i XIV wieku. Twierdza, która pełniła funkcję klasztoru została postawiona blisko rzeki Drwęcy, rozdzielającej ziemie: chełmińską i dobrzyńską, a zatem także Państwo Zakonne i Polskę. W latach II wojny światowej na jego terenie odbywały się szkolenia Hitlerjugend. Natomiast w roku 1964 utworzono golubsko-dobrzyński Oddział PTTK, który opiekuje się zamkiem do dnia dzisiejszego. Na zamku odbywają się Wielkie Międzynarodowe Turnieje Rycerskie. Pierwszy odbył się w roku 1977r i zmagania rycerzy cieszą się do dnia dzisiejszego. Przez cały czas mieliśmy piękną słoneczną pogodę. Czas upłynął nam szybko i w dobrych humorach wracaliśmy do domu. Dziękujemy wszystkim za mile spędzony wspólnie czas.

materiał: Małgorzata Majewska / Koło Powiatowe w Nakle

Autor nie wyraża na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 22 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bezpieczna droga do celu. Wybieramy materiał na modne i funkcjonalne schody

Zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i tych przydomowych schody to codzienny widok.# Ich obecność zawdzięczamy zwykle ukształtowaniu terenu, które sprawia, że zastosowanie płaskiej nawierzchni nie jest możliwe. Aby spełniały swoją funkcję, były bezpieczne, a do tego niezwykle atrakcyjne wizualnie powinny zostać wykonane z przeznaczonych do tego okładzin. Jaki materiał spisze się w tym przypadku najlepiej?

(czytaj więcej)
0

Wyprawa z naszym pupilem. Jak bezpiecznie i komfortowo podróżować samolotem

Domowe zwierzęta coraz częściej traktowane są jako pełnoprawni członkowie rodzin.# Oznacza to, że podróżują z nami na wakacje czy dłuższe, zagraniczne wyjazdy do pracy. Choć transport psa lub kota drogą lotniczą nie jest już dziś wielkim kłopotem, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

(czytaj więcej)
0

Problemy emocjonalne kobiet w ciąży. Co warto wiedzieć?

Ciąża i oczekiwanie na dziecko to jeden z najważniejszych etapów w # życiu kobiety.

(czytaj więcej)
0

Urząd dzwoni do obywatela. Sejm przyjął zmiany

Przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych – to nasz cel. Dzięki przyjętym wczoraj przez Sejm zmianom, które zaproponowaliśmy w ustawie o informatyzacji, będzie szybciej i skuteczniej.

(czytaj więcej)