Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

16 września 2019

Integracyjna wycieczka. Zwiedzili zamek krzyżacki

fot. pow.

fot. pow.

W dniu 11 września Koło Powiatowe Polskiego Związku Niewidomych w Nakle# zorganizowało wycieczkę integracyjną, dof. ze środków PFRON, do Golubia-Dobrzynia.

Razem z panią przewodnik, która przez cały czas opowiadała nam historię tego miasta i ziemi golubsko-dobrzyńskiej. Odwiedziliśmy Ośrodek Chopinowski w Szafarni, gdzie wysłuchaliśmy całej historii życia kompozytora Fryderyka Chopina a także koncertu najsłynniejszych jego utworów. Był czas na spacery i zwiedzanie przepięknych ogrodów. Następnie udaliśmy się do restauracji Kaprys na obiad i kawę, podczas którego zawitał do nas Prezes Koła Powiatowego PZN w Golubiu-Dobrzyniu.

Kolejnym punktem było zwiedzanie zamku krzyżackiego w Golubiu. Został on wybudowany przez Zakon Krzyżacki na przełomie XIII i XIV wieku. Twierdza, która pełniła funkcję klasztoru została postawiona blisko rzeki Drwęcy, rozdzielającej ziemie: chełmińską i dobrzyńską, a zatem także Państwo Zakonne i Polskę. W latach II wojny światowej na jego terenie odbywały się szkolenia Hitlerjugend. Natomiast w roku 1964 utworzono golubsko-dobrzyński Oddział PTTK, który opiekuje się zamkiem do dnia dzisiejszego. Na zamku odbywają się Wielkie Międzynarodowe Turnieje Rycerskie. Pierwszy odbył się w roku 1977r i zmagania rycerzy cieszą się do dnia dzisiejszego. Przez cały czas mieliśmy piękną słoneczną pogodę. Czas upłynął nam szybko i w dobrych humorach wracaliśmy do domu. Dziękujemy wszystkim za mile spędzony wspólnie czas.

materiał: Małgorzata Majewska / Koło Powiatowe w Nakle

Autor nie wyraża na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 22 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)