Dziś mamy 4 czerwca 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

16 października 2019

Inauguracja Dni Kultury Chrześcijańskiej. Wykład dr. Stefana Pastuszewskiego

fot. Mariusz Skoczek

fot. Mariusz Skoczek

Wykładem „Staroprawosławie jako wciąż bijące serce chrześcijaństwa” zainaugurowano w # nakielskiej bibliotece Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Prelegentem był dr Stefan Pastuszewski – rodowity bydgoszczanin, dziennikarz, poeta, wieloletni samorządowiec. Prywatnie miłośnik historii, założyciel miesięcznika literackiego „Akant” oraz Bractwa Inflanckiego.

Przedstawił historię i rozwój staroprawosławia, konfesji, która powstała w XVII w. w Rosji w wyniku rozłamu w kościele prawosławnym, spowodowanym wprowadzeniem reform liturgicznych.

Staroprawosławni, zwani również staroobrzędowcami podzielili się wkrótce na dwie grupy: tzw. popowców (posiadających w swoich wspólnotach kapłanów) i bezpopowców.

Surowe reguły moralne, prostota obyczajów, symbolika ikon to tylko niektóre z zagadnień poruszonych w wykładzie. Ciekawostką jest to, że niewielkie grupy staroprawosławnych funkcjonują do dziś w Polsce.

Dr Pastuszewski przybliżył uczestnikom prelekcji barwny i tajemniczy świat jednego z „płuc Europy” jakim jest chrześcijaństwo wschodnie.

materiał: Mariusz Skoczek

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 4 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)