Dziś mamy 14 listopada 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

16 października 2019

Inauguracja Dni Kultury Chrześcijańskiej. Wykład dr. Stefana Pastuszewskiego

fot. Mariusz Skoczek

fot. Mariusz Skoczek

Wykładem „Staroprawosławie jako wciąż bijące serce chrześcijaństwa” zainaugurowano w # nakielskiej bibliotece Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Prelegentem był dr Stefan Pastuszewski – rodowity bydgoszczanin, dziennikarz, poeta, wieloletni samorządowiec. Prywatnie miłośnik historii, założyciel miesięcznika literackiego „Akant” oraz Bractwa Inflanckiego.

Przedstawił historię i rozwój staroprawosławia, konfesji, która powstała w XVII w. w Rosji w wyniku rozłamu w kościele prawosławnym, spowodowanym wprowadzeniem reform liturgicznych.

Staroprawosławni, zwani również staroobrzędowcami podzielili się wkrótce na dwie grupy: tzw. popowców (posiadających w swoich wspólnotach kapłanów) i bezpopowców.

Surowe reguły moralne, prostota obyczajów, symbolika ikon to tylko niektóre z zagadnień poruszonych w wykładzie. Ciekawostką jest to, że niewielkie grupy staroprawosławnych funkcjonują do dziś w Polsce.

Dr Pastuszewski przybliżył uczestnikom prelekcji barwny i tajemniczy świat jednego z „płuc Europy” jakim jest chrześcijaństwo wschodnie.

materiał: Mariusz Skoczek

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 4 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Zero na koncie? Oby tak dalej!

Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy?# Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że przed nami kolejny długi weekend. Wielu spędzi go w drodze.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)