Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

20 czerwca 2023

Idealny zespół w IT – jak go stworzyć?

W branży informatycznej istotna jest praca zespołowa. Członkowie teamu współpracują ze# sobą, wspierają się nawzajem i uczą się od siebie. Finalny projekt wpływa na satysfakcję klienta, a to przekłada się na sukces zespołu i zyski dla firmy. Co zatem trzeba zrobić, by stworzyć idealny zespół w IT? Sprawdźmy!

Kto wchodzi w skład idealnego zespołu w IT?

Idealny team w IT to idealni dobrani członkowie zespołu. Jego skład różni się w zależności od rodzaju danego projektu oraz charakteru przedsiębiorstwa. Team nie powinien jednak liczyć mniej niż 5 osób ani więcej niż 9, przyjmuje się też, że optymalna liczba członków to 7. Kto powinien znaleźć się w teamie? Przede wszystkim:

  • Product Owner – zajmuje się on tworzeniem i ciągłym udoskonalaniem wizji produktu. Analizuje wymagania klientów, musi odpowiednio zarządzać budżetem i monitorować prace nad projektem na każdym etapie jego powstawania.
  • Analityk biznesowy – w mniejszych zespołach projektowych role analityka biznesowego przejmuje product owner. Analityk pośredniczy między założeniami biznesu a całym zespołem deweloperskim. Podobnie jak Product Owner analizuje wymagania, które muszą zostać spełnione, by projekt zakończył się sukcesem.
  • Developerzy – programiści spełniają główne zadanie w zespole projektowym, zajmują się tworzeniem wydajnych kodów, dzięki którym aplikacja lub strona internetowa będzie działała zgodnie z oczekiwaniami klientów. Ze względu na umiejętności i zadania programistów w skład zespołów IT wchodzą: front-end developerzy (odpowiadają za elementy widoczne dla użytkowników danej aplikacji, grafikę lub przyciski), back-end developerzy (zajmują się wewnętrzną, niewidoczną dla użytkowników częścią strony internetowej lub aplikacji) oraz fullstack developerzy (łączą kompetencję i obowiązki front-end oraz back-end developerów).
  • Scrum Master – czuwa nad pracą całego zespołu, daje członkom odpowiednie wsparcie i motywację. Osoba na tym stanowisku nie musi specjalizować się w technicznych obszarach branży IT, jej obowiązki leżą bardziej w kręgu marketingu lub zarządzania.
  • Testerzy – tworzą serię testów, dzięki którym można szybko wyłapać błędy w kodzie i zniwelować je.


Ciekawe informacje z branży informatycznej znajdziesz na blog IT!

Samoorganizacja i umiejętność pracy zespołowej

Owocna realizacja projektu wymaga zarówno pracy indywidualnej, jak i zespołowej. Dlatego też każdy z członków teamu powinien to rozgraniczyć i wiedzieć, jaki procent czasu ma poświęcić na własną pracę, a jaki na współpracę z innymi członkami zespołu. Warto skorzystać z kursów lub szkoleń, dotyczących na przykład zarządzania czasem lub współpracą w zespole. Usprawni to działanie całego teamu oraz zacieśni więzi pomiędzy członkami, co pozytywnie wpłynie na finał całego projektu.
Interesuje Cię praca w branży IT? Zajrzyj na Pracuj.pl!

Komunikacja kluczem do sukcesu

W każdym zespole projektowym, oprócz umiejętności technicznych jego członków liczy się umiejętność komunikacji. Ostateczny kształt projektu, czy to aplikacji, czy strony internetowej stanowi wynik długotrwałej pracy kilku osób. Właśnie dlatego, przez cały proces tworzenia projektu, członkowie teamu muszą się komunikować, by dostosować wszelkie szczegóły, aby projekt był pozytywnie odebrany przez klienta i użytkowników. Dlatego ważne są częste zebrania, rozmowy czy „burze mózgów”. Dzięki temu każdy członek zespołu będzie mógł rozwiać bieżące wątpliwości, a to usprawni pracę na każdym etapie projektu.

Podsumowanie

Stworzenie idealnego zespołu w branży IT owocuje solidnie wykonanym projektem, co przekłada się na zadowolenie klienta i sukces firmy. Najważniejsze jest dobranie odpowiednich członków teamu oraz umiejętne rozdzielenie zadań, by współpraca pomiędzy specjalistami IT układała się pomyślnie.
Chcesz sprawdzić ile wyniesie Twoje wynagrodzenie netto? Skorzystaj z kalkulatora brutto-netto.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

 

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)