Dziś mamy 2 grudnia 2020, środa, imieniny obchodzą:

19 października 2020

I Międzyszkolne Ekologiczne Zawody Sportowe. Rywalizowały 3 szkoły

fot. Katarzyna Dobosz

fot. Katarzyna Dobosz

W ramach realizowanego przez wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas z SP2 projektu #ekologicznego „SOS!!!TO ZIEMIA WOŁA NAS”, w naszym mieście, odbyły się I Międzyszkolne Ekologiczne Zawody Sportowe.

Głównym celem tych zawodów była przede wszystkim troska o naszą lokalną „Ojczyznę” i kształtowanie w młodych ludziach odpowiedzialności za obecny i przyszły stan naszego miasta, ale również naszej planety. Do wspólnej zabawy zostały zaproszone nakielskie szkoły podstawowe, które odpowiedziały na zaproszenie i wzięły w niej udział. Rywalizacja podczas tych zawodów, była niecodzienna, ponieważ szkoły rywalizowały ze sobą na odległość. Pierwotnym zamierzeniem było zorganizowanie turnieju na naszej nakielskiej „Czarnej drodze”, prowadzącej do Przystani Marina i na Nakielskie Łazienki. Jednak ze względu na obecny stan i w trosce o bezpieczeństwo dzieci, jak i wszystkich uczestników, rywalizacja odbyła się korespondencyjnie. Ale jak mówi stare powiedzenie „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”, dzięki temu płuca naszej „małej Ojczyzny”, zostały oczyszczone nie w jednym miejscu, ale kilku. Uczniowie SP nr 4 zajęli się terenem naszego pięknego parku przy basenie. Uczniowie z SP 3 oczyszczali tereny wokół swojej szkoły, a dzieci z SP 2 swoim działaniem objęły drogę prowadzącą na Przystań i Łazienki. A to co młodzi ekolodzy znajdywali na ziemi i w wodzie podczas akcji, daje wiele do myślenia, czy takiej chcemy Planety, i co ja mogę tu i teraz zrobić by jej pomóc.

Zawody przebiegały w II etapach. Uczestnicy podczas zabawy w terenie razem ze swoimi opiekunami, podnosili swoją świadomość i wrażliwość ekologiczną. Tu nie chodziło tylko o napełnienie worków, ale podczas tych zawodów młodzi ludzie uczyli się segregować śmieci i podnosili poziom wiedzy w zakresie ekologii. Drugim bowiem etapem tych zawodów był test, który uczestnicy wypełniali na przygotowanych arkuszach.

Oczywiście organizator zawodów zapewnił wszystkim drużynom potrzebny sprzęt do odbycia turnieju (rękawiczki, grabie, worki na śmieci, przyrządy do zbierania itp.) oraz słodki poczęstunek dla wszystkich drużyn po odbytych zawodach.
Wszystkie 3 drużyny spisały się wzorowo. Wszystkie zostały zwycięzcami. Poziom wiedzy wszystkich uczestników był na bardzo wysokim poziomie. A najważniejsze było to, że pozwoliliśmy odetchnąć naszej Planecie!!!

Pragnę serdecznie podziękować na początku Panu Burmistrzowi i UMiG Nakło za przychylność w realizacji projektu i w przeprowadzeniu zawodów. Dziękuję serdecznie opiekunom drużyn, które zgłosiły się do wspólnej zabawy: Pani Darii Kulińskiej i pani Joannie Smorowińskiej z SP 4, Pani Dorocie Ptak i pani Alicji Borus z SP 3, Pani Beacie Witusińskiej z SP 2. Wielkie brawa i podziękowania należą się samym uczestnikom, silnej 60 osobowej drużynie młodych ekologów, a więc klasie IIa z SP 4, klasie 8b z SP 3 oraz drużynie wolontariuszy SKC z SP 2.

Pragnę przypomnieć, że zawody ekologiczne zostały przeprowadzone jako część Ogólnopolskiego Projektu „Ekologia integralna encykliki Laudato Si”. Mam nadzieję, że ta akcja to początek kolejnych takich inicjatyw. W tym roku przykład dały dzieci ze szkół podstawowych. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach do organizacji przyłączą się inne grupy z naszego miasta.

Materiał: Organizator Katarzyna Dobosz nauczyciel SP 2 i wolontariusze SKC

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie.

Oceń artykuł: 5 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)