Dziś mamy 7 grudnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

18 listopada 2019

III Światowy Dzień Ubogich. Wspólna inicjatywa przyniosła efekty

fot. Katarzyna Dobosz

fot. Katarzyna Dobosz

Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie – te słowa Psalmu to # motto przesłania papieża Franciszka na obchodzony już po raz trzeci Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku przypadł 17 listopada.

Ojciec Święty pisze o odpowiedzialności chrześcijan za przywracanie biednym nadziei. „Konieczne jest, przede wszystkim w czasach takich, jak nasze, odnawiać nadzieję i przywracać zaufanie. To program, którego wspólnota chrześcijańska nie może nie doceniać. Z niego bierze się bowiem wiarygodność naszego głoszenia oraz prawdziwość świadectwa chrześcijan.” – pisze Ojciec Święty. I dodaje: „Zaangażowanie, nawet społeczne, na rzecz ubogich nie jest jakąś dodatkową i zewnętrzną działalnością dla Ewangelii, wręcz przeciwnie, ukazuje realizm wiary chrześcijańskiej i jej ważność historyczną. A czasem potrzeba tak niewiele. „Warunkiem, jaki stawia Pan Jezus uczniom, aby stali się wiarygodnymi ewangelizatorami, jest konieczność rozsiewania widzialnych znaków nadziei” – pisze papież Franciszek.

W swoim przesłaniu Ojciec Święty zwraca uwagę, że jako chrześcijanie jesteśmy wezwani, „aby zaangażować się osobiście w służbę, która jest autentyczną ewangelizacją”. To zaangażowanie może mieć rozmaite wymiary. Niekiedy mały, spontaniczny gest, jest w stanie odmienić czyjeś życie.

Takie małe gesty, w kierunku potrzebujących pokazali mieszkańcy naszego miasta, którzy licznie wzięli udział w kolejnej akcji charytatywnej na rzecz potrzebujących „CZYSTA GODNOŚĆ”. Akcję tradycyjnie przygotowała opiekun Szkolnego Koła Caritas – Katarzyna Dobosz razem z wolontariuszami SP 2 we współpracy z ks. Michałem Zawartowskim i parafią św. Stanisława BM.

W niedzielę 17 listopada przed każdą Mszą św., dzieci z opiekunem zbierały przed kościołem bieliznę, skarpety, koszulki, ręczniki i żywność dla osób bezdomnych z Bydgoskiego Centrum Pomocy „Betlejem” na ulicy Drukarskiej, oraz podopiecznych Caritas DB. 

„Akcję uważam za udaną. Zebraliśmy 247,5 kg odzieży, bielizny, skarpet, ręczników, 12 kg żywności i 10 różnych środków do higieny”. Dary w najbliższych dniach zostaną przekazane do Caritas DB.

Pragnę serdecznie podziękować najpierw moim wspaniałym wolontariuszom, za pomoc i obecność podczas akcji, mimo dnia wolnego. Serdecznie dziękuję ks. Proboszczowi Tadeuszowi Michalakowi i ks. Michałowi za życzliwość, współpracę i pomoc w przygotowaniu zbiórki. Dziękuję pani Beacie Witusińskiej za pomoc w wieczornym zakończeniu akcji.

Przede wszystkim dziękuję Wam, parafianie i mieszkańcy Nakła za otwarcie serc na potrzebujących i wspólną odpowiedź na apel Ojca Świętego. Wielkie Bóg zapłać!

materiał: Katarzyna Dobosz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?

(czytaj więcej)
0

Ciąża u kobiety po 40. roku życia. Co warto zapamiętać?

Decyzja o zajściu w ciążę to kwestia indywidualna. Coraz częściej # kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku.

(czytaj więcej)
0

Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?

(czytaj więcej)
0

Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.

(czytaj więcej)