Dziś mamy 14 lipca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

18 listopada 2019

III Światowy Dzień Ubogich. Wspólna inicjatywa przyniosła efekty

fot. Katarzyna Dobosz

fot. Katarzyna Dobosz

Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie – te słowa Psalmu to # motto przesłania papieża Franciszka na obchodzony już po raz trzeci Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku przypadł 17 listopada.

Ojciec Święty pisze o odpowiedzialności chrześcijan za przywracanie biednym nadziei. „Konieczne jest, przede wszystkim w czasach takich, jak nasze, odnawiać nadzieję i przywracać zaufanie. To program, którego wspólnota chrześcijańska nie może nie doceniać. Z niego bierze się bowiem wiarygodność naszego głoszenia oraz prawdziwość świadectwa chrześcijan.” – pisze Ojciec Święty. I dodaje: „Zaangażowanie, nawet społeczne, na rzecz ubogich nie jest jakąś dodatkową i zewnętrzną działalnością dla Ewangelii, wręcz przeciwnie, ukazuje realizm wiary chrześcijańskiej i jej ważność historyczną. A czasem potrzeba tak niewiele. „Warunkiem, jaki stawia Pan Jezus uczniom, aby stali się wiarygodnymi ewangelizatorami, jest konieczność rozsiewania widzialnych znaków nadziei” – pisze papież Franciszek.

W swoim przesłaniu Ojciec Święty zwraca uwagę, że jako chrześcijanie jesteśmy wezwani, „aby zaangażować się osobiście w służbę, która jest autentyczną ewangelizacją”. To zaangażowanie może mieć rozmaite wymiary. Niekiedy mały, spontaniczny gest, jest w stanie odmienić czyjeś życie.

Takie małe gesty, w kierunku potrzebujących pokazali mieszkańcy naszego miasta, którzy licznie wzięli udział w kolejnej akcji charytatywnej na rzecz potrzebujących „CZYSTA GODNOŚĆ”. Akcję tradycyjnie przygotowała opiekun Szkolnego Koła Caritas – Katarzyna Dobosz razem z wolontariuszami SP 2 we współpracy z ks. Michałem Zawartowskim i parafią św. Stanisława BM.

W niedzielę 17 listopada przed każdą Mszą św., dzieci z opiekunem zbierały przed kościołem bieliznę, skarpety, koszulki, ręczniki i żywność dla osób bezdomnych z Bydgoskiego Centrum Pomocy „Betlejem” na ulicy Drukarskiej, oraz podopiecznych Caritas DB. 

„Akcję uważam za udaną. Zebraliśmy 247,5 kg odzieży, bielizny, skarpet, ręczników, 12 kg żywności i 10 różnych środków do higieny”. Dary w najbliższych dniach zostaną przekazane do Caritas DB.

Pragnę serdecznie podziękować najpierw moim wspaniałym wolontariuszom, za pomoc i obecność podczas akcji, mimo dnia wolnego. Serdecznie dziękuję ks. Proboszczowi Tadeuszowi Michalakowi i ks. Michałowi za życzliwość, współpracę i pomoc w przygotowaniu zbiórki. Dziękuję pani Beacie Witusińskiej za pomoc w wieczornym zakończeniu akcji.

Przede wszystkim dziękuję Wam, parafianie i mieszkańcy Nakła za otwarcie serc na potrzebujących i wspólną odpowiedź na apel Ojca Świętego. Wielkie Bóg zapłać!

materiał: Katarzyna Dobosz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)