Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

21 czerwca 2017

Historia miasta pokazana poprzez ludzi. Otwarto wyjątkową wystawę w muzeum

fot. DW

fot. DW

20 czerwca w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle otwarto wystawę "Miasto – Ludzie – #Muzeum. Nakło nad Notecią - Moje miasto - Moja historia". W spotkaniu wzięło udział wiele osób.

Wystawę otworzył dyrektor muzeum Tomasz Pasieka – Bardzo miło mi Państwa gościć w naszych skromnych progach – rozpoczął – Ta wystawa jest częścią projektu, który zrodził się w ubiegłym roku w trakcie rozmów muzealników zrzeszonych w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Stowarzyszenia Muzealników Polskich, pojawił się pomysł, a może by zrobić coś wspólnie – kontynuował.

Podkreślił, że hasło przewodnie wystawy „Miasta – Ludzie – Muzeum” jest wspólne dla wszystkich muzeów biorących udział w tym projekcie. - Założenie jest takie, żeby pokazać historię miast poprzez ludzi – mówił dyrektor - Prezentujemy 11 postaci, które wybraliśmy mniej czy bardziej subiektywnie, które bardzo mocno nam się kojarzyły z miastem, które w tym mieście, w gminie Nakło funkcjonują, niekoniecznie są to nakielanie z urodzenia, ale bardzo mocno swoje życie z gminą Nakło związali – opowiadał.

Ideą wystawy jest przybliżenie sylwetek osób i pokazanie ich w miejscach, które są dla nich ważne. Poznać można biografie nauczycielek Beaty Tadych-Manuszewskiej, Barbary Kunert, byłej komendantki hufca Teresy Bachta, twórczyni ludowej Barbary Jasińskiej i działaczki społecznej Bogusławy Jabłońskiej emerytowanego hydraulika Edmunda Lepak, listonosza Henryka Powalisza, podróżnika Macieja Boinskiego i miłośnika motocykli Grzegorza Trudzińskiego, właścicielki salonu optycznego Reginy Grochala oraz dyrygenta orkiestry dętej Józefa Zasady.

Podczas spotkania dyrektor Tomasz Pasieka podziękował wszystkim osobom, które włączyły się w projekt. Wręczono im kwiaty i upominki.

Muzeum czeka na pamiątki

Muzeum Ziemi Krajeńskiej zwraca się z prośbą do mieszkańców Nakło, by przekazywali swoje pamiątki rodzinne – Chcielibyśmy zachować to dawne Nakło, które istnieje już tylko na fotografii we wspomnieniach jeszcze żyjących mieszkańców, chcemy je uchronić od zapomnienia – mówi jeden z pracowników.

Oceń artykuł: 14 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    druch, w dniu 24-06-2017 22:46:42 napisał:

    A może druhna Bachta przedstawi wizję rozwoju Gródka Krajeńskiego?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)