Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 listopada 2014
Zeszyty Historyczne Muzeum Ziemi Krajeńskiej

Historia lokalna z muzyką w tle

fot. KP

fot. KP

W niedzielę, 23 listopada w spichlerzu przy ul. Pocztowej 14, w Nakle miała miejsce promocja „Zeszytów Historycznych Muzeum Ziemi Krajeńskiej”. Promocję uświetnił zespół muzyki dawnej Miraculis tworzony przez Martynę Grabowską grającą na fideli i Filipa Zielińskiego grającego na lutni.

Po długiej przerwie wydawniczej oddajemy do rąk czytelników kolejny, 4 numer Zeszytów Historycznych Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Ze względu na przypadające w 2011 i 2012 roku ważne rocznice, takie jak 90. lecie przybycia do Suchar księży Pallotynów (1921 r.), czy 80. rocznica powstania zgromadzenia zakonnego w Potulicach (1932 r.), zdecydowaliśmy się część  naszego wydawnictwa poświęcić przypomnieniu właśnie tych wydarzeń.

Obszerny artykuł o zakonie w Sucharach powstał na bazie pracy magisterskiej Weroniki Kukawki, nauczycielki w Samsiecznie, mieszkanki niedalekiego Gliszcza. W wielkim skrócie, część tej pracy autorka przedstawiła 23 października 2011 roku podczas uroczystości rocznicowych w Sucharach, które miały przypomnieć nie tylko przybycie Pallotynów do Suchar, ale też tragiczną śmierć w obozie koncentracyjnym błogosławionego ks. Józefa Jankowskiego.

Rok później, na podobnej uroczystości w Potulicach historię powstania zakonu i pobytu zakonników Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w tej miejscowości zaprezentował ks. prof. Bernard Kołodziejczyk. Teraz treść referatu udostępniamy na łamach Zeszytów. Przybycie zakonników miało niebagatelne znaczenie dla środowiska, w którym osiedli. Ich życie i praca pomimo specyfiki życia zakonnego były zawsze mocno związane z ludźmi zamieszkującymi obie wioski.

Praca Barbary Mielcarek-Krzyżanowskiej, pracownika naukowego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy dotyczy równie ważnego dla lokalnej społeczności wydarzenia, jakim były igrzyska kulturalno – artystyczne w Nakle w 1937 roku. Było to przedsięwzięcie na owe czasy ambitne, które odbiło się szerokim echem w regionie. Z pewnością wydarzenie to zasługuje na przypomnienie.

Kiedy część Polski cieszyła się odzyskaną w 1918 roku wolnością, Nakło wciąż pozostawało w granicach Rzeszy. Wolność wróciła wraz z owacyjnie witanym wojskiem polskim 20 stycznia 1920 roku. Prof. Aleksander Smoliński, pracownik naukowy UMK w Toruniu opisuje epizod z roku 1920 dotyczący przejęcia przez wojska polskie obszarów przyznanych Polsce po I wojnie światowej mocą traktatu wersalskiego. Jego postanowienia weszły w życie dopiero pół roku po podpisaniu. Miało to niebagatelne znaczenie zwłaszcza dla Krajny i Nakielan.

Historię walki nie tak odległą, bo obejmującą czasy zaledwie sprzed 32 lat i o nieco innym charakterze, opisuje świadek i uczestnik tamtych wydarzeń. Tadeusz Jakubek, zaangażowany w latach 80. działacz opozycyjny, współtwórca niezależnych struktur rolników w naszym regionie, przedstawia kulisy powstania i rejestracji niezależnej organizacji rolników indywidualnych, Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych w Bydgoszczy.

Nie mogło zabraknąć w „Zeszytach” tematu związanego z Powstaniem Wielkopolskim. Nawiązuje do niego Andrzej Sołtysiak, przedstawiając historię pomnika w Paterku, poświęconego właśnie Powstańcom Wielkopolskim. W kontekście tej historii adekwatne wydaje się przypomnienie starej maksymy, że „historia kołem się toczy”.

Rok 2012 przyniósł nam też smutną wiadomość. Zmarł profesor Liceum Ogólnokształcącego Zygmunt Znaniecki. Popularny i lubiany „Idzi”. Był w Krzywoustym „od zawsze”. Wychował kilka pokoleń bardziej i mniej zdolnych matematyków. Należał do „starej gwardii” nauczycieli, o których krążyły legendy. Jego sylwetkę przedstawia żona, także wieloletnia, wspaniała  nauczycielka geografii w LO, miłośniczka i propagatorka nakielskiej historii - Maria Znaniecka.
Tekst powyższy pochodzi ze wstępu do publikacji.

Materiał: Muzeum Ziemi Krajeńskiej

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • -5 (7)

    b, w dniu 23-11-2014 17:23:53 napisał:

    p.Kalisz znowu sie lansuje.Na szczęście dla społeczeństwa 4 lata spokoju

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Ksawery, w dniu 23-11-2014 17:34:26 napisał:

    ale widać że nie robi sobie kampani

    odpowiedz

    • 6 (6)

    słuchacz, w dniu 23-11-2014 19:16:41 napisał:

    Pan Kalisz pojawia się w muzeum niezależnie od kampanii wyborczej. Gdyby szanowny(a) b bywał(a) to by wiedziała, ale pewnie muzeum go (ją) przerasta.

    odpowiedz

    • 3 (3)

    nakielanin, w dniu 23-11-2014 19:39:16 napisał:

    Gdzie są ci wybrani podczas ostatnich wyborów?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)