Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

13 czerwca 2018

Helena Kwadrans opowiedziała o swojej książce. Nie zabrakło gromkich braw

fot. MM

fot. MM

11 czerwca w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle wszyscy sympatycy literatury mieli #okazję poznać autorkę książki pt. „Błękit Nieba”.

Helena Kwadrans to osoba, która sporą część swojego życia poświęciła nakielskim chórom. Spotkanie z nią było niejako promocją jej pierwszej książki pt. „Błękit Nieba”. Dlaczego zorganizowano je w muzeum, a nie w bibliotece? Odpowiedzi na to pytanie udzielił Tomasz Pasieka – Ta publikacja jest na tyle charakterystycznym rodzajem pisarstwa, że bardzo interesuje muzealników. Jakby nie patrzeć, muzeum z jednej strony żyje eksponatami i przedmiotami stricte fizycznymi, ale z drugiej strony dla nas bardzo ważna jest także kultura niematerialna, ludowa oraz wspomnienia. Powstał więc pomysł, by zaprezentować tę książkę właśnie tutaj – powiedział dyrektor MZK w Nakle.

Autorka opowiadała, w jakich okolicznościach powstawała i o czym jest jej książka – Zapytałam córkę 2 tygodnie wcześniej, co by chciała dostać w prezencie na swoje urodziny, a ona mi odpowiedziała że najpiękniejszym prezentem dla niej będzie spisanie historii naszej rodziny. Ucieszyło mnie to bardzo i jednocześnie wzruszyło, ale od razu zabrałam się do pisania, najlepiej pisało mi się nocami. Wypisywałam to, co najistotniejsze i najważniejsze. Gdy już to wszystko napisałam, co jakiś czas dopisywałam jakiś nowy wątek. Później miałam trochę mniej czasu i pisanie szło mi nieco wolniej. Podczas procesu tworzenia książki, miewałam długie przerwy od pisania, czasami nawet wieloletnie – mówiła Helena Kwadrans. Przerwy w pisaniu książki spowodowane były ciężkimi chwilami w życiu autorki, z którymi musiała się zmierzyć, na skutek czego opuszczała ją wena twórcza – W tamtym czasie było mi bardzo ciężko – dodała ze łzami w oczach.

Przełom nastąpił w ubiegłym roku - w 100. rocznicę pójścia ojca autorki do wojska, postanowiła ona dokończyć swoje dzieło i wydać je rok później, również w 100. rocznicę, ale odzyskania przez Polskę niepodległości.

W książce pt. „Błękit Nieba” opisana jest historia rodziny Heleny Kwadrans – życie jej przodków podczas I i II wojny światowej, ale także przeżycia samej pisarki oraz jej dzieci i wnucząt. Zainteresowanie książką było spore. W muzeum zjawili się czytelnicy z różnych miejscowości, słuchając z zaciekawieniem opowieści Heleny Kwadrans, nie szczędząc jej przy tym gromkich braw.

Oceń artykuł: 368 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Helena , w dniu 15-06-2018 07:55:49 napisał:

    Redaktorowi artykułu bardzo dziękuję za obszerny opis tego ważnego dla mnie wydarzenia ,a fotografowi za ładne zdjęcia ukazujące miłą atmosferę i zainteresowanie moją lekturą. .Życzę dalszych sukcesów w pracy reporterskiej. Helena Kwadrans

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Budowa magazynów
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)