Dziś mamy 20 czerwca 2018, środa, imieniny obchodzą:
13 czerwca 2018

Helena Kwadrans opowiedziała o swojej książce. Nie zabrakło gromkich braw

fot. MM

fot. MM

11 czerwca w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle wszyscy sympatycy literatury mieli #okazję poznać autorkę książki pt. „Błękit Nieba”.

Helena Kwadrans to osoba, która sporą część swojego życia poświęciła nakielskim chórom. Spotkanie z nią było niejako promocją jej pierwszej książki pt. „Błękit Nieba”. Dlaczego zorganizowano je w muzeum, a nie w bibliotece? Odpowiedzi na to pytanie udzielił Tomasz Pasieka – Ta publikacja jest na tyle charakterystycznym rodzajem pisarstwa, że bardzo interesuje muzealników. Jakby nie patrzeć, muzeum z jednej strony żyje eksponatami i przedmiotami stricte fizycznymi, ale z drugiej strony dla nas bardzo ważna jest także kultura niematerialna, ludowa oraz wspomnienia. Powstał więc pomysł, by zaprezentować tę książkę właśnie tutaj – powiedział dyrektor MZK w Nakle.

Autorka opowiadała, w jakich okolicznościach powstawała i o czym jest jej książka – Zapytałam córkę 2 tygodnie wcześniej, co by chciała dostać w prezencie na swoje urodziny, a ona mi odpowiedziała że najpiękniejszym prezentem dla niej będzie spisanie historii naszej rodziny. Ucieszyło mnie to bardzo i jednocześnie wzruszyło, ale od razu zabrałam się do pisania, najlepiej pisało mi się nocami. Wypisywałam to, co najistotniejsze i najważniejsze. Gdy już to wszystko napisałam, co jakiś czas dopisywałam jakiś nowy wątek. Później miałam trochę mniej czasu i pisanie szło mi nieco wolniej. Podczas procesu tworzenia książki, miewałam długie przerwy od pisania, czasami nawet wieloletnie – mówiła Helena Kwadrans. Przerwy w pisaniu książki spowodowane były ciężkimi chwilami w życiu autorki, z którymi musiała się zmierzyć, na skutek czego opuszczała ją wena twórcza – W tamtym czasie było mi bardzo ciężko – dodała ze łzami w oczach.

Przełom nastąpił w ubiegłym roku - w 100. rocznicę pójścia ojca autorki do wojska, postanowiła ona dokończyć swoje dzieło i wydać je rok później, również w 100. rocznicę, ale odzyskania przez Polskę niepodległości.

W książce pt. „Błękit Nieba” opisana jest historia rodziny Heleny Kwadrans – życie jej przodków podczas I i II wojny światowej, ale także przeżycia samej pisarki oraz jej dzieci i wnucząt. Zainteresowanie książką było spore. W muzeum zjawili się czytelnicy z różnych miejscowości, słuchając z zaciekawieniem opowieści Heleny Kwadrans, nie szczędząc jej przy tym gromkich braw.

Oceń artykuł: 135 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Helena , w dniu 15-06-2018 07:55:49 napisał:

    Redaktorowi artykułu bardzo dziękuję za obszerny opis tego ważnego dla mnie wydarzenia ,a fotografowi za ładne zdjęcia ukazujące miłą atmosferę i zainteresowanie moją lekturą. .Życzę dalszych sukcesów w pracy reporterskiej. Helena Kwadrans

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa domu pod klucz
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
Posnet Bingo HS EJ
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Meble kuchenne
SYPIALNIE
Drukarki fiskalne Innova
3443PLN PROMOCJAPLN
Novitus Nano E
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)